| dragos9234 a întrebat:

Unde este piosenia celebra a babelor crestine atunci cand vine vorba de luat agheasma de la biserica?

Oare atunci cand se inghesuie si se injura pentru a lua aghmeasma nu mai este pacat?

10 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca te-ai uitat ce coate ascutite au cand urca in autobuz, troleibuz sau tramvai.

| dragos9234 explică (pentru M25M):

laughing
Nu sunt un simpatizant al lui Mircea Badea, insa comentariile din linkul-urile alea doua sunt geniala.

| LolaLollita a răspuns:

Buna observatie. Si cand vor sa ajunga la moastele unor sfinti e exact aceeasi poveste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare vrea să avanseze să îl preamărească pe Dumnezeu sau să își ia „porția de baftă". Aș zice „porția de iluzii", dar nu am chef de certuri.
Și domne, sunt babe, dacă și până la vârsta asta se lasă manipulate de Biserică, greu să le mai schimbi convingerile. Ăsta e spiritul în care au fost crescute și învățate, chiar dacă nu știu unele din ele în ceea ce cred. Și fiindcă nu știu, nici nu se mai gândesc dacă e creștinește să înjuri. Poate vor să îl impresioneze pe Dumnezeu, nu știu. E ca și când două fete se bat pe un băiat, fără să își dea seama că se fac de râs în fața lui și că e posibil ca el să nu sesizeze diferența dintre cele două.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacat sau nu, ce conteaza atata timp cat ce fac este ''corect'', din punctul lor de vedere.

| mihaitaLGP a răspuns:

Când esti mort, nu stii ca esti mort. E greu doar pentru ceilalti.
La fel si când esti prost.

| tasmania a răspuns:

Asta este o problema si pentru mine. Si nu inteleg de ce se comporta asa. Se poate ca au inteles prea putin din codul bunelor maniere; si nu au priceput ca tinerii vor sa aiba in batrani exemple, modele. Apropo, ca o gluma pentru cei care nu cred decat in puterea logicii: treaba cu imbranceala de la agheasma e ilogica (crestini numindu-se n-ar trebui sa procedeze astfel), dar totusi se intampla, deci e reala. big grin

| Chester1 a răspuns:

Am fost si eu sa vad care e treaba pe la biserica..era sa ma dea o baba jos nu alta laughing
Ele se duc din obicei..nu au ce face acasa si cica sa fie si ele crestine se duc duminica la biserica. dupa ce ies din biserica le auzi cum bafesc si iti vine sa le scuipi in fata cand ele se vad credincioase.

| Qzert a răspuns:

E ca si cu omoratul in numele Domnului : Oamenii sunt nestiutori. Multi nu cred in Dumnezeu pentru ca inainte se omora in numele Lui dar nu s-au gandit ca asta era doar in capul lor nu-i punea Dumnezeu sa omoare alti oameni. Asta credeau ei. In cazul imbulzelii e asemanator oamenii ajung sa se injure datorita stresului mare in acele cozi. Inghesuiala la fel o fac oamenii nu Dumnezeu