| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce e ''Cartea Dreptului''? Pe care o mentioneaza losua

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

„Cartea Dreptului", asa cum o regasim in traducera lui Dumitru Cornilescu sau a Sfantului Sinod (Biblia Ortodoxa), sau „Cartea lui Iashar", cum apare in varianta NTR, este mentionata in Iosua 10:13 si 2 Sam 1:18 ca o sursa de informatie externa.

https://issuu.com/onestibacau/docs/cartea_dreptului

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca nu exista legea dreptului de autor pe vremea aceea laughing

5 răspunsuri:
| chuckmanson a răspuns:

Sunt o mulțime de cărți la care biblia face referință care nu mai există. Încă un alt motiv sa fim siguri ca a fost scrisa de oameni, nu de o ființă divină.

| leo59 a răspuns (pentru chuckmanson):

Sigur că a fost scrisă de oameni. Nu scrie nicăieri că a fost scrisă de ființe divine.

Răspuns utilizator avertizat