| Meme10Memu a întrebat:

Unde scrie in Biblie ca sexul la om nu e doar pentru reproducere ca la animale?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Exista in Bibliee o intreaga carte care trateazaa ceea ce ai intrebat tu, se numeste Cartea Cantarilor.
Cartea Cantarilor, 1. Cântarea cântãrilor, fãcutã de Solomon.
2. Sã mã sãrute cu sãrutãrile gurii lui! Cãci toate dezmierdãrile tale sunt mai bune decât vinul,
3. mirodeniile tale au un miros plãcut. Numele tãu este ca o mireasmã vãrsatã. De aceea te iubesc pe tine fetele!
4. Trage-mã dupã tine! Si haidem sã alergãm! Împãratul mã duce în odãile lui... Ne vom veseli si ne vom bucura de tine; vom lãuda dezmierdãrile tale mai mult decât vinul! Pe drept esti iubit.
12. Cât stã împãratul la masa lui, nardul meu îsi rãspândeste mirosul.
13. Prea iubitul meu îmi este ca un mãnunchi de mir, care se odihneste între tâtele mele.
14. Prea iubitul meu este pentru mine un strugure de mãlinitã, din viile din En-Ghedi.
15. Ce frumoasã esti, iubito, uite ce frumoasã esti, cu ochii tãi de porumbitã!
16. Ce frumos esti, prea iubitule, ce plãcut esti! Verdeata este patul nostru!
17. Cedrii sunt grinzile caselor noastre, si chiparosii sunt pardoselile noastre.
Daca citesti, TOATA Caartea trateaza DOAR acest subiect. Multumit?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Unde se face aluzie la actul sexual? Vorbeste de sarut, tate.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

16. Prea iubitul meu este al meu, si eu sunt a lui; el îsi paste turma între crini.
1. Am cãutat noaptea în asternutul meu, am cãutat pe iubitul inimii mele; l-am cãutat, dar nu l-am gãsit...
2. M-am sculat, atunci, si am cutreierat cetatea, ulitele si pietele; si am cãutat pe iubitul inimii mele... L-am cãutat, dar nu l-am gãsit!
3. M-au întâlnit pãzitorii care dau ocol cetãtii; si i-am întrebat: "N-ati vãzut pe iubitul inimii mele? "
4. Abia trecusem de ei, si am gãsit pe iubitul inimii mele. L-am apucat, si nu l-am mai lãsat pânã nu l-am adus în casa mamei mele, în odaia celei ce m-a zãmislit.
2. Pântecele tãu este un pahar rotund, de unde nu lipseste vinul mirositor; trupul tãu este un snop de grâu, încins cu crini.
3. Amândouã tâtele tale sunt ca doi pui de cerb, ca gemenii unei cãprioare.
4. Gâtul tãu este ca un turn de fildes; ochii tãi sunt ca iazurile Hesbonului, de lângã poarta Bat-Rabim; nasul tãu este ca turnul Libanului, care priveste spre Damasc.
5. Capul tãu este cum e Carmelul, si pãrul capului tãu este ca purpura împãrãteascã: pânã si un împãrat ar fi înlãntuit de pletele tale!
6. Ce frumoasã si ce plãcutã esti, tu, iubito, în mijlocul desfãtãrilor!
Sigur pentru autor cand spune desfatare se refera la jocul de tabinet, nu, ca doar ala se joaca cu tatele si pantecele in mijlocul patului, asta pentru mintea ta inghetata. Si inca ceva, sarutul nu face parte din actul sexual, nu, iar tu iti cauti vaca in mijlocul patului, noaptea. Ce vroiai, o carte pornografica? La cat te duce mintea nu este de mirat.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

"Pântecele tãu este un pahar rotund, de unde nu lipseste vinul mirositor" Prin pahar ar parea ca se refera la vagin insa se refera la uter. Barbatul are treaba cu vaginul si nu cu uterul. Care vin mirositor?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Controleaza-te, ai o problema, vorbim de dragoste si nu de descrierea organelor genitale.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Nu ai raspuns la intrebare. Asa si vacile se mai ling etc.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Intrebarea ta a fost: " Care vin mirositor?"
Ai observat vreodata un degustator de vin? Sti ce face prima oara? Daca nu sti INTREABA si nu mai veni cu insinuari cretine.Iertare dar esti un om bolnav profund. Lasa netul si te du la un doctor de cap, e o recomandare prieteneasca.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Ce legatura are vinul mirositor cu pantecele sau uterul in Biblie?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Tu ai auzit de "COMPARATIE" in "constructiile literare" sau nu ai fost la SCOALA PRIMARA?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Cum compari tu uterul cu vinul mirositor?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

La fel cum te compari tu cu o fiinta umana.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

De ce ar trebui ca sexul sa fie numai pentru reproducere?
Avem constiinta.
Animalele au perioade de imperechere.
Oamenii nu au.
Un om poate fi excitat cand vede o persoana de care e atrasa.
Un animal nu are o astfel de atractie.Nu tine cont decat de faptul ca trebuie sa se inmulteasca in acea perioada.

Ce conteaza ce scrie in Biblie?
Nu vad ce legatura are cu ce fac oamenii in dormitor...

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Pentru ca omul nu e animal si nu a evoluat din animale. Omul e o fiinta aparte creata de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Lui. Dumnezeu e bucuros si fericit in general. Dumnezeu a transpus aceasta bucurie in capacitatea omului de a simti placere desi Dumnezeu nu are sex. Pe langa placerea sexuala Dumnezeu a creat simtul mirosului, auzului, vazului, gustului. Doar omul are capacitatea de a folosi aceste simturi la un nivel superior fata de animale: stie sa admire ceva frumos, asculta muzica, gusta o mancare gustoasa, miroase o floare un parfum. Toate acestea indica faptul ca planeta Pamant a fost creata cu un scop a aparut cu un scop a fost creata special pentru om, animalele fiind de decor participand la intretinerea biosferei.

Locul din Biblie unde arata ca sexul la om nu e doar pentru reproducere se afla in cartea Proverbele 5:18:"Binecuvântat să fie izvorul tău şi să te mângâi cu femeia ta din tinereţe."

Alta traducere: "Izvorul tău să fie binecuvântat şi bucură-te de nevasta tinereţii tale!"

"May your own fountain be blessed,
And may you rejoice with the wife of your youth"

In capitolul 5 din cartea biblica Proverbele se face clar referire la sex la relatii sexuale. Prin izvor se refera la sperma.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Omul e un animal.
Avem instincte ca ale animalelor.
Au existat copii crescuti de animale.Acestia au preluat comportamentul lor.De ce?
Fiindca suntem animale.Doar ca avem constiinta.
Nu inteleg de ce iti e frica sa recunosti ca ne tragem din animale si ca suntem animale?
In Biblie spune ca ne tragem din noroi, asa ca...

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Nu are nici o relevanta ce ai zis.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cum adica nu are relevanta?
Suntem animale.
Avem constiinta.
Nu suntem facuti din noroi, cum zice in Biblie.
Ai priceput acum sau trebuie sa scurtez din nou?
Stiu ca unii nu pot procesa mai mult de 20 de cuvinte pe ora, asa ca...

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Tu procesezi doar doi biti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relațiile intime sunt încurajate de Scriptură, cu condiția să aibă loc în cadrul căsătoriei... Din câte am citit eu, am dedus că pe lângă scopul procreerii, s-ar mai putea aduce în discuție ferirea de desfrânare și chiar plăcerea. Las mai jos două referințe biblice care îmi vin acum în minte, deși sunt sigură că există și altele:
"Totuși, din pricina curviei, fiecare bărbat să-și aibă nevasta lui și fiecare femeie să-și aibă bărbatul ei.
Bărbatul să-și împlinească față de nevastă datoria de soț, și tot așa să facă și nevasta față de bărbat.
Nevasta nu este stăpână pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpân pe trupul lui, ci nevasta.
Să nu vă lipsiți unul pe altul de datoria de soți, decât doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, apoi să vă împreunați iarăși, ca să nu vă ispitească Satana, din pricina nestăpânirii voastre." (1 Corinteni 7:2-5)
"Izvorul tău să fie binecuvântat și bucură-te de nevasta tinereții tale!
Cerboaică iubită, căprioară plăcută: fii îmbătat tot timpul de drăgălășiile ei, fii îndrăgostit necurmat de dragostea ei!
Și pentru ce, fiule, ai fi îndrăgostit de o străină și ai îmbrățișa sânul unei necunoscute?" (Proverbe 5:18-20)

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Unde e partea din ce am intrebat eu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Măi, parcă era ceva de genul ăsta scris prin 1 sau 2 Cronici. Uite că am uitat. Era trimis un bărbat la nevastă-sa ca aceasta să nu se simtă "neglijată"(cum am spune noi astăzi), sau invers. Că au făcut un copil după... este foarte probabil.hee hee

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Nu se refera clar la ce am intrebat eu.