| anonim_4396 a întrebat:

Uneori chiar nu pricep, de unde atata credinta si pentru ce? pe ce va bazati cand va marturisiti credinta?

Răspuns Câştigător
| Neinteresant222 a răspuns:

Credinta are ca baza fantezia de a spera la ceva,pana la urma credinta e o speranta, speranta ca te ajuta dumnezeu, speranta ca ai viata vesnica, speranta

ce determina omul sa apeleze la religie?
lipsa baniilor, lipsa sanatati, lipsa iubiri, integrarea intr-o comunitate religioasa

practic credinta e doar speranta a omului

48 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Credinta se ia. (E contagioasa). Si normal ca oamenii cred in Isus pentru ca alti oameni care credeau in Isus i-au facut sa creada la fel ca ei.

| Chαяtreux a răspuns:

Pe faptul că nu există lucru care să fi apărut din nimic. Oricum, nu cred că (,) credinţa este un subiect de discuţie şi de contradicţie. Până la urmă dacă este ceva, este între tine şi Dumnezeul tău. Atât

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Cu alte cuvinte spirit de turma?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Chαяtreux):

Chiar daca acel lucru aparut din ceva a fost interpretat gresit ar trebui sa crezi in interpretarea altora?

| Thethinker30 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce unele persoane sunt atat de contrariate de faptul ca exista credinta... Fiecare e liber sa traiasca asa cum doreste.

| missakihabara a răspuns:

Uneori simt nevoia sa nu ma bazez pe absolut nimic trebuie doar sa o simnti

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Thethinker30):

Nu am zis ca sunt contra dar eram curios ce argumente au sa isi sustina credinta...

| Chαяtreux a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cred şi eu. Că oamenii interpretează greşit modul prin care ne-a creat Dumnezeu (Alah, Jah, cum vrei să-i zici). Oricum nu te obligă nimeni să crezi în ce spune x sau y. Eşti liber/ă să-ţi formezi propriile opinii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru missakihabara):

Interesant, sti ca se spunea ca Pamantul era plat pana ce s-a demonstrat ca nu e asa...
exista argumente care sa te faca sa nu mai crezi?

| missakihabara a răspuns (pentru anonim_4396):

Da

| Tarta_Marius_1988 a răspuns:

Eu personal ma bazez pe trecutul meu din ce am fost si in ce ma schimbat Isus
eu am vrut sa ma sinucid dar Isus m-a salvathappy

| CryChristiAN a răspuns:

Pe adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Tarta_Marius_1988):

Interesant, poti detalia?

| OOOLEOOO a răspuns:

''Acesta este momentul de a cunoaste nu de a crede''

http://www.youtube.com/watch?v=NLwOHkY6KsY

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CryChristiAN):

Adevarul fiind reprezentat de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Poti gasi o subtitrare in engleza sau in franceza la clip?

| EmaS a răspuns:

Credinta este darul lui Dumnezeu. Credinta elibereza, vindeca, mantuieste. Fara credinta nu putem sa-I fim placuti Lui.

| CryChristiAN a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la urma conteaza doar sa crezi. Pe adevarul ca exista un Tata Ceresc care este Atotstiutor si exista dovezi ale existentei Fiului Sau si minunilor Sale, nu numai dovezi biblice.
Si bineinteles ca ma bazez pe adevar care este reprezentat de Domnul Iisus care este Calea, Adevarul si Viata.
Pana la urma, nu exista decat '' un domn, o credinta, un botez''( Efeseni 4, 5)

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu...sincer este una destul de religioasa si nepopulara, nu prea o sa te intereseze.Am postat-o ca sa nu le ''fur'' citatul intr-un mod egoist.

| Mamarutele a răspuns:

Tu nu crezi in Dumnezeu? eu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Ok, o sa ma chinui sa traduc din italiana...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CryChristiAN):

Si celelalte religii le consideri pagane sau cum?

| Thethinker30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma refeream neaparat la tine, ci in general... Iar ca argument ar fi dorinta sufletului de a fi impreuna cu Dumnezeu care l-a creat.

| Mădă0611 a răspuns:

Pe nevoi si/sau necunoastere, totusi, cred ca pe nevoi mai mult, sau doar pe ele.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Hai ca ma ofer eu sa te ajut la ce iti este indescifrabil.

| CryChristiAN a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu draga mea ( sau dragul meu. nu stiu ce esti din pacate, scuza-ma), conteaza doar sa crezi in Dumnezeul Cel Viu Triunic.
Ti-am zis mai sus: ''un Domn, o credinta, un botez''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Accepti existenta doar a lui Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Ma descurc...maine imi fac timp si il urmaresc...

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat spirit de turma, ci animal social, cum zicea Aristotel. La urma urmelor se poate crede religios si intr-un mod foarte individualizat. De ex. deoarece Biblia este multi-interpretabila, poti sa o interpretezi personal, in loc sa aplici ce zice popa.

| Ninussu a răspuns:

Credinta este acel lucru pe care omul se bazeaza atunci cand tot ce este material, lumesc nu il mai ajuta. Credinta inseamna acel strop de puritate, a avea credinta inseamna a avea speranta, a te detasa de tot ceea ce nu iti mai aduce multumire pentru a-ti linisti gandurile si sentimentele. Un om care nu are credinta, este acel om care s-a pierdut in societatea actuala, care trimite spre inovatie, spre lipsa de Dumnezeu, este acel om pentru care tot ceea ce conteaza este placerea de o zi, o ora, un an, sau de ce nu, o viata. Unii traiesc in ceea ce se poate vedea, atinge, mirosi, altii nu sunt multumiti si cauta sa se refugieze in stiinta, altii isi gasesc locul in credinta. Nu poti judeca pe cineva pentru credinta lui. Sa crezi in ceva atunci cand totul pare pierdut inseamna puterea de a nu te opri, de a continua si de a spera. Nu este absolut necesar sa iti marturisesti credinta, este necesar sa stii tu ce fel de om esti si in ce crezi. Daca nu crezi in nimic, daca tot ce este pe pamant este de ajuns pentru tine si nu cauti mai adanc in sufletul tau, atunci esti un om pierdut. Credinta inseamna iubire. De aici porneste totul.