| anonim_4396 a întrebat:

Unde scrie in cele 10 porunci sa nu curvesti? Unde?

Răspuns Câştigător
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

happy Îmi pare rău pentru voturile negative, am crezut că ai produs eroarea fundamentală! happy Din câte știam, curvia este în cazul căsătoriei, preacurvia în afară. big grin

Porunca a saptea
„14 Sa nu preacurvesti."

(Exodul 20.14) big grin

„A preacurvi" are acelasi inteles cu expresia „a comite adulter" sau „a incalca fidelitatea conjugala". big grin

Aceasta se refera atat la persoanele casatorite care au relatii sexuale in afara partenerului de viata, cat si la persoanele necasatorite care au relatii intime cu persoane căsătorite. happy

„A preacurvi" provine de la verbul „a curvi", prefixul „prea" accentuand gravitatea faptului.
Termenul aminteste de infidelitate, inselaciune, necredinta si chiar destrăbălare. big grin

In a saptea porunca a Decalogului Dumnezeu interzice omului acest lucru. happy

Pe langa cele Zece Porunci Dumnezeu a mai dat o serie de legi in detaliu aplicabile la diferite situatii: big grin

„22 Daca se va gasi un barbat culcat cu o femeie maritata, sa moara amandoi: si barbatul care s-a culcat cu femeia, si femeia. Sa curati astfel raul din mijlocul lui Israel. happy
23 Daca o fata fecioara este logodita, si o intalneste un om in cetate si se culca cu ea,
24 sa-i aduceti pe amandoi la poarta cetatii, sa-i ucideti cu pietre, si sa moara amandoi: fata, pentru ca n-a tipat in cetate, si omul, pentru ca a necinstit pe nevasta aproapelui sau. Sa curati astfel raul din mijlocul tau. big grin
25 Dar daca omul acela intalneste in camp pe fata logodita, o apuca cu sila si se culca cu ea, numai omul care s-a culcat cu ea sa fie pedepsit cu moartea. happy
26 Fetei sa nu-i faci nimic; ea nu este vinovata de o nelegiuire vrednica de pedeapsa cu moarte, caci e ca si cu un om care se arunca asupra aproapelui lui si-l omoară. big grin
27 Fata logodita, pe care a intalnit-o omul acela pe camp, a putut sa strige fara sa fie cineva sa-i sara in ajutor. happy
28 Daca un om intalneste o fata fecioara nelogodita, o apuca cu sila si se culca cu ea, si se intampla sa fie prinsi,
29 omul care s-a culcat cu ea sa dea tatalui fetei cincizeci de sicli de argint; si, pentru ca a necinstit-o, s-o ia de nevasta, si nu va putea s-o goneasca, toata viata lui." big grin

(Deuteronomul 22.22-29) happy

42 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu scrie despre curvie ci despre preacurvie care este similara cu adulterul.
Deci poti sa curvesti cat vrei... oricum ajungi in iadwinking
https://andreialbu.com/diferenta-dintre-a-curvi-si-a-preacurvi.html

| anonim_4396 explică (pentru danbnz):

Un fruntas a intrebat pe Isus: "Bunule Invatator, ce trebuie sa fac ca sa mostenesc viata vesnica?"
Isus a zis: "Dacă vrei să intri în viaţă, păzeşte poruncile."
Care porunci? Intreaba fruntasul.
Cele 10 porunci, a zis Isus.

Deci nu ajung in iad. happy

Răspuns utilizator avertizat
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! happy Mi-ai dovedit încă o dată că iertarea este o putere atât de mare, încât nu mai tine cont de răul suferit. big grin Nu mă așteptam să câștig o pancardă din partea ta, după ce am tras concluzii, happy doar din ce știam, dar ceea ce ai făcut, cu toate că ți-am greșit, a fost impresionant și un gest nobil. Eu cred că tu ești creștin laughing Ești? big grin

| anonim_4396 explică (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

De la mine iertarea nu e posibila numai daca omului nu îi pare rau, dar daca îi pare rau oricand pot continua relatia cu el.
Si sunt credincios, nu crestin, nu budist, nu hindus, nu mulsuman, CREDINCIOS.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti credincios, vezi-ti de relatia TA cu dumniedzau si cum vei avea intilnirea personala cu el. Deja daca iei in serios conceptul ala mizerabil de pacat, pui botul la marea frauda a credintei care e una dintre acele asa-zise carti sfinte.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Vezi ca aici ataci, si eu nu te-am atacat pe tine, eu nu ti-am zis nici da-te mai incolo.
Aici e un site public unde toti oamenii au voie sa isi expuna ideile, tu ti-o expui pe a ta, eu pe a mea, capisi?
Deocamdata nu am iesit din gradina zoo ca sa zici ca nu exista Dumnezau.

Ce concept de pacat mizerabil dle?
Crezi ca ce e mizerabil la tine e mizerabil la toti?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu te atac PE TINE, ci afirmatia ta care denota un pic de ipocrizie. Sau poate naivitate? Sa reluam...
Deci zici "Si sunt credincios, nu crestin, nu budist, nu hindus, nu mulsuman, CREDINCIOS." in timp ce iei ca bune prostiile alea cu iertarea divina si pacatul. Deci avem o entitate mega-omnipotenta, omniscienta, de o complexitate si magnitudine care ne depaseste cu mult imaginatia, insa acea mega-entitate isi bate capul de cate ori se masturbe%za pe zi fiecare pusti din Asia. Si fiecare pusti din Europa. Si fiecare pusti din Calea Lactee. Si fiecare pusti din Univers. Si tine o evidenta a chestiilor astora si ii va judeca cindva. Acum... crezi ca ineptia asta tine de credinta sau de CRETINATATILE inventate de niste NEMERNICI pentru a face credinciosii sa se simta prost? Credinta ar trebui sa te elibereze, nu sa te incorseteze in astfel de mizerii. De exemplu ai o partenera intima. O iubesti/tii la ea/zi-i cum vrei. Te gindesti ca ceva - orice, nu intru in detalii - ce faci cu ea/ce ii faci ei si va/ii place e pacat sau nu? Daca da, atunci esti la acelasi nivel de stupiditate cu crestinopatii aia care fac petitii pe net ca educatia sexuala e de la Uciga-l Toaca. Daca nu, atunci mai discutam.winking

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, sunt credincios, in sens ca nu apartin unei tabere, dar cred in Dumnezeu si nu exclud nici varianta de revelatie divina.
Acum, ca am lamurit asta, hai sa mai lamurim ceva. ​
Eu sunt spinozist(de aici si nickname-ul meu), credinta pleaca de la ideea ca Natura e Dumnezeu si orice lucru din natura e parte din El.Natura e regresie si progresie.
Natura ne arată cum este Dumnezeu, ce vrea Dumnezeu, care sunt idealurile ei etc.
Deci nu am nevoie de Biblie, Coran sau Vede ca sa stiu ce e bine si ce e rau, descopar asta si singur in natura.
Ea(Natura) nu tine cont de ce vrei tu sau eu, daca vrem mai mult sex, mai putin sau chiar deloc, pentru ca are niste limite.
Daca mananci mult te ingrasi si, daca manaci repede rupi stomacul in doua.
Deci expresia "mai rarut ca e mai dragut" e sanatoasa, nu ca scrie in Biblie, e sanatoasa.
Adictia de orice fel e nebunie, inteleptii ti-o spun.

Daca sunt credincios nu inseamna ca nu sunt de acord cu anumite afirmatii facute in Biblie.
Citeste si tu cartea Proverbe si sa iti spui tie in oglinda naiv si ipocrit daca nu esti de acord cu ceva din ea. Daca esti ateu nu inseamna ca respingi rationamentul din Biblie, inseamna ca respingi ira, fantasmele, care pot avea pentru tine un caracter real, iar pentru mine un caracter fictiv, alegoric.

"Te gindesti ca ceva - orice, nu intru in detalii - ce faci cu ea/ce ii faci ei si va/ii place e pacat sau nu?"
Pacatul e prieten cu boala, boala cu suferinta, iar suferinta il blesteama pe Dumnezeu pentru boala.
Deci e un rau Dpdv medical sa intretii relatii cu Ana l si Ora l?
Asta ai vrut sa ma intrebi?
Nu stiu! Dar o sa ma interesez sa vad ce zice Natura.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Pacatul e prieten cu boala, boala cu suferinta, iar suferinta il blesteama pe Dumnezeu pentru boala.
Deci e un rau Dpdv medical sa intretii relatii cu Ana l si Ora l?
Asta ai vrut sa ma intrebi?
Nu stiu! Dar o sa ma interesez sa vad ce zice Natura." Nu am vrut sa intreb absolut nimic in zona asta, ci doar sa clarific ca desi zici ca esti credincios non-religios, te dai mai mult de partea zelotilor decat ai vrea sa para. Bolile reprezinta imperfectiunea naturii. Daca ascult muzica cu versuri sataniste, crestine, budiste, despre cosmos, despre viklngi... pot sa separ versurile de muzica si nu ma deranjeaza versurile cu povestiri FANTASTICE, cum sunt majoritatea celor din biblie. P.S. Nu cred ca natura s-ar supara daca ai scrie orice chestie de genul natura, dumniedzau, rai/iad, cu litera mica. happy

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca eram de partea zelotilor le-as mai fura painea? Haha.
"Bolile reprezinta imperfectiunea naturii."
Ce e bun in natura e bun o vreme, dupa care se strica cu timpul, moare si apoi renaste in alt timp.("Nimic nu se pierde, totul se transforma.")
E o conceptie filosofica, nu are legatura cu vreo religie.
Dar cat timp natura noastra e aproape perfecta de ce am face-o noi imperfecta cu greselile noastre?
De ce? Ca sa o invinovatim pe urma ca ea e imperfecta iar noi perfecti ca nu participam la imperfectiunea ei?
Dar iaca, participam si noi.
Nu mai generaliza si tu cu zelotii, ca am intalnit si eu multi atei dobitoci dar nu am generalizat.
Ai vazut, ti-am scris atunci ineptii religioase si tu ai pus botul, adica ai crezut ca toata lumea e la fel.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista tumori la sugari. Exista fetusi care dezvolta tumori in uter. Despre ce discutam noi ca e ceva bun "o vreme" cand nu e asa. E hit and error. Pe de o parte ai vai mie, mega perfectiunea lui peste, pe de alta parte un intreg amalgam de factori aleatorii.
Problema cu ineptiile religioase e ca sunt prea multi care le iau in serios si de aia nu prea prin glume/ironii uneori. Vad ce se intampla in jur cu zelotii aia nenorociti.
P.S. Inamicul cel mai mare al naturii e rasa umana. Fara noi, planeta asta ar fi mult mai ok...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ziceam de ce e bun in natura, nu ce e rau, ca ce e rau moare repede.
Trupul nostru e bolnav, e neputincios, de aceea ies copii cu malformatii.
Daca am fi perfecti sanatosi am da nastere la copii sanatosi, dar trupul nostru tinde mereu spre boala si, de parca nu e de ajuns, spre moarte.
Problema e ca si noi contribuim la ea, la boala, cu mancarea pe care o mancam, cu rautatea pe care o avem(da, rautatea nu iti face bine), cu faptul ca nu suntem igienici smd.
Pe scurt, suntem o rasa proasta, defectuasa si ne meritam soarta, deocamdata, pentru ca nu se stie pe parcurs daca vom gasi elementul X care sa ne tina sanatosi si frumosi o viata de vampir.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Pe scurt, suntem o rasa proasta, defectuasa si ne meritam soarta, deocamdata, pentru ca nu se stie pe parcurs daca vom gasi elementul X care sa ne tina sanatosi si frumosi o viata de vampir." Bingo!

| Mosotti a răspuns:

Oricum e contradictie, pe deoparte asa zis dumniezi a dat la barbat testosteronul f sus tocmai ca sa f cat mai multe, si uneori e facut sa nu mai poata face cu partenera dupa un timp, tocmai ca sa mai schimbe, si abia apoi va putea face iar si cu ea, pe de alta e pacat sa preacurvesti!
Adica ma faci sa pracurvesc, dar zici ca nu e bine.

Ca daca ne uitam in religie, chiar si in poveste sunt multe aberatii si contradictii, si de aici reiese ca e o vrajeala.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu te face nimeni sa preacurvesti, tu, tu, tu esti acela care doreste.
Adica nu iti ajunge sa curvesti mai vrei si nevasta mea?winking Stii cat de neinfranata e razbunarea mea? Mai neinfranata decat desfranarea ta.

Cat despre aberatii si contradictii in Biblie, chiar azi mi-a trimis un ateu un citat, care zicea:
"O carte citită de o mie de oameni diferiți este o mie de cărți diferite."
—Andrei Tarkovsky

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si de unde vine dorinta asta? Nu din genetica? Ca daca nu erai facut de asta, nu mai simteai de la sine ca vrei, sa te mai duci colo so colo. Si normal ca vrei, ca e misto, natura te-a facut sa-ti placa, ca sa vrei!
Am zis, la unii se blocheaza cu a lor, si e musai sa mai schimbe, ca apoi sa mearga bine si acasa.

Te pui cu natura?
Rolul barbatului e sa se culce cu cat mai multe ca sa le lase gravide, asa cum e si la animale, ala mai alfa sa perpetueze cat mai mult, de acolo vine, se leaga f bine totul.
Asta cu fidelitatea, cu casatoria, a fost inventata artificial de oameni pentru interesul societatii.

Lasa ca si femeia daca da de unu putinel mai alfa ca ala de acasa, sa vezi cum o da de nu se poate.
Ca doar barbatii care se duc colo colo, nu tot cu femei se duc? Deci si ele fac la fel.

Pai poate si nevasta ta ma vrea pe mine, atat timp cat eu imi iubesc sotia sau prietena, si emotional sunt la ea, faptul ca fac ssex simplu si cu alta, nu e o problema.
Si ea la fel, daca are pe unu doar cu care din cand in cand mai face ssex asa pentru diversitate sexuala, nu ma deranjeaza, daca cu mine e foarte okey acasa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dorinta ca dorinta dar mai trebuie sa si gandim!
Daca ma pun cu natura?
Natura ma poate duce in locuri in care mie sa nu imi placa, si atunci ma opun ei, am forta bazata pe rationament.

Rolul barbatului nu e sa se culce cu cat mai multe femei, rolul barbatului e sa ofere conditii femeilor de supravietuire si pentru nasterea pruncilor.
De aceea este lasata de la mama natura iubirea, ca oamenii sa se casatoreasca si sa faca copii, nu sa se distreze non-stop.
Eu nu zic stop distractie, eu zic munca si apoi distractie.
Astia urati sa se distreze, ca doar iei sunt pagubiti de natura(cu uratenia si iubirea) si tot ei trebuie despagubiti de ea.

Despre preacurvie.
Degeaba mie imi place X daca acel X este luat de Y si Y mi-o poate coace pe la spate.
Daca deranjezi natura te deranjeaza si ea, te calca in picioare pentru ca o calci si tu.
Marul rau odata muscat aduce la boala si inevitabil la moarte.
Sunt destui pomi din care poti alege un mar, tu pe marul discordiei il alegi? Adica pomul ingradit?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai te si opui naturii, am zis, insa nu te poti opune la chestii f intense.
Iubirea e mai mult la femeie, la barbat e mai putin cu asta, de aia e mai asentimental fata de femeie. Ea trage mai mult catre stabilitate.

Si atunci de ce are testo f sus barbatu?! Daca nu e facut sa se duca si la altele? Ca, cu femeia lui e de ajuns sa f odata pe an, si gata, avea copil in fiecare an, putea sa stea nef un an intreg.
De ce s-a dorit sa aiba asa puternica pofta de ssex? Si des, culmea, nu din cand in cand.

Daca era sa stea doar cu a lui, aceasta pofta mare si deasa de asta, nu-si avea sensul.

Aia uratii nu au parte de iubire, afectiune, au parte de ssex daca dau ceva la schimb.

Pai nu conteaza cu preacurvia, X place pe Y, si T place pe X, altfel nu se f, asta clar.
Deci se pupa f bine.
Dar asa bine pot place si pe Z la fel ca si pe Y, dar si Z sa ma placa pe mine.
Si deci ma f cu ambele!
Sau poate si ele plac pe altul in acelasi timp cu mine, si tot asa.
Nu conteaza ca alea pe care le plac eu sunt luate de altul. Cont ca ele ma plac pe mine sau si pe mine, eu le plac, si facem.
Asa ca aia e.
Asa cum nici pentru mine nu cont ca ele plac si pe altul, atat timp cat ma plac si pe mine si face cu ele ce fac, ajunge.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

La chestii f intense nu prea ai cum sa te opui si, deoarece natura a inzestrat cu + si -, adica cumva suntem atrasi de sexul opus printr-o forta pe care nu o putem stapani asa usor. Natura vrea sex, adica sa ne inmultim, daca nu voia o elimina.
Nu e usor sa stapanesti forta, necesita concentrarea lui Yoda.
Dar e interesant ca, forta e mai mare atunci cand sexul e descoperit, si mai mica cand e acoperit.Aici am zice ca genetica a ramas la fel doar noi am pacalit-o cu niste haine, corect?

Problema ta e ca generalizezi si zici ca toti barbatii sunt obsedati dupa sex, dar nu e corect sa gandesti asa, ca nu toti sunt ca tine, nu toti au testo f sus, nu toti suntem delfini.
Si barbatii iubesc, si in nr mare, dar iubesc in felul lor.Vezi cum generalizezi?
Tu esti drogat dupa sex, se vede, eu sunt drogat dupa iubire, nu se vede?
Apoi, intalnesti si in natura animale monogame, cum se complace asta cu ideea ta?

Lasa dle daca exista o intelegere si o iubire reciproca pentru X, Y, Z, ca aia nu e preacurvie in Biblie. Solomon a avut de neveste şapte sute de crăiese împărăteşti şi trei sute de ţiitoare.
Deci nu e aia ce zici tu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu vad de ce ne-am impotrivi sexului, fie cu unul sau mai multi parteneri, rau nu face, asa ca e okey, aduce doar placere.

| 0040755116686 a răspuns (pentru Mosotti):

TREBUIE sa il iubesti pe DUMNEZEU.FRICA de el, nu il Încanta, asa precum unui parinte, ii place dragastea copilului lui, si nu frica de el,! ISUS ne-a invatat ca „DRAGOSTEA DE CREATIA LUI DUMNEZEU".SAU IUBIREA.este cel mai important lucru, cfacand numai bine in jurul tau., iti exprimi recunostinta fata de PUTEREA LUI IMENSA, SI CREATIA LUI.Deci iubeste aproapele,Universul,toate fiimtele din jurul tau,si ajuta-ti aproapele! Iubeste-I numele, ca e Dumnezeu, Alah, God, sau Marele creator....tot El Este!

| Mosotti a răspuns (pentru 0040755116686):

Nu trebuie nimic, iubesc pe cineva daca doresc sau nu.
Si daca exista, nu merita sa-l iubesc, eu personal zic pentru mine, nu zic la general.
Sa ma apuce de cioc, atata i-as spune pentru ce mi-a facut.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca te intereseaza intrebarea asta o sa ajungi in iad, o sa te astept acolo cu tuica si 72 de virgine big grin... o sa fie ccccool, o sa vezi big grinbig grinbig grinbig grin

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Iadul e sub tri metri in pamant, cu niste viermi care dau ospat din mine in timp ce ma descompun, cum dar o sa fie cccool?winking
Doar stii ca religiosii au interpretat iadul pentru ca sa il faca pe Dumnezeu mai rau decat este...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Iadul e sub tri metri in pamant"
nu, ala e mormantul, iadul e versiunea cool a intzepatzilor din rai big grin

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Se poate.winking

| SingleForOne a răspuns:

A 2a poruncă, și cea de-a 7a poruncă. Plus că unii preacurvesc indiferent de ocazie, deci preacurvesc înloc să respecte și celelalte porunci...

| anonim_4396 explică (pentru SingleForOne):

Sa vedem.
A 2 - a porunca zice sa nu iei numele Domnului in desert. Unde e curvia?
A 7-a porunca zice sa nu preacurvesti.
Unde e curvia?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai in traducere, a doua e "Sa nu iei numele barbosului in p*&a!" iar a saptea zice sa nu PREA. Deci sa curvesti e ok, doar sa nu PREAcurvesti. Unde e limita dintre curvie si PREAcurvie nu se spune...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ntz, asta e interpretarea ta, dar Biblia spune altceva, spune:

Preacurvia este orice relaţie sexuală în afara căsătoriei în care este implicată cel puţin o persoană căsătorită, altfel spus preacurvia este acelaşi lucru cu adulterul.

Curvia este orice relaţie sexuală în care sunt implicate persoane ce nu fac parte dintr-un legământ de căsătorie.

| SingleForOne a răspuns (pentru anonim_4396):

2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

În timpul activității de curvie, de obicei, partenerii au tendința de a se zeifica sau să-și imagineze alți zei sau să spuna mumele Domnului în păcatul lor, cum ar spune unii "omg". Mai nou, unii vor să-și schimbe sexul pentru a-și forma propria imagine, urmarindu-si plăcerile trupești.

PREACURVIE = sf [At: PRAV. GOV. 23v/3 / S și: prea curvie, prea-curvie / V: prec~ / Pl: ~ii / E: prea + curvie cdp slv прѣлюбодѣиство] (Înv) 1 Adulter. 2 Desfrâu. 3 Viață imorală. 4 Faptă comisă de un om foarte desfrânat. 5 (Înv) Preaiubire.

DESFRÂNAT = vb. I. Refl. (Rar) A se deda destrăbălării, a duce o viață necumpătată, de plăceri ușoare.
(sursă: dex)

| anonim_4396 explică (pentru SingleForOne):

LOL.Nu am crezut ca se ajunge pana acolo incat sa se considere pacat redarea cuvintelor "omg" în timpul actului sexual. LOL

Adica, ce e rau in asta?
Daca eu, de exemplu, castig o partida de sah si zic Omg, i-au numele Domnului in desert?
Fii serios.
Dar le voi zice curvarilor sa nu mai rosteasca "omg" daca vor sã ajungã in rai.

Omulee, lasa dex-ul, ce zice biblia?
Preacurvia este in cadrul casatoriei, iar curvia in afara ei, fara alte adaugiri.

| mastadont a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La asta mă gândeam și eu. Deci e ok să curvețti, dar nu prea mult. LOL, ar fi trebuit să ne trimită bărbosul și un ghid cu cât avem voie să curvim pe săptămână, ca nu cumva să prea curvim.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Curvia este orice relaţie sexuală în care sunt implicate persoane ce nu fac parte dintr-un legământ de căsătorie." Iar daca astea o fac de 6 ori pe zi nu e PREAcurvie? big grin In alta ordine de idei, daca ce zici tu e asa - si nu vad de ce nu ar fi - atunci biserica si-a bagat coada si a adaugat la lista de pacate si mizeria aia cu relatiile de dinainte/in afara casatoriei. Pai cum, te *** si nu cotizezi nimic la biserica? Pacatos!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SingleForOne):

... insa pupatul de icoane e ok, nu? Amuzant. Deci daca vreau sa imi imbrac partenera in maicuta si sa i-o trag pe la spate iar ea sa imi spuna "Fut^-ma, Isuse Cristoase!" nu e ok, dar sa te duci in biserica sa lingi niste icoane e perfect kosher. Si se mai intreaba unii de ce aia mai normali la cap isi cam bat **** de crestinopati. A nu se incurca ulcelele, am toata stima si respectul pentru persoanele spirituale/credincioase care isi vad de ale lor si nu se iau mina-n-lina cu mizerabilii astia de la bor si ritualurile lor penibile.

| minrest a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se spune. Diferenta apare clar din modul in care sunt folositi cei doi termeni in intregul VT. Preacurvie insemna adulter, iar curvie sex in afara casatoriei. Dupa cum s-a mai spus.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

"Iar daca astea o fac de 6 ori pe zi nu e PREAcurvie?"
Ahmm...Nu, nu in cazul nostru.
In alt caz 6 ori pe zi se poate referi la desfranare sau lacomie de orice fel, si deci, un pacat si el.
Mai rarut ca e mai dragut.

| 0040755116686 a răspuns (pentru SingleForOne):

TREBUIE sa il iubesti pe DUMNEZEU.FRICA de el, nu il Încanta, asa precum unui parinte, ii place dragastea copilului lui, si nu frica de el,! ISUS ne-a invatat ca „DRAGOSTEA DE CREATIA LUI DUMNEZEU".SAU IUBIREA.este cel mai important lucru, facand numai bine in jurul tau., iti exprimi recunostinta fata de PUTEREA LUI IMENSA, SI CREATIA LUI.Deci iubeste aproapele,Universul,toate fiimtele din jurul tau, si ajuta-ti aproapele! Iubeste-I Numele, ca e Dumnezeu, Alah, God, sau Marele Creator....tot El Este! CAT despre adulter,in unele religii,poti avea mai multe, sotii, iubite(harem), asa ca e ceva relativ in aceasta privinta... FAMILIA ESTE BAZA! Ce e in afara ei, important e sa nu faci pe nimeni sa sufere! Bolile? Consecinta traiului dezechilibrat, si fizic si psihic!

| 0040755116686 a răspuns (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

TREBUIE sa il iubesti pe DUMNEZEU.FRICA de el, nu il Încanta, asa precum unui parinte, ii place dragastea copilului lui, si nu frica de el,! ISUS ne-a invatat ca „DRAGOSTEA DE CREATIA LUI DUMNEZEU".SAU IUBIREA.este cel mai important lucru, facand numai bine in jurul tau., iti exprimi recunostinta fata de PUTEREA LUI IMENSA, SI CREATIA LUI.Deci iubeste aproapele,Universul,toate fiimtele din jurul tau,si ajuta-ti aproapele! Iubeste-I Numele, ca e Dumnezeu, Alah, God, sau Marele Creator....tot El Este! CAT despre adulter,in unele religii,poti avea mai multe,sotii, iubite(harem), asa ca e ceva relativ in aceasta privinta... FAMILIA ESTE BAZA! Ce e in afara ei, important e sa nu faci pe nimeni sa sufere! Bolile? Consecinta traiului dezechilibrat, si fizic si psihic!

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Îmi pare rău pentru voturile negative, am crezut că ai produs eroarea fundamentală! happy Din câte știam, curvia este în cazul căsătoriei, preacurvia în afară. big grin

Porunca a saptea
„14 Sa nu preacurvesti."

(Exodul 20.14) big grin

„A preacurvi" are acelasi inteles cu expresia „a comite adulter" sau „a incalca fidelitatea conjugala". big grin

Aceasta se refera atat la persoanele casatorite care au relatii sexuale in afara partenerului de viata, cat si la persoanele necasatorite care au relatii intime cu persoane căsătorite. happy

„A preacurvi" provine de la verbul „a curvi", prefixul „prea" accentuand gravitatea faptului.
Termenul aminteste de infidelitate, inselaciune, necredinta si chiar destrăbălare. big grin

In a saptea porunca a Decalogului Dumnezeu interzice omului acest lucru. happy

Pe langa cele Zece Porunci Dumnezeu a mai dat o serie de legi in detaliu aplicabile la diferite situatii: big grin

„22 Daca se va gasi un barbat culcat cu o femeie maritata, sa moara amandoi: si barbatul care s-a culcat cu femeia, si femeia. Sa curati astfel raul din mijlocul lui Israel. happy
23 Daca o fata fecioara este logodita, si o intalneste un om in cetate si se culca cu ea,
24 sa-i aduceti pe amandoi la poarta cetatii, sa-i ucideti cu pietre, si sa moara amandoi: fata, pentru ca n-a tipat in cetate, si omul, pentru ca a necinstit pe nevasta aproapelui sau. Sa curati astfel raul din mijlocul tau. big grin
25 Dar daca omul acela intalneste in camp pe fata logodita, o apuca cu sila si se culca cu ea, numai omul care s-a culcat cu ea sa fie pedepsit cu moartea. happy
26 Fetei sa nu-i faci nimic; ea nu este vinovata de o nelegiuire vrednica de pedeapsa cu moarte, caci e ca si cu un om care se arunca asupra aproapelui lui si-l omoară. big grin
27 Fata logodita, pe care a intalnit-o omul acela pe camp, a putut sa strige fara sa fie cineva sa-i sara in ajutor. happy
28 Daca un om intalneste o fata fecioara nelogodita, o apuca cu sila si se culca cu ea, si se intampla sa fie prinsi,
29 omul care s-a culcat cu ea sa dea tatalui fetei cincizeci de sicli de argint; si, pentru ca a necinstit-o, s-o ia de nevasta, si nu va putea s-o goneasca, toata viata lui." big grin

(Deuteronomul 22.22-29) happy

| Gligore2000 a răspuns:

Evreii au 630 de porunci.
Crestini le tin minte doar pe primele 10.
De aici se intelege faptul ca Noul Testament a fost scris de mediocri care nu cunosteau traditiile si istoria iudeilor.

| Alexnix1 a răspuns:

Nu scrie.