| anonim_4396 a întrebat:

Unde este Iadul? Cum arata?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

45 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Practic, ACUM, iadul ca localizare nu exista DAR sigur va exista peste circa 1000 si ceva de ani.
Totusi Iadul nu va fi vesnic ci doar va exista pentru o scurta perioada.

| danay72 a răspuns:

În Biblie iadul se refera la moarte, nu chin veșnic. Apocalipsa21:8

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu știi mai bine! În poza din avatar, vrei să spui că ai fost în rai?

| milan9 a răspuns:

Pui la indoiala doarpe criteriul preferintelor (totul pleaca la urma urmelor de la a dori sau a nu dori sa vezi dovezile) dar, spre exemplu, ce raspuns poti oferi la cele de mai jos? thinking thinking

Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| milan9 a răspuns:

Iata legat de "Infern", aspecte din spiritualitatea Ortodoxa...

Sfântul Isaac Sirul afirma ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface. sad

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Nu ti-am cerut un raspuns copiat din basmele popimii ortodoxe(printre cele.mai nocive pentru gandirea libera), ci unul scornit de gandirea ta.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia spune-mi te rog, desigur ca poti aplica teoria lui Pitagora daca dimensiunile sunt reduse (numerele pitagoreice), de genul: 3, 4 si 5.
Ce te faciinsa daca ai avea sa punem o cateta de 4 mld. Km sa spunem... Mai poti aplica teoria lui Pitagora intr-un "triunghi" cu o astfel de cateta? Da sau nu? thinking thinking

(Are legatura, crede-ma... Doar raspunde-mi te rog la intrebare... happy )

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Dragostea mea mare, tot universul este matematica.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si... Raspunsul?/

| milan9 a răspuns:

Referitor la teoriile gresite ale lui@danay, trebuie subliniat ca potrivit Sfintei Scripturi, nici un suflet NU moare...

Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Si pentru ca e iubire, pentru pacatele unui om nu-l pedepseste pe acel om, ci familia. Ai dreptate.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Consecintele sunt indirecte. Spre exemplu, din doi parinti alcoolici si desfranati care ii ofera copilului aceeasi zestre "educativa", raul este promovat mai departe, si tot la fel damnarea, pedeapsa sau consecintele... "Voi pedepsi pana la al treilea neam... " este doar de natura metaforica. Se refera de fapt la consecintele CARE ORICUM MERG MAI DEPARTE. thinking Tot in Scriptura se spune negru pe alb ca nu va suferi cel nevinovat din cauza celui vinovat. Asta spune totul.
Si in alt loc: "dar ma voi milostivi pana la AL MIILEA NEAM fata de cei ce asculta cuvintele mele." thinking

| aXy99 a răspuns:

Nicaieri, este mai mult o stare.

| Vieruema2005 a răspuns (pentru aXy99):

Gresit iadul Satana lucifer exista

| aXy99 a răspuns (pentru Vieruema2005):

Da? Si unde sunt?

| mentholinks a răspuns:

La mine in curte. Sunt toti ingramaditi intr-un cazan si eu pun lemne pe foc.

| FaraNumePls a răspuns:

E frumos. Vrei să îl vezi?

| drutzix a răspuns:

Raspunsul e mai complicat si complet diferit de ce cred crestinii de aici (socant stiu).
In primul rand traducerea bibliei este facuta anapoda.
Patru cuvinte diferite sunt traduse generic 'iad'.
Nici unul din alea patru nu se refera la un loc de tortura pentru spiritele rele.
Nici macar iazul de pucioasa din revelatie nu are sensul de tortura.
Iadul in crestinism (si iudaism) nu exista acesta a fost adaugat mai tarziu, dar a prins la un public prea 'destept' sa isi citeasca cartea sfanta si sa o inteleaga in context istoric.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ca si cum ai intreba"Cum arata durerea/suferinta?"E o stare.Nu e palpabil, nu are culoare sau forma ca sa poti sa spui cum arata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

No ***! Raspunsul asta merge la oameni inculti, necititi, needeucati. Acum, incerci si un raspuns pentru oamenii care gandesc?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

As incerca, dar la ce te ajuta? Oricum nu faci parte din aia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Interesant este ca rareori am vazut crestinitoleranti sau deschisi la discutii argumentate. Majoritatea covarsitoare fug de discutiile astea, lucru care arata cat se poate de clar cat de subtire este credinta religioasa pe care o sustin. Ceea ce ai raspuns tu mai sus nu arata ca ai fi mai inteligenta decat oamenii de care am scris eu. Asta este inca o dovada ca dumnezeu nu exista, ci este o plasmuire a unor oameni incapabili sa isi schimbe destinele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ceea ce am scris mai sus a fost un raspuns demn de ce mi-ai spus tu.Sunt toleranta la ce fel de discutii religioase vrei tu, dar nu imi voi schimba parerea.Si presupun ca nici tu nu o vei face.In general, dovezile se folosesc pentru a afirma ceva, nu a infirma si nu poti sa dovedesti ca nu exista, cum de altfel nici eu nu pot dovedi ca exista.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Slăbuț. Slăbuț. No wonder ca e PSD la guvernare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asteptam un raspuns mai inteligentsad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai tu ai inceput. Am crezut ca trebuie sa raspund in stilul tau. M-am inselat...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nope.Tu ai inceput cu "oamenii necititi, inculti, needucati".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nope? Ce înseamnă, că nu-l găsii în dicționar. Și totuși tu ai început, cu "e ca și cum ai întreba". Dar este în regulă, de obicei creștinii când nu mai au argumente (destul de des) o dau pe panta asta. Așa că te înțeleg. Ai drept de vot?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu doar ti-am raspuns la o intrebare, cum probabil ca stiai deja ca iti vor raspunde majoritatea crestinilor. Vrei argumente legate de un loc care nu e descris nicaieri in detaliu, un loc care e impropriu numit "loc", fiind de fapt o stare, un loc de unde nimeni nu s-a intors ca sa ne spuna cum a fost sau ce a facut acolo.Ar fi mai simplu sa existe o descriere concreta, universala, ca cea facuta de Dante, dar nu e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tare prost cel ce a pus intrebarea. Si ca sa nu se inteleaga gresit, in perceptia mea iadul nu exista.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru apreciere. De unde pot lua lumina sa fiu macar la 1 % din intelectualitatea inteligentei hiperbolice a lu' matale?

| j1NNNx a răspuns:

Din spuse el este impartit in mai multe trepte exact ca un bloc, parterul este "cazanul de foc" apoi urmeaza chinuri din ce in ce mai mici (evident ca s-a dat cu presupusul si ca nimeni care a ajuns acolo nu a putut sa ne zica noua cum e)

| anonim_4396 explică (pentru j1NNNx):

Si pe unde este blocul acesta? Geografic, pe unde este?

| iAMVi a răspuns:

Tu chiar crezi ca iti poate spune cineva asa ceva? Poti doar viziona sau citi cazurile cu oameni care au fost in moarte cerebrala si au revenit la viata si au spus ca au vazut chipurile iadul.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Foc si pucioasa

Răspuns utilizator avertizat
| iDarkness a răspuns:

Nu pot sa inteleg cum de atatia oameni incearca sa-ti dea un raspuns la intrebarea asta, hai sa-ti zic si eu parerea mea. Mori = exact cum a fost pana sa te nasi. Adica? NIMIC.

| Anonim820 a răspuns:

Pe pamant, uitate putin in jur sa vezi cat de rai pot fii unii oameni

| LOVW a răspuns:

Iadul, sau,, locuinta mortilor,, este locul unde merg toti oameni care nu s-a pocait, si nu a intrat in Noul Legamant cu Iisus Hristos.
Este locul unde este cel mai mult chin;
Nimeni nu poate pleca de acolo;
Nimeni nu poate ajuta omul din iad;
Nu poti primi nici o picatura de apa din Luca 16:19-31;
Cei de acolo nu vor ca rudele lor sa ajunga in acelasi loc cu ei;
Au ajuns acolo fiindca n-au crezut in Biblie si nu s-au pocait;
Nu stiu unde este, desi se spune ca ar fi in pamant.

| Mclaren12 a răspuns (pentru LOVW):

Asa v-a prostit religia? Va temeti de acel loc care nici macar ipotetic nu poate fi, asa-i?

| BIoody a răspuns (pentru Mclaren12):

Ipotetic cand o sa strigi de acolo la mami tau sa te ierte ca ai fost un baietel mic rau si prost laughing

| NikFlorian a răspuns:

Buna intrebare! Gandeste-te la care ar putea fi cea mai mare suferinta a ta...Te-ai gandit? Bun. Asa arata Iadul.

| TheWhiteDemons a răspuns:

Pai traim in el.Adica viata pe pamant este aproape un iad pentru unii. Iadul in sine este mai groaznic decat orice poveste sau intamplari de pe pamant.Nimeni nu stie, dar om trai si om vedea singuri cu ochii nostri.

| Vieruema2005 a răspuns:

Iadul este locul unde merg oameni care nu s-au pocăit și care nu au încheiat un legământ cu ISUS și după ce biserica va fi rapiță la cer iadul va fi pe pămînt unde vor fi plînset și scrisnirea dintilor

| anonim_4396 explică (pentru Vieruema2005):

Funny as hell, as putea spune. In ce film ai vazut asta?