| RAY a întrebat:

Unde e dovada stiintifica ca exista Dumnezeu?

Asta e singura intrebare a unui ateu fata de un teist,vad ca se tot ocoleste raspunsul,se face circ,jigniri, atac la persoana, intrebari fara rost, cand noi avem o singura intrebare atat.

Metoda științifică costă în următoarele faze:

Observarea
Formularea unei probleme
Propunerea unei ipoteze
Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Ce te face pe tine să crezi, că cei care cred în Dumnezeu n-au altceva mai bun de făcut decât să-ți demonstreze ție că Dumnezeu există?
Credința e de natură spirituală. N-ai ce pipăi, mirosi, vedea, auzi.
E credință, nu e certitudine.
N-are nimeni dovada materială sau certitudinea materială că Dumnezeu există.
Cei care cred, au doar convingerea spirituală că Dumnezeu există.
Pentru ei e mai mult decât suficient.
Pentru tine nu. Că de-aia ești ateu.
Tu vrei dovada științifică.
Nu există.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Eeeeeeeeeee deci nu pot dovedi,atunci ce rost are intrebarile astea,prejudecati, atac la persoana, dacaei afirma ca dumnezeu exista logic ca am pretentia sa dovedeasca ceea ce afirma, din moment ce ne intreaba ce am face daca ne am intalni cu dumnezeu, de parca stie, cunoaste ca exista si ca e fix dumnezeul lui

40 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Observarea- nimeni nu l-a observat niciodata o entitate omnipotenta si constienta ce a creat Universul sau un fenomen ce ar insica existenta unei asemenea entitati.

De aia existenta lui Dumnezeu nu e o problema stiintifica.

| OldSoul a răspuns:

De ce iti bati atat capul cu tema asta nu inteleg.

Sunt sigur ca acum 2000-3000 de ani au mai existat alti oameni pe pamant, oameni a caror viata nu o poate demonstra dar nici contrazice nimeni din ziua de astazi.
Exact ceea ce faci si tu acum, stii foarte bine ca nu se poate demonstra nici existenta nici inexistenta.

Iar, daca o luam pe de alta parte, tu esti cel care contesta, prin urmare tu ar trebui sa aduci dovezile ca nu exista.

Ceea ce faci tu acum, e ca si cum as merge eu la tribunal si as spune ca tu ai omorat 20 de oameni fara sa prezint o dovada, si mi-as apara punctul de vedere cerandu-ti tie dovada ca ca tu nu i-ai omorat.

| RAY explică (pentru OldSoul):

Eu trebuie sa dovedesc nu cel care afirma, serios? asa functioneaza realitatea
omule eu nu am afirmat nimic, voi afirmati ca exista, dovediti ceea ce afirmati

| OldSoul a răspuns (pentru RAY):

Problema sta in felul urmator, tu prin acest gen de intrebari insinuezi direct sau indirect ca nu ar exista, si de aici pleaca tot circul.
Tu ceri lor o dovada, si ei iti cer tie, deoarece tu ai initializat discutia, deci de la tine pleaca totul, tu esti factorul declansator.

Daca ai observat, eu incerc pe cat posibil sa nu iau parte la acest gen de discutie, iar cand accept sa iau parte la discutie o fac mereu dintr-un punct de vedere neutru.

Sa fim realisti, e o pierdere de timp, si e dreptul nostru sa credem sau sa nu credem, ca tu crezi sau ca nu crezi e strict alegerea ta si ti-o respect, problema apare cand cineva vrea intr-un mod direct sau indirect sa-i schimbe gandirea celuilalt, sa provoace cealalta tabara.
Ei bine, chiar asta faci tu prin acest gen de intrebari, ii provoci pe ceilalti, si in mod normal asta nu o sa duca la nimic bine.
Daca cineva te provoaca, si vrei sa ceri o dovada, foarte bine, o ceri cand persoana respectiva afirma contrariul ceea ce crezi tu, dar o ceri in cadrul acelei discutii.
Daca tu pui noi intrebari sansa ca persoana respectiva sa vada intrebarea e mica, tot ce reusesti in felul acesta sa faci e sa poluezi site-ul si sa instigi mai multe persoane la ura, altfel spus, repeti exact aceeasi greseala pe care a facut-o prima persoana.

Sper ca ai inteles ce vreau sa zic.
Eu nu am nimic de demonstrat si nici de castigat pe aceasta tema, dar ma deranjeaza sa vad acest gen de conflicte, si de asta intervin uneori incercand sa impac si capra si varza.

Dupa cum am mai zis, daca cineva crede, lasa-l sa creada, oricum traim intr-o lume rea, poate aceea credinta pe care o are ii da speranta sa mearga mai departe, lasa-l sa creada, nu ai niciun drept sa-i iei aceasta speranta.
Stii cum se zice, speranta moare ultima, daca-i iei speranta unui om, i-ai luat tot, si fii sigur ca acel om care nu mai are nimic, nu va deveni cu nimic mai bun, ba din contra, nu va mai avea nici o teama, nici o retinere in a face rau celorlalti.

| RAY explică (pentru OldSoul):

Atunci de ce crestini intreaba atei de ce nu cred in dumnezeu? de ce exista jigniri, prejudecati, atac la persoana, eu sunt neutru nu am afirmat nimic

| OldSoul a răspuns (pentru RAY):

Vezi, aici e problema, multi depasesc intimitatea celuilalt si intra cu forta din diverse motive.

Dupa cum am zis, e decizia fiecaruia daca crede, si respectiv in ce crede.

Dar revenind, am auzit unele intamplari care au facut unele persoane sa se apropie de diferite religii, poate asta-i impinge sa fie mai "bagaciosi", din dorinta de a impartasii intamplarile lor.

Ei bine, pe baza acestor povestiri, as putea tinde sa cred ca acele persoane care pun astfel de intrebari, au avut parte de un miracol, de o minune, de o a-2-a sansa la viata, iar aceste miracole, fie i-au facut sa creada mai mult, fie le-a oferit dovada ca acel cineva atotputernic exista si au luat o schimbare radicala in viata.

Acum desigur, poate pe unii, acest gen de experiente ia indepartat, mergand pe idea "de ce mi s-a intamplat mie".

Dar avand in vedere ca intrebarea ta are o referire strict pe cei crestini, ei bine, pot tinde sa cred ca persoanele la care faci tu referire, la un moment in viata lor, au avut un moment de cumpana urmat de un miracol, sau poate doar miracolul proprizis.
Ei bine, acel miracol poate fi pus pe seama credintei lor, acel miracol poate reprezenta dovada lor incontestabila ca Dumnezeu exista, chiar daca poate au fost singurii partasi la acel miracol, astfel incat nu exista acele dovezi, chiar daca, poate nimeni nu stie asta.
Dar da, la fel, acel miracol poate sa fi fost noroc pur, mana unui doctor priceput, sau poate pericolul nici nu a existat iar tot ce s-a intamplat a fost o simpla vedenie pe seama stresului, a oboselii.

Sunt multe posibilitati, iar de multe ori ne bazam pe ceea ce e mai accesibil ca explicatii, fie logice, fie ilogice.

| RAY explică (pentru OldSoul):

Cei drept la categoria asta nu sunt întrebări religioase

| Holiday a răspuns:

"N-are nimeni dovada materială sau certitudinea materială că Dumnezeu există."

Si atunci din multitudinea de zei de ce l-ai ales pe cel crestin? E mai sexy, sau?!

Pentru ca neexistand nici o dovada, lucru confirmat si de tine, e clar ca nu e mai credibila existenta lui fata de a altora. Alta trebuie sa fie cauza alegerii lui.

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Nu știu frate cine i-a împărțit pe categorii sau pe denumiri.
Eu știu că bunica se închina și în fața bisericii ortodoxe și în fața celei catolice și a geamiei și a moscheii și a tot ceea ce putea să-l reprezinte pe Dumnezeu indiferent sub ce denumire, formă sau religie.
Și spunea mereu că Dumnezeu (Creatorul) e unul singur indiferent de neam, religie sau scrieri.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Desi Biblia spune "sa nu te inchini la alti dumnezei". Deci clar, in cadrul religiilor avraamice cel putin, trebuie sa te inchini unuia definit clar, nu oricarui spiridus si in orice mod, pe principiul "oricum e acelasi".

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Cine a zis că dacă crezi în Dumnezeu trebuie neapărat să respecți o anumită religie sau să aparții de un anumit cult?
Bisericile și religiile au fost pervertite și manipulate în decursul istoriei. Luate cu totul, nu mai reprezintă demult o garanție a purității spirituale.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Man cei care cred in dumnezeu apartin unui cult, secta, religie in proportie de 99%, vorbim de Romania, deci cei care cred in dumnezeu au o religie

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Păi e așa, și nu e.
Aparțin de o religie sau de un cult doar teoretic. Dar 90% dintre ei sunt "nepracticanți".
Cred în Dumnezeu, dar nu merg la biserici, nu respectă ritualurile religioase (în afară de nunți, botezuri, înmormântări) nu au citit niciodată Biblia sau alte scrisuri religioase. Deci nu sunt în "sistem".
Pentru că, nu-ți imagina că religia, biserica, clerul nu sunt un sistem. Cu reguli, categorii, ierarhii și toate cele, inclusiv sancțiuni.
Ceea ce mie îmi pare o totală pervertire de la ceea ce ar trebui să fie.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Dar biserica primeste banii din aceasta cauza, plus ca ei se amesteca si in politica

| RoCkKiD a răspuns:

Nu este o chestie demonstrabila, daca tu crezi sau nu e o problema strict personala deci discutia asta e fara sens. Stiu ca ai impresia ca zici ceva inteligent dar si duci o cruciada pentru empirism dar treaba asta e fumata de cateva sute de ani.

Daca esti un habotnic religios sau unu stiintific rezultatul e acelasi.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Nu e fara sens,suntem la categoria religie si multi crestini intreaba de ce atei nu cred in dumnezeu,eu le am raspuns acum, prejudecati, atac la persoana, jigniri dar fara vreun raspuns direct, macar sa stim si noi si ei, eu cred ca este un lucru bun

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Daca intrebi un lucru la care stii ca nu vei primi raspuns nu demonstrezi nimic. Intrebarea lor e la fel de valida ca a ta. Unele chestii pur si simplu trebuie sa le accepti asa cum sunt.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Hey eu nu gandesc asa, nu afirm din prima, eu sunt neutru

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Intrebarea ta e la fel neutra ca abilitatea mea de a dansa, imi pare ca ma descurc bine pana ma vede cineva. Trebuie sa intelegi, si o sa se intample asta in timp ca uneori cel mai bun mod de a aborda o problema de nisa e ala de a nu o aborda. Intreaba-te doar ce castiguri potentiale o sa aiba umanitatea daca tu pui intrebarea asta.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Nu ar mai exista ura intre religiosi, atacuri teroriste, prejudecati

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

La fel cum dupa ce s-a demonstrat ca unicul studiu pe care se bazeaza teoria antivaccinista e fals si autorul a fost lasat fara licenta a rezolvat conflictul. Sau mai vrei exemple? happy

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Mai pierdut, nu stiu despre ce vorbesti

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Foloseste google cu incredere. O sa inveti cate ceva despre dilema ta actuala.

| Superior a răspuns:

Nu exista dovezi,ceri imposibilul.
Dar exista zeci de argumente care duc la ideea de Dumnezeu.
Avem dovezi istorice care-l spun ca Iisus a existat.
Mortile NDE sunt de neexplicat,multi savanati si neruochirurgi au ajuns la concluzia ca reprezinta dovada vietii de apoi,iar revista Psychology Today spune ca constiinta pare a exista intr-un fel sau altul.
Experientele NDE nu pot fi repetate,dar au loc la scara mare,ca atare zeci, sute de mii de cazuri au fost inexplicabile.
Cei care petrec un NDE se simt schimbati pe viata si spun ca indiferent ca un savant i-ar zice ca e o halucinatie, l-ar considera mincionos, ca el stie ce a trait.
Dar, doar pseduscepticistii le considera halucinatiile.
Insasi comunitatea stiintifica refuza sau nu sustine teoria halucinatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar unde e dovada ca Dumnezeu nu exista?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tu l-ai copiat pe MattDiamond, tu crezi ca eu am timp sa repet acelasi raspunsuri non stop

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea de mai sus e si pentru tine.
E mai sexy Dumnezeu decat ceilalti zei, sau de ce l-ai ales daca singurul argument in favoarea lui este ca "nu s-a dovedit ca NU exista". Lucru valabil in formularea asta de fapt pentru orice NU exista, nu pentru ce exista.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Aici trebuie sa fiu de acord cu tine, m-a copiat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Scuze, am raspuns inainte sa fi citit si alte raspunsuri. Chiar nu am vrut happy

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce dovezi ai tu ca exista castraveti vorbitori?

| 6684464 a răspuns:

Incepi propozitia cu litera mare, punct dupa ce ai terminat-o si pauza dupa virgula(iar unele virgule sunt puse degeaba). happy
Daca ar exista o dovada stiintifica a existentei Lui Dumnezeu, Acesta nu ar mai fi Dumnezeu; s-au putut face experimente pe El atunci cand s-a incarnat, cel mult s-ar fi incercat explicarea minunilor.

| Inferno a răspuns (pentru 6684464):

"Daca ar exista o dovada stiintifica a existentei Lui Dumnezeu, Acesta nu ar mai fi Dumnezeu"

Fals. Ce legatura are una cu alta?

| 6684464 a răspuns:

Cate dimensiunu exista(teoretic) si noi in care facem parte?

| DoctorWh0 a răspuns:

Care este dovada stiintifica ca Dumnezeu nu exista?

| RAY explică (pentru DoctorWh0):

Care e dovada stiintifica ca nu exista zeus?

| RAY explică (pentru DoctorWh0):

De ce eviti aiurea raspunsul, daca am merge pe ilogica asta orice zeitate, personaj ar fi real, atunci de am stii ce e real si ce nu e real, vezi tu metoda stiintifica de asta exista, ca sa cerceteze realitatea

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Pai da hai sa mergem pe idea asta. Tu nu ai dovezi stiintifice ca Dumnezeu nu exista, la fel cum nu ai pentru orice alta zeitate. Si stiinta asta, mereu voi ateii o bagati in mijloc ca sa va dati smecheri. Vreau sa stiu si eu, de la un ateu convins, de ce ar fi nevoie ca sa te faca pe tine sa crezi ca Dumnezeu exista.

| RAY explică (pentru DoctorWh0):

Stai mai ca afirimi multe, eu isi pot dovedi istoric ca dumnezeul la care se inchina evrei,crestini,mulsulmani este un basm inventat,copiat din alte surse,asta stie orice teolog, si daca cercetezi afli asta,deci poti dovedi ca e o inventie, daca vorbim de un creator care vad ca prinde popularitate panteist,deist nu poti dovedi ca nu exista,ca nu stim ce a fost inainte de big bang,desigur rolul unui dumnezeu,creator va fi mereu pentru ceea ce nu cunoastem,cand omul nu a stiut ce e curcubeul a crezut ca e dumnezeu,trasnetul = zeus,cerceteaza si afla ce si cum,faza cu atei smecheri e o prostie sa afirmi asa ceva, folosesti mintea aia tu esti smecher ca nu crezi in zeus,faza cu ateu convins =ateismul nu e o convingere,tu esti convins ca nu exista zeus,da de ce ar fi nevoie,de o dovada stiintifica, de asta am pus intrebarea, biblia nu este o dovada, minuni, miracole sunt explicate de efectul placebo, de ce ar cere un creator credinta oarba doar ca sa treci un test apoi sa intri in rai? de ce nu se arata acest zeu? tu ai vota un om care e invizibil mai mereu dar are pretentia sal slujesti doar pentru ca te-a creat

| RoCkKiD a răspuns (pentru DoctorWh0):

Daca eu iti zic ca am vazut un cal cu fluier in dos e datoria mea sa iti demonstrez ca exista nu a ta sa imi demonstrezi ca am halucinatii. Cam asa functioneaza treaba.