| anonim_4396 a întrebat:

Unde e liberul arbitru? Dumnezeu este Cel care da viata deci doar El are dreptul sa o ia cand vrea el

6 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Noi suntem vase El este Olarul.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

El e dictatorul noi sclavi lui

| UnuPentruAltu a răspuns (pentru RAY):

Este absurd ca un ateu sau un agnostic să îi impute lui d-zeu faptul că îi încalcă liberul arbitru. Dacă tu crezi că vei ajunge în iad, ca o consecință a alegerilor pe care le faci în viață, înseamnă că ești mai credincios decât unii creștini.

| RAY a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Clona eu spun ce scrie in biblie

| AG777 a răspuns:

Ca e o problema cu liberul arbitru uneori, da e, si da ne-o ia cand vrea el, de ce? pentru ca altfel noi ne-am rata sansa la mantuire si timpul prin care noi sa ne mantuim, pe cand el vrea sa ne mai dea, eu stiu ca viata e uneori amara, dar orice nor negru asupra vietii noastre poate sa dispara

| UnuPentruAltu a răspuns:

Dumnezeu, dacă există, nu te împiedică să faci ce vrei.
Dumnezeu, dacă nu există, nu te împiedică să faci ce vrei.
Dacă dumnezeu ar avea grijă să nu ajungi în iad te-ar împiedica să faci anumite lucruri, ori dumnezeu nu face asta.
Dacă dumnezeu ar avea grijă să nu mori te-ar împiedica să faci anumite lucruri, ori dumnezeu nu face asta.
Prin urmare dumnezeu (fie că există, fie că nu există) nu încalcă liberul arbitru.