| Alexa1234a a întrebat:

Unde scrie in Biblie de Spovedanie?
Daca nu scrie de ce ne spovedim?
Si de canoane si matanii unde scrie?
Daca Dumnezeu nu ne cere sa facem canoane cei de la ortodoxi de ce le inventeaza?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce legatura are iisus cu religia?

| lpavel a răspuns:

De spovada scrie dar nu chiar asa... Isus zice ucenicilor sai inainte de a se inalta la cer: Mergeti in lume si carora le veti ierta pacatele vor fi iertate iar carora le veti tine vor fi tinute! Se referea la spovada! Eu sunt catolic de canoane nu stiu dar stiu ca mataniile la noi inseamna Sf. Rozariu si nu scrie in biblie pentru ca dupa aceea s-a format aceasta rugaciune de vreun sfant cred...
In biblie te indeamna sa te rogi cum stii, ei sfintii plin de harul lui Dumnezeu au compus sute de rugaciuni printre care si mataniile sau Sf. Rozariu cum zicem noi.

| dany1988122 a răspuns (pentru lpavel):

Unde scrie ''Spovedanie''? Nicu un gand nu te duce la ''spovedanie din asta.

| milan9 a răspuns:

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

| RAY a răspuns (pentru milan9):

Iisus nu a spus nimic de preoti sau episcopi, iisus nu a facut nici o religie tot in biblie scrie doar fiul domnului are puterea de a ierta pacatele, iertarea se face prin credinta, cainta nu spovedanie.

| milan9 a răspuns (pentru RAY):

Vorbesti ca un sectant, Raymusic... Oare cand ai devenit i tu unul?
Oare cat de orb si de tendentios trebuie sa fii ca sa spui ca nu exista preotie cand NOUL TESTAMENT prezinta sute de versete in acest sens? thinking

| milan9 a răspuns (pentru RAY):

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| RAY a răspuns (pentru milan9):

Da-mi versetul cu iisus facand o religie sau cu spusul ca preotii pot ierta pacate, nu am devenit sectant dar urasc minciuna.

| milan9 a răspuns (pentru RAY):

Cum iti explici faptul ca IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

| RAY a răspuns (pentru milan9):

A spus asta acelor apostoli,sa numi spui ca toti pedofili,betivani, curvari, pacatosi preoti sunt ca apostoli aia, hai sa fim seriosi, nu compara pe petru cu pomohaci

| milan9 a răspuns (pentru RAY):

Fa si tu diferenta: preotii vrednici sunt cei ce respecta invatatura Bisericii Ortodoxe, in timp ce "pomohacii" cu diferite abateri de conduita sunt cei mai teribili dusmani ai Bisericii Ortodoxe (dintre acestia, cei care au devieri sexuale sunt putini).

| RAY a răspuns (pentru milan9):

Care preoti vrednici? cei cu vile? nu am cunoscut inca un preot care sa fie ca iisus numa hotii

| CostinAlamariu a răspuns:

"Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: „Luați Duh Sfânt!,
23. cărora le veți ierta păcatele, li se vor ierta; cărora le veți ține, ținute vor fi"."

Aici scrie limpede de spovedanie

| xerxes1 a răspuns:

Informatia inseamna putere.Asa si-a consolidat biserica puterea de-a lungul anilor.
Preotul satului stia de pacatele primarului, sefului politei, macelarului etc.
Apoi sentimentul de vinovatie te face sa fii mai darnic pentru nevoile bisericii.
Sunt mai organizati decat Mafia siciliana.

| Mclaren12 a răspuns:

Ca să țină masele îndoctrinate sub control. Este un plan bine pus la punct de 2000 de ani. În creștinism, totul se bazează pe frică și sentimentul de vinovăție.
Creștinismul a creat iluzia că fiecare om este păcătos doar prin faptul că s-a născut și asta dezvoltă în oameni complexul de vinovăție și astfel creștinismul a creat iluzia că dacă mergi la popă să-i zici ce păcate ai făcut o să te ierte și o să ți se curețe sufletul de păcate când de fapt sufletul nu are nicio legătură cu aberațiile astea iar popa nu are nicio legătură cu iertarea păcatelor. Frica funcționează aici foarte simplu pentru că există teama de iad. Creștinilor le e frică să ajungă în iad dacă nu-i mărturisesc popii păcatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi tu, trebuie rasfoita toata biblia ca sa gasesti aceste informatii, dar dumnezeu vrea sa mergem la biserica deoarece acolo se intalnesc copii lui dumnezeu, dumnezeu este prezent acolo, El isi iubeste biserica, si Nu, biserica nu este pe departe ce ar trebui si ce ar vrea dumnezeu sa fie, Dar, daca l-ai primit pe hristos in inima ta ca mantuitor personal, tu poti comunica cu dumnezeu si cu isus prin duhul sfant care locuieste in tine din acel moment, iti poti marturisi singura pacatele inaintea lui dumnezeu, si dumnezeu te iubeste onorm de mult asa ca te va calauzi, indruma, iti va arata calea dreapta pe care trebuie sa o urmezi in viata, iata cum poti fi mantuit. tot ce trebuie sa faci este sa il lasi pe tatal plin de dragoste sa vina in viata ta, printr-o rugaciune simpla catre hristos, ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie''
. din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc
. iata si cateva videoclipuri care te vor ajuta https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY. https://www.youtube.com/watch?v=nI29x5dKYOM. https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE

| gratargratar a răspuns:

In primul rand se scrie "ortodocsi" la plural, nu "ortodoxi". La plural, X-ul (preluat din greaca clasica) se dezvolta eminamente fonetic.

Despre spovedanie:
Inca din vremea Vechiului Testament, evreii aduceau jertfe pentru pacatele cele din stiinta si nestiinta (animale, ulei, vin etc.). Mai mult, aflam ca de sarbatoarea Zilei Ispasirii, unul din tapii adusi la Templu era "blestemat" a purta toate faradelegile poporului. Acesta era eliberat in pustie, pentru a purta faradelegile pe pamant strain (Levitic, 16).
In sfarsit, toate acestea erau savarsite de preotii din Templu. Deci pentru evrei doar jertfa adusa la Templu avea valoare. Iar aceasta jertfa era adusa de preotii iudei.
De aceea, spune psalmistul:
Mărturisi-voi fărădelegea mea Domnului"; şi Tu ai iertat nelegiuirea păcatului meu. (Psalmul 31, 6).
Cum a marturisit? Pai respectand prescriptiile din Levitic. In vremea lui David prescriptiile erau tinute cu sfintenie.

Acum, in Noul Testament spune Iisus clar:
"Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer." (Mt 18, 18).
Versetul e foarte clar si nu lasa loc de interpretare. Acum ca o dam la vrajeala ca pocaitii, e altceva. Desigur ca putem interpreta cum ne taie capul fiecare verset. Dar intelesul literal e foarte clar si nu lasa loc de interpretare.
"Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire" (Ioan 1, 9).

Deci corelate acestea doua devine clara instituirea tainei Sf. Spovedanii si ca aceasta se face prin intermediul unui preot (preotii/episcopii fiind reprezentati de apostoli in vremea lui Iisus care este Marele Preot). In sfarsit, dpdv istoric, spovedania a fost inca de la inceput o practica a Bisericii. La inceput (in primele doua secole) era o practica informala, adica crestinul se marturisea ori preotului, ori public - adica altor crestini. Din secolul III, datorita cresterii Bisericii si degradarii spirituale, s-au instituit canoane care sa dovedeasca universalitatea Bisericii. Adica nu se cuvenea ca in Africa sa primesti 3 luni de penitenta pentru apostazie, iar in Asia 3 ani.

Despre canoane:
Dupa cum am spus, canoanele au aparut in secolul 3. Insa, putem identifica originea lor chiar in secolul I in Pastorul lui Herma, de exemplu, unde se prezinta transformarea Bisericii (metaforizate) prin pocainta. Unul dintre cei mai importanti scriitori de canoane din Biserica Ortodoxa este Sf. Vasile cel Mare. Trebuie sa intelegi ca aceste canoane au fost scrise de oameni cu viata sfanta, nu te preotul tau paroh.

Despre matanii:
Despre matanii nu scrie nicaieri, dar acestea sunt instrumente de asceza. Te ajuta sa inveti rugaciunea inimii. Nu-ti cere nimeni sa porti matanii. Asta e strict alegerea ta. La fel, nu iti spune nimeni sa mergi cu mobilul la scoala, dar il iei cu tine ca sa-ti treaca timpul mai repede. Deci mataniile sunt instrumente de asceza, de invatare a rugaciunii.

Dumnezeu ne cere sa facem canoane. Vezi canonul pe care l-a dat lui Moise inainte de a primi legile pe Muntele Sinai (40 de zile de post). Exilul babilonian a fost un Canon dat evreilor de catre Dumnezeu (Iezechiel o spune foarte clar in primele capitole ale cartii sale).

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru gratargratar):

Faceti multa confuzie.Adică le băgați toate lucrurile intr-o oala si nu iese nimic. Oare jertfele aduse in Israel nu erau doar pentru israeliti fie pentru păcat, fie de mulțumire? Marele preot era in acordul si in supunerea lui Dumnezeu.Preotia ca si clasa a fost respinsă de Dumnezeu, inainte de A veni Isus. (Maleahi 2:2)Cine au fost cei care l-au respins pe Isus si au colaborat ca trădători cu Irod, cu Cezar August, cu Pilat, cu românii? Ei, preotii care activau in ilegalitatea lui Dumnezeu!? Ei l-ai torturat pe Isus pe apostoli, pe continuatorii lui Isus.De atunci si pâna in prezent, preotii sunt luptatori impotriva lui Dumnezeu si a lui Isus.Trădătorii care i-au spovedit pe amărâti si i-au trădat securistilor.Halal de ei. Ei nu asculta de Dumnezeu si nici de Isus.Lui Dumnezeu marturisiti-va păcatele si căiti-va.

| Romanul86 a răspuns:

Ortodoxia nu este o religie Biblică cum este iudaismul sau protestantismul! În ortodoxie există și învățături care nu sunt în Biblie. Biblia acceptată de ortodocși, adică, cărțile pe care le cuprinde în ea, sunt tot o învățătură partistică. Catolicii sau protestanți nu acceptă unele cărți din Biblia ortodoxă. În concluzie cartea Bibliei și cuprinsul ei este o învățătură apostolică și patristică.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Epistola soborniceasca a Sfântului Apostol Iacov
Cap. 5
16. Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.

| Man_Cătă_1983 a răspuns:

Religia e un mijloc de a manipula masele. A functionat de mii de ani. Pe pretexte religioase s-au facut razboaiele. Nu sunt ateu, dar nici nu imi place sa inghit orice baliverna. Am citit cam jumatate din biblie. Pt. mine e doar o poveste. Aproape nimic din ce scrie acolo nu are nicio logica. Totul e interpretabil si modificat de mai multe ori de-a randul anilor. Cred ca fiecare e liber sa creada in ceea ce doreste. Apropos, de ce nu era in regula Zamolxes si a trebuit sa importam de la evrei monoteismul?