| unbaiatanonim a întrebat:

Unde scrie in biblie varsta pamantului?

10 răspunsuri:
| hereo a răspuns:

Niciunde.
NIMENI nu stie care a fost prima zi a pamantului, ceea ce se aude sunt doar speculatii, nimic sigur sau adevarat.

| Qinz a răspuns:

Nu scrie varsta pamantului aicea gresesc multi.
In biblie scrie ca pamantu este facut in 6 zile de Dumnezeu, si la Dumnezeu o zi este cat 1000 de ani la noi, si de aicea nu stiu cum trag alti concluzia ca pamantu are 6000 de ani desi Dumnezeu nu zice acu cat timp a facut pamantul si doar cat i-a luat sa-l faca.

| Esperança a răspuns (pentru Qinz):

Mulţi trag concluzia aceasta, tocmai pentru că au înţeles greşit acel verset unde se spune că o zi pentru Dumnezeu este cât 1000 de ani pentru un om.
6 zile = 6000 ani.
Însă acolo zice că pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani şi o mie de ani sunt ca o zi.( 2 Petru 3:8) deci cu alte cuvinte vrea să ni se spună că timpul la Dumnezeu nu se poate măsura!
Este total eronat să susţii că Pământul ar avea 6000 de ani.
Dumnezeu e veşnic, la El nu există timp.

Răspuns utilizator avertizat
| TrentonChase a răspuns:

Spune la un moment dat ca Iisus s-a nascut dupa 4000 de ani de la facerea lui Adam, de aici deduc unii 6000.

| Bogdan_9316 a răspuns:

Când a fost ‘începutul’?
Relatarea din Geneza se deschide cu o afirmaţie simplă, dar plină de vigoare: „La început Dumnezeu a creat cerurile şi pământul" (Geneza 1:1). Bibliştii sunt de acord că acest verset descrie o lucrare care nu a avut loc în timpul zilelor de creare despre care se vorbeşte începând cu versetul trei. Implicaţiile sunt profunde. Deşi nu se ştie cu exactitate de cât timp există universul, inclusiv planeta Pământ, potrivit afirmaţiei de la începutul Bibliei el exista cu mult timp înainte de începerea zilelor de creare.
Geologii estimează că vârsta pământului este de circa patru miliarde de ani, iar astronomii afirmă că universul ar avea nu mai puţin de 15 miliarde de ani. Oare aceste descoperiri — şi eventualele ajustări cu privire la vârsta pământului sau a universului — contrazic afirmaţia din Geneza 1:1? Nicidecum. Biblia nu specifică vârsta ‘cerurilor şi a pământului’. Ştiinţa nu contrazice textul biblic.

| Raniia a răspuns:

Nu scrie, Biblia incepe cu acest verset care elucideaza taina Universului:''La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul''.

| rocco09 a răspuns (pentru TrentonChase):

Unde spune?

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie niciunde varsta pamantului.Geneza1:1

| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie varsta Pamantului, un cleric ar fi calculat-o punand cap la cap varstele patriarhilor, functie de cum s-au nascut.