| Elena_Irina_1990 a întrebat:

Unde se face cununia religioasă?
La biserica la mireasa sau la ginerică?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casatoria religioasa se face, de obicei, in biserica din localitatea unde s-a facut si casatoria civila, dar este la alegerea mirilor.

| Elena_Irina_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Dar se tine cont daca cea de care aparține ginerică sau de cea de care aparține mireasa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Elena_Irina_1990):

Ti-am spus si cred c-am fost clar: este alegerea mirilor la care biserica fac cununia religioasa, pot alege oricare biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Sf. Biserică.

| Elena_Irina_1990 explică (pentru anonim_4396):

Da, clar asta! Întrebarea era daca se tine cont ca la ginerică la biserica de care aparține el, sau de biserica de care aparține mireasa! Dilema mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se face la biserica de care aparține mireasa. Se zice ca mireasa nu are voie sa iasă din oraș necununata. Mai degrabă e o superstitie.