| OctavianDanielMaria a întrebat:

Unde scrie ca zeul iudeu le-a zis lui Adam si Eva sa se inmulteasca prin nasteri de copii, ci nu diferit?

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In Biblie s-a consemnat doar ESENTA lucrurilor scrise, NU si dialogurile si evenimentele in detalii, intregi. tongue
La fel s-a consemnat si intreaga istorie al Omenirii.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Evident!
Nici stirile din ziare nu descriu detaliile arhi-cunoscute. tongue

| T0T a răspuns:

S-au înmulțit ca iepurii.

| raMLesS a răspuns:

Stii filmele alea cu fenomene stranii? Sau filmele alea cu vrajitoare, spirite... sau cu vampiri, varcolaci (cum e Van Helsing)... erau reale cand eram un plod.
Eh, singura perioada in care credeam in Dumnezeu, vraji, monstrii si ce am spus eu acolo era in timpul copilariei, cand aveam un coeficient de inteligenta si un simt al realitatii mai mic decat degetele de la o mana :))
Asa dar, ce concluzii tragi cand vezi oameni in toata firea care cred ca daca arunci gunoiul, speli in timp de sarbatoare, sau daca scapi sarea pe jos aduce ghinion?
Ce concluzii tragi cand vezi asa ceva?: https://www.youtube.com/watch?v=j0xAClcCtAg

Ca suntem un popor de inculti, idioti si cretini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Inseamna ca Einstein avea un coeficient 0 din moment ce credea in Dumnezeu, daca nu te referi la Dumnezeul din Biblie, care este descoperit doar prin metafore, pilde si simboluri...
Iti recomand sa mai urmaresti si alte lucruri in afara de ce ai trimis tu, un exemplu bun ar fi documentarul Povestea lui Dumnezeu - de Morgan Freeman, daca vrei totusi sa te cultivi sanatos.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut-o deja, povesteste exact cum scrie in biblie, pentru mine astea-s povesti.
Nu ma intereseaza asa mult daca crezi sau nu, ma intereseaza modul de gandire.

Răspuns utilizator avertizat
| romeo78 a răspuns:

Există Biblie online, Biblie scrisă, preoți online sau la biserică.
Documentează-te!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns:

Nu vrei sa încerci să te înmulțești prin divizare? Roagă pe taica-tu sa te ajute cu un ferestrău cu lanț, sau altceva de genul.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă nu te aranjează acest mod, zii lui taica-tu sa vina cu ferestrăul.

| jeTski a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact doar cum vrei sa ne populam? xd

| fllu07 a răspuns:

Nino nino. spitalul 9? Avem un caz mai deosebit...
Da bolovan ești.
Cum altfel se pot înmulți oamenii? (Exceptând FIV care este o metodă ultramodernă apărută în ultimii ani pe scara mai larga) După capul tau sec puteau oricum altcumva. Zici ca suntem la camera ascunsa: pui niste întrebari, de ii imposibil sa nu te bușească râsul. Numa sa mai găsești o chichiță, un nod în papură.

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop a răspuns:

De dragul povestii din Biblie sa plecam de la ideea ca Adam si Eva au facut urmasi. Rezultatul se vede azi. Prin prisma geneticii nu prea stam bine.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

„Dumnezeu i-a binecuvântat și Dumnezeu le-a zis: „Creșteţi, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul și supuneţi-l și stăpâniţi peste peștii mării, peste păsările cerului și peste orice vieţuitoare care se mișcă pe pământ.""
‭‭Geneza‬ ‭1:28‬ ‭

| roty78 a răspuns:

Facerea (Geneza)
Capitolul 1
26.Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27.Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28.Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"

Răspuns utilizator avertizat