| AvalohAlyn a întrebat:

Unii apostoli,martiri si oameni care au trait imediat dupa Iisus Hristos au fost persecutati, ucisi pentru ca au marturisit pana la capat credinta in Hristos.Ei puteau sa traiasca in continuare daca spuneau ca nu cred in El si daca nu mai erau crestini, daca nu i si mai marturiseau credinta in Hristos.Ei au ales constient si intotdeauna intre a muri marturisindu-si in continuare credinta in Hristos sau a trai ne mai fiind crestini. Oamenii aceia dupa parerea voastra, de ce au ales sa moara? Poti muri pentru ceva ce nu exista? Ce ii faceau atat de convinsi ca Dumnezeu exista si au ales sa moara crezand asta? Poate muri cineva pentru o minciuna? Nu cred. Daca stiau ca e o minciuna nu mai alegeau sa moara.Asta denota ca ei chiar au simtit si au murit pentru Dumnezeu care exista.Pentru ceva adevarat.Cati dintre noi ar alege sa moara pentru o minciuna? Nimeni.Si oameni ca aceea au fost cu miile care au ales sa moara.Nu poti muri pentru o minciuna.Inseamna ca acei oameni aveau motive serioase sa creada in Dumnezeu si ei au murit pentru un adevar care este Dumnezeu. Daca au ales sa moara marturisind credinta crestina.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Unii au vazut cu ochii lor minunile apostolilor sau ale ierarhilor, altii au vazut minunile facute la martirajul altor mucenici (vezi viata Sf Gheorghe sau Haralambie). Altii au simtit puterea de sus in viata lor. Iar multi altii au inteles ca nu se putea ca martusitorii sa minta in cuvintele sau scrierile lor.

| Zenicide a răspuns (pentru costis):

Pentru ca oamenii nu mint niciodata happy

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Parerea mea e ca te axezi mult pe trecutul religiei, e suficient sa iti faci o cruce si un Doamne ajuta pentru ca rugaciunea e cam plictisitoare.

| danay72 a răspuns:

Delimitation,bun argument.

| Holiday a răspuns:

"Oamenii aceia dupa parerea voastra, de ce au ales sa moara? Poti muri pentru ceva ce nu exista? "

Aia de s-au repezit cu avioanele in WTC sau Pentagon tot pentru ceva imaginar au facut-o, nu? Deci se poate. Religia, oricare ar fi ea, naste astfel de persoane care ajung sa nu mai rationeze logic. La fel si astia, "au simtit", cum zici tu, ca exista Allah, de aia au facut-o. Tembeli sunt in toate religiile, dar ce e mai grav e ca religia ii face asa, la fel si cu ai vostri.

| Lothar a răspuns:

De ce ar vrea un om de pe vremea aia sa traiasca?
Ei munceau toata ziua pentru a avea ceva de pus pe masa. Crezi ca stateau pe pc sau leneveau toata ziua?
Eu unul n-as fi vrut sa traiesc atunci.
Sa luam exemplu taranul roman, sa luam exemplu rascoala lui Horea, Closca si Crisan din 1784...de ce crezi ca ei au facut chestia asta?
Boierii ii munceau, isi bateau joc de ei, ii abuzau, le luau pamanturile.
Imagineaza-ti ca muncesti 7 zile din 7 pe pamantul unuia care nu face nimic toata ziua, iar tu esti abuzat si nici dreptul de a cumpara pamant nu ai, ca sa supravietuiesti esti nevoit sa i muncesti pamantul aluia.
De ce n ai muri pentru o speranta in situatia aia?
Nici nu te ai mai gandi, Horea si Closca au fost franti pe roata, un alt exemplu este Gheorghe Doja care a fost pus pe un tron de fier inrosit.
Asa e cand nu stiti ce e aia durerea si sunteti rasfatati, puneti intrebari vai de ele.
Degeaba traiti daca nu intelegeti ca viata asta nu e sa stai toata ziua sa lenevesti sau sa imiti un prost, viata asta are alt inteles.
Nu lasati oamenii aia sa moara degeaba, nu i judecati ca voi nu aveti curajul sa faceti ce au facut ei
Minciuna sau nu ei au ales sa moara pentru speranta, daca vreti sa traiti 10 ani 20 sau 50 atunci traiti ca niste animale, daca vreti sa traiti pentru eternitate atunci luptati pentru speranta

| AvalohAlyn explică (pentru Lothar):

Nu ai inteles bine intrebarea.Eu sunt crestin.Am zis ca ei nu au murit pentru o minciuna ca daca era o minciuna nu mai alegeau sa moara sustinand tare si mereu o credinta.Inseamna deci, ca ei nu au murit pentru o minciuna ci pentru un adevar.Care este Dumnezeu.

| Lothar a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ti-am inteles foarte bine intrebarea.
"Inseamna ca acei oameni aveau motive serioase sa creada in Dumnezeu daca au ales sa moara marturisind credinta crestina.Ce parere aveti?"
Eu doar ti-am raspuns care este motivul pentru care au ales chestia asta
Ce am spus nu m-am referit la tine neaparat, m-am referit la toata lumea

| CarlSagan a răspuns:

Of, asa am mai explicat si chestia asta la multi altii ca tine.Nu e nimic nou! Nu mai am rabdare sa tot stau si sa explic si chiar daca as face-o, as face-o degeaba.Ma simt deja batran pentru asta! laughing

| sweetalexa a răspuns:

Stiu ca Brancoveanu a ales sa isi marturiseasca credinta si a fost decapitay