| OctavianDanielMaria a întrebat:

Unde scrie in Biblie ca de sarbatori nu ai voie sa muncesti? Si despre sarbatori. Ma refer la sfinti.

27 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

1. Este vorba de porunca a patra (sărbătoare săptămânală).
"Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti.
Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău.
Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului Dumnezeului tău: să nu faci nicio lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta.
Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea, şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o. (Exod.20:8-11)

2. În ziua sărbătorii Paștelui (sărbătoare anuală).
"Şase zile, să mănânci azime, şi a şaptea zi să fie o adunare de sărbătoare în cinstea Domnului Dumnezeului tău: să nu faci nicio lucrare în ea." (Deuteronomul.16:8)
În luna în care se sărbătorea Paștele erau mai multe zile în care nu trebuia să se lucreze: în ziua întâia a acelei luni, in ziua a șaptea și în ziua a cinsprezecea. (Vezi Leviticul, capitolul 23).

3. Sărbătoarea Cincizecimii (50 de zile de la rastiginire; sau Înălțarea; sărbătoare anuală).
"În aceeaşi zi, să vestiţi sărbătoarea şi să aveţi o adunare sfântă: atunci să nu faceţi nicio lucrare de slugă. Aceasta este o lege veşnică pentru urmaşii voştri, în toate locurile în care veţi locui." (Leviticul.23:21)

4. În ziua Ispășirii (sărbătoare anuală; la sfârșitul anului).
"Aceasta să vă fie o lege veşnică: în luna a şaptea, în a zecea zi a lunii, să vă smeriţi sufletele, să nu faceţi nicio lucrare, nici băştinaşul, nici străinul care locuieşte în mijlocul vostru." (Leviticul.16:29)
"Să nu faceţi nicio lucrare în ziua aceea, căci este ziua Ispăşirii, când trebuie făcută ispăşire pentru voi înaintea Domnului Dumnezeului vostru." (Leviticul.23:28)

5. Sărbătoarea Corturilor (sărbătoare anuală; în ziua întâi și a opta a aceleiași luni).
"„Vorbeşte copiilor lui Israel şi spune-le: „În a cincisprezecea zi a acestei a şaptea luni, va fi sărbătoarea Corturilor în cinstea Domnului, timp de şapte zile.
În ziua întâi să fie o adunare sfântă: să nu faceţi nicio lucrare de slugă în timpul ei.
Timp de şapte zile, să aduceţi Domnului jertfe mistuite de foc. A opta zi, să aveţi o adunare sfântă şi să aduceţi Domnului jertfe mistuite de foc; aceasta să fie o adunare de sărbătoare: să nu faceţi nicio lucrare de slugă în timpul ei." (Leviticul.23:36)

Dintre toate aceste sărbători vechi testamentale a rămas doar Sabatul (pentru că face parte din cele 10 porunci; și a mai rămas Paștele.
"Apoi a luat pâine; şi, după ce a mulţumit lui Dumnezeu, a frânt-o şi le-a dat-o, zicând: „Acesta este trupul Meu care se dă pentru voi; să faceţi lucrul acesta spre pomenirea Mea."
Tot astfel, după ce au mâncat, a luat paharul şi li l-a dat, zicând: „Acest pahar este legământul cel nou, făcut în sângele Meu care se varsă pentru voi."" (Luca.22:19,20)

"Căci am primit de la Domnul ce v-am învăţat; şi anume, că Domnul Isus, în noaptea în care a fost vândut, a luat o pâine.
Şi, după ce a mulţumit lui Dumnezeu, a frânt-o şi a zis: „Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi; să faceţi lucrul acesta spre pomenirea Mea."
Tot astfel, după Cină, a luat paharul şi a zis: „Acest pahar este legământul cel nou în sângele Meu; să faceţi lucrul acesta spre pomenirea Mea, ori de câte ori veţi bea din el."
Pentru că, ori de câte ori mâncaţi din pâinea aceasta şi beţi din paharul acesta, vestiţi moartea Domnului, până va veni El." (1Corinteni.11:23-26)

Este interzisă închinarea la îngeri, oameni și la orice altceva sau altcineva în afară de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum am spus la final, este interzisă închinarea la oameni, oricât de sfinți ar fi fost ei.

| fllu07 a răspuns:

Nu scrie nicăieri.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zice cine?
Un neica nimeni care se crede mare moț descoperitor de contraziceri în Biblie?
Șez blând. Biblia nu poate fi contrazisă. Este inspirată de de Iehova Dumnezeu. Obiceiurile si traditiile false da, pot fi combătute cu ajutorul bibliei. Deoarece nu au baza biblică, si păgână. Da, stiu, e greu de acceptat adevărul.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu-mi pierd eu timpul ca să fac cercetări pentru tine. Vrei sa întelegi ceva, cauți, sapi. În Proverbele 2:4, 5 se spune că trebuie ai atitudinea unui căutator de comori, si daca ai atitudinea asta, atunci "vei întelege teama de Iehova SI VEI GĂSI CUNOȘTINȚA despre Dumnezeu".
Deci atunci cand faci cercetări sincere, si vrei cu adevărat să înțelegi îndrumarea lui Iehova Dumnezeu. Mai mult, versetul 4, spune când "VEI CONTINUA"... deci trebuie să fie un proces continuu. Nu un proces care are sfârșit. Așadar, din ce prezinți aici pe site, tu esti un căutător de comori care vrea să dovedească ca nu există comori. Sapi puțin aici, apoi zbieri în gura mare: vedeți vedeți? V-am spus eu. Nu sunt comori. Dar săpăturile tale trebuie să fie profunde. Nu superficiale.
Practic tu vrei să dovedesti ca Dumnezeu minte, ca nu există, si alte aberatii pe care le ai în cap, si nu reușești. Păi normal sa nu reușești de vreme ce lupta ta este împotriva lui Iehova, Dumnezeul cel viu si adevărat.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

rolling on the floor
De o sută de ori i-am spus verzei că în Iudeea era Irod, iar Quirinus in Siria și tot la poarta nouă te uiți!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici de gând nu am să-i mai explic o dată verzei cum stau lucrurile.
Uită-te mai departe la poarta nouă!
rolling on the floor. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mulțumesc de detalii. Deci - nici de gând nu am să-i mai explic o dată unei verze beate cum stau lucrurile. Privește în continuare la poarta nouă.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciunde. Religia in Romania e o indoctrinare vehementa pentru ca suntem dupa modelul bizantin, si bizantinii au adaugat enspe mii de reguli si traditii care nu au legatura cu isus sau biblia, sunt inventii facute cu 800 de ani dupa isus. Toti sfintii si moastele si aghiazma si prostia aia cu aplecatu, matanii cred. Ei au scris si rescris biblia si au scos anumite parti. Daca vrei sa vezi crestinism cat mai original uita-te la Italia si la catolici. Ortodocsii sunt niste prefacuti si niste superficiali care vor sa pare oameni buni si cauta tot felul de smecherii si scheme sa se "spovedeasca" mai usor, si refuza sa fie oameni buni

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Au si ei si adventul este ceva nou, la fel si zilele de sfinti care sunt cateva