| unprietenaproape a întrebat:

Unde gasesc rozarii? De ce nu isi pun si crestinii?

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dupa filiera de gandire stupida, stranie si tampa a multor secte, rozariul ar avea spun ei vreo problema. Nu e altceva decat o "numaratoare". Un instrument precum furculita, care te ajuta insa la a-ti aduce aminte de demersul rugaciunii. Simti chestia aia in mana si iti aduni gandurile... thinking

Dar, dupa cum spuneam, stupida, tampa si stranie a multor sectanti, furculita ar fi tabu daca s-or fi gasit si alte civilizatii s-o foloseasca, soarele este tabu daca si l-au reprezentat si alte religii (acesti sectanti urband sa orbecaie prin intuneric precum vampirii), si tot dupa aceeasi gandire canceroasa nu ai voie sa-ti spuna copilul "tata" daca la fel procedau si "paganii".

Ai prins ideea...winking

| milan9 a răspuns:

"vei vedea ce tratamente abuzive și crude sufereau creștinii din partea politeiștilor" – Da, aceiasi crestini care isi acopereau peretii catacombelor in care se ascundeau numai cu icoane. Cei care se adunau in fieare an la moastele celor ce-si dadeau viata pentru credinta.

Dar ce sa stie despre aceste lucruri, spre exemplu, o secta din secolul XX. Si mai ales una intemeiata de un binecunoscut satanist (Charles Russell- secta iehovista). sad

| VelaJohnny a răspuns:

De ce nu-și pun și creștinii? Cum zicea McLaren, creștinii adevărați evită orice lucru murdar și folosit in închinarea păgână. Rozariul își are originea în religii necreștine, fiind folosit in practici pe care Biblia le condamnă. Poate te surprinde ce îți zic, dar e adevărat. Multe lucruri obișnuite în creștinătate sunt de origine păgână, gen venerarea unor chipuri cioplite sau pictate, venerarea morților, sărbători precum craciunul, paștele si toata obiceiurile cu ocazia acelei sărbători, dacă ar fi să le sărbătorești după modelul Bibliei, craciunul nu l-ai tine, paștele doar dacă ai fi evreu în așteptarea lui Mesia, fara ouă roșii, iepuri, simboluri ale zeitei Ostara. Documentează-te despre originile tuturor practicilor și obiectelor religioase și vei vedea ce îți zic.

| VelaJohnny a răspuns:

Prin "păgân" mă refer că aparținând religiilor necreștine, nu mă refer! a o religie anume, cum te referi tu din concluzia mea. Creștinismul adevărat, cel original, nu are legătură cu alte religii, asta e motivul pentru care atât evreii care respectau legea lui Moise cât și creștinii care respectau legea lui Isus erau detestați de restul națiunilor politeiste. Dacă citești istoria creștinismului din secolele 1 și 2 vei vedea ce tratamente abuzive și crude sufereau creștinii din partea politeiștilor din diferite națiuni, datorită convingerilor lor diferite pe care le promovau. Cu timpul, s-au adoptat tradiții, învățături și practici ale altor religii necreștine, astfel că a devenit tot mai tolerat și promovat. Ce diferență e între templele dedicate mai multor dumnezei reprezentați prin statui și o biserica plină de chipuri pe pereți? E doar un exemplu. Sper că m-ai înțeles acum. Sper sa nu se supere pe mine careva, dar creștinii din secolul 1 nu doar că nu-și permiteau o catedrală a mântuirii neamului să construiască, dar nici nu doreau ca lăcașurile lor de întrunire sa devina înalte și fastuoase, concurând cu lăcașurile de cult păgâne. Dacă citiți în Biblie, ei se întruneau la ei acasă în grupuri.

| VelaJohnny a răspuns:

Zi cu ce mă contrazic? Doar că alți creștini zic altceva? Pot să susțin ceea ce zic cu Biblia. Orice învățătura religioasă care nu este creștină, conform Bibliei este greșită, deci necurată. Nu pot fi adevărate două lucruri contradictorii.

| Mclaren12 a răspuns:

Te apuci de magie?

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru ca tot ce este de origine pagana se condamna la crestini ca nu cumva sa se trezeasca la realitate vreunul dintre ei si sa ramana supusi.

| Mclaren12 a răspuns:

Pai ei isi fac de cap cu alte religii asa cum ne facem si noi cu programul lor. N-ai ce sa ceri unor inconstienti.