| PsychoDreamer a întrebat:

Unde se termina credinta si se incepe fanatismul?

Răspuns Câştigător
| ihaterain a răspuns:

Atunci cand se exagereaza cu vizitele la biserica rugaciunile & co. (ex. babele alea care stau si barfesc zi de zi prin biserici sau unii care se spovedesc in fiecare saptamana)
In opinia mea credinta e in inima nu in fapte. Eu cred in Dumnezeu, dar nu ma omor cu mersul la biserica. merg doar de Paste sa ma spovedesc si impartasesc in rest cam atat thinking

9 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Fanatismul începe când ajungi să mergi regulat la biserică și să susți că religia ta este singura religie bună iar restul o să ardă în iad.

| Woodenpints91 a răspuns:

Când te rogi la dumnezeu, şi ai impresia ca acesta te aude.

| sandra2012 a răspuns:

Pai sunt oameni care chiar cred in Dumnezeu, Ii vorbesc, mai merg si la Biserica, se spovedesc, se impartasesc, etc. Dar se exagereaza deja cand nu vorbim unii cu altii ca e pacat, nu ne uitam la tv, nu intram pe net, ne imbracam doar in fuste lungi si cu batic pe cap de parca am fi zombi.

| DrunkenRat a răspuns:

Fanatismul este atunci cand individul isi pierde simtului critic în ceea ce priveste propriile opinii sau convingeri, cand are o intoleranta la alte convingeri si are o dependenta nelimitata de acea idee. In alta oridine de idei, credinta se termina la acel principiu umanist, iar de la agresivitate (si caterinca in unele cazuri) incepe fanatismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acolo unde crede fiecare.Credinta la fel ca si fanatismul sunt notiuni relative si difera mult de la colectivitate la colectivitate, de la individ la individ, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand nu se mai are in vedere implinirea voii lui Dumnezeu si se trece peste Cuvantul lui! In general fanaticii isi impun lucruri pe care Dumnezeu nu le cere! A nu se face confuzie credinciosii adevarati nu sunt fanatici!

| gabytz18 a răspuns:

Atunci cand incetezi sa mai traiesti in lumea reala.

| Dario21 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa pornim de la definitia fanatismului
s.n. Zel excesiv, credință religioasă dusă la extrem. ♦ Devotament pătimaș, temerar pentru o credință, pentru o idee etc., manifestat și printr-o intoleranță violentă față de adversari.
Deci putem numi si ateii ca sunt fanatici conform def de mai sus
Poate dadeai tu un ex de fanatism ca este cam subreda chestia cu batrinele care stau si se roaga in biserica.
Nu da ex de fanatism pe Tinara care a murit pentru convingerile ei religioase vis a vis de transfuzia de singe, deoarece nu vad manifestarea violenta.