| xerxes1 a întrebat:

Unde ni se iarta pacatele mai bine? Cand ne spovedim la episcopul Husilor sau la cei trei preoti care il santajau?
Sau mai bine la parintele Pomohaci?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La episcopul husilor m-as spovedi.Nu stiu daca mi se vor ierta pacatele, ca am multe, dar zambetul sau angelic ma ispiteste tare.

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Raspunsul ortodox standard la pacatele preotilor si spovedanie este ca harul este ca apa, care curge si printr-o teava ruginita. Care n-a fost raspopit poate spovedi.

| milan9 a răspuns:

Da-i pe cei doi "Pomohaci" la o parte si-ti raman toti ceilalti la care te poti spovedi...
Sunt multe plangeri ale preotilor din eparhia Husilor impotriva lui Corneliu referitor la modul cum trateaza el problemele eparhiei. Poate ca cei trei nu urmareau decat sa-l determine sa intre in normalitate cu constrangerea lor. Nu cunosc detalii referitoare la motivele lor... thinking

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Poate ca cei trei nu urmareau decat sa-l determine sa intre in normalitate cu constrangerea lor."

Chiar nu ti-e rusine? Aia urmareau interese personale clare, nicidecum indreptarea aluia.
Pe bune, ma uit uneori la raspunsurile tale si imi dau seama cat de prosti sunt unii romani, pentru ca desi sunt aberante si pentru oricine cu o minima judecata e clar ca nu poate fi asa cum spui, totusi se gasesc unii care sa puna botul la asemenea prosteli. Erau niste idioti ieri pe la TV care si despre prietenul tau Pomohaci spuneau ca ei totusi nu cred ca e vreo problema cu ala si ca e doar facatura. E incredibil.

| minrest a răspuns:

La orice preot care tine de Episcopul de Husi pacatele iti vor fi iertate, caci toti au primit parohiile santajand-ul pe Episcop cu acelasi film. De asta acum cand au venit trei preoti cu filmul la Inalt Preasfintia Sa, i-au cazut nervii si a facut plangere pentru santaj. Sa ne spui ce Canon ai primit, daca e ceva ce se poate scrie.

| martzian a răspuns:

Atunci cand te rogi la Dumnezeu. Nici un popa nu iarta pacate.

| VelaJohnny a răspuns:

La oricare. Daca nu se ocupa cu adulter si fornicatie, au alte ocupatii.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Cu totii avem pacate, mai mari sau mai mici! Insa, in opinia mea, nu cred că este cazul sa crezi ca acei oameni au har, desi ei fac facultate pentru a ajunge preoti! Biserica s-a schimbat mult dar si preotii...cred ca te vei simti bine si mai curat sufleteste daca te vei spovedit acasa, sincer lui Dumnezeu! El te va auzi cu siguranta! Meriti"a doua sansa"

| VelaJohnny a răspuns (pentru FoxyM):

Harul vine cu facultatea? Conform definitiei, „har" semnifica „bunatate nemeritate", deci as zice ca termenul e folosit in mod eronat.

| Ralukafay a răspuns:

Atata timp cat mergi la un om al bisericii(preot, episcop, arhiepiscop, s.am.d) sa te spovedesti, nu conteaza ca sunt 1 sau 3 preoti, pot fi si 10, si 100, nu conteaza ca e o celebritate sau ca a fost denigrat, sau el insusi a facut ceva ce nu sta in caracterul preotilor, atata timp cat nu i s-a luat rangul de preot si nu i s-a luat denumirea si harul de preot de la cei mai mari ca el.Pacatele tale vor fi iertate, atata timp cat mergi la un preot sa te spovedesti si ii spui toate pacatele tale, ele vor fi iertate de Dumnezeu.

| catalynx a răspuns:

Nu amice, cand te spovedesti te spovedesti la Dumnezeu si in primul rand sunt si alti preoti la care te poti duce.

| xerxes1 explică (pentru catalynx):

Adica orice preot are legatura directa cu Domnul zeu?
Si de aceea se bat ca orbii pentru bani si pentru functii?

| milan9 a răspuns (pentru xerxes1):

Da. Studiul probabilistic nu iti da voie sa fii sa fii surprins. Nu poate fi o comunitate compacta de sfinti facatori de minuni. Demonii daca exista, tu crezi ca stau cu burta in sus si telecomanda in mana toata ziua? Nu. Biblia spune ca in permanenta "alearga ca un leu cautand pe cine sa inghita". Si atunci, despre ce vorbim. Nu te lasa surprins ca in orice padure uscatura isi are partea sa...
Sfintii Bisericii nu spun cuvinte prea linistitoare despre posibilitatea de mantuire a preotilor, a celor care au sarcini spirituale atat de mari...

| catalynx a răspuns (pentru xerxes1):

Oricat ne-am stradui noi sa vedem raul, exista si bine, exista si preoti buni, doar ca noi nu vrem sa-i vedem, eu te inteleg si iti dau dreptate ca in Biserica avem si probleme, mult mai grave, dar noi nu suntem datori sa judecam, in crestinism se spune ca e mai bine sa te rogi pentru cel pacatos sa se indrepte decat sa piara. Intr-adevar societatea are mare nevoie de preoti care sa slujeasca in mod dezinteresat si lui Dumnezeu si oamenilor, de preoti care sa fie un suport moral si sa ofere o mangaiere societatii la necaz, sunt sigur ca Dumnezeu ii va aduce si pe acestia. Sa stii ca exista o vorba foarte buna, dar mai des spusa, avem la conducere si in functii inalte oameni dupa chipul si asemanarea noastra, caci daca eram buni, aveam oameni buni si la conducere si in Biserici.

| 12Gabriela3456 a răspuns:

Oamenii nu au puterea de a ne ierta pacatele. Unicul Dumnezeu este in stare de asa ceva, de aceea roaga-te lui.

| xerxes1 explică (pentru 12Gabriela3456):

Unic pe naiba.
Jehova a fost cel mai mic si cel mai rautacios dintre ei.

| 12Gabriela3456 a răspuns (pentru xerxes1):

Nu am prea inteles ce vrei sa spui.

| xerxes1 explică (pentru 12Gabriela3456):

Au existat mai multi asa-zisi zei.Jehova a fost cel mai mic dintre ei, si cu cele mai multe probleme psihice.

| 12Gabriela3456 a răspuns (pentru xerxes1):

De ce spui asta?

| Nika29 a răspuns:

Pacatele se iartă atunci cînd te încrezi cu adevărat în Domnul. Și îl primești pe Isus în inima ta. Căci El a venit pe pâmânt și a murit pentru păcatele noastre, toate păcatele.
Isus este și om și Dumnzeu, pentru că este Fiul Domnului.
Și el s-a ispitit a ajuns la Sfânțienie și făcea minuni, doar credința în El este în stare să ți se ierte păcatele, nu un alt om care nici nu știi dacă e încrezut cu adevărat sau nu.
Concluzia este că credința este scăparea, nu religia!

| SuperUser a răspuns:

Da.