| EminoviciM a întrebat:

Unii creationisti, sau anumite persoane care resping evolutionismul fac referire la "Principiul lui Le Chatelier" afirmand ca o reactie in care se elibereaza apa, nu poate aparea intr-un mediu apos. Astfel, considerand mediul acvatic, mediul in care au aparut aminoacizii, acesta ar fi un mediu total nepotrivit pentru formarea proteinelor din aminoacizi.

Ce se poate spune despre aceste afirmatii? Putem spune ca viata a aparut pe uscat si nu in apa?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Teoria evolutiei nu se refera la abiogeneza. In ce priveste abiogeneza, exista mai multe ipoteze si nu stim care e cea buna. Atat ca stiinta nu lucreaza cu miracole, asa ca este acceptat drept fapt ca viata a aparut din materie nevie (daca nu pe Terra, atunci altundeva). Diferenta fata de creationism este ca acesta sustine ca viata a aparut *in mod magic* din materia nevie.

| doctorandus a răspuns:

Deci o solutie de NaOH nu poate reactiona cu o solutie de HCl?

| RAY a răspuns:

Inca nu stim cum a aparut viata pe pamant, stim doar cum evoluat viata pe pamant atat, se stie ca in comete s-au gasit elemente mult mai complexe ca cele din acele experimente care au avut loc in 1967 daca nu ma insel, poate ca cineva a plantat viata pe pamant, poate ca a venit din spatiu, cine stie poate nu vom sti niciodata dar asta nu inseamna ca un zeu, creator a aparut din nimic si a creat viata, hai sa gandim rational un zeu apare din nimic si creaza totul din nimic totul doar pentru adam si eva plus ca insati complexitatea acelui zeu e nimic in comparatie cu un univers de care stim noi in prezent
http://documentare-online.blogspot.ro/......amant.html
vezi un documentar despre Cum a aparut viata pe pamant? Exista dovezi care sa demonstreze cum au aparut primele vietati

| EminoviciM explică (pentru RAY):

Daca cineva a plantat viata pe pamant, ar putea fi ceva super-inteligent, sau o entitate cu o super-putere nu stiu. Cred ca nici aceasta varianta nu ar trebui exclusa.

| RAY a răspuns (pentru EminoviciM):

Asta a si spus dawkins

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

In privinta abiogenezei sunt doua posibilitati: in mod natural sau pe cale magica (supranaturala). A spune ca extraterestrii au sadit viata pe Terra nu face altceva decat sa mute locul abiogenezei pe alta planeta: primii extraterestrii au aparut pe cale darwinista din organisme aparute natural prin abiogeneza, pe alta planeta.

Ipoteza ca abiogeneza a avut loc pe Marte si un meteorit a aruncat bacterii martiene pe Terra nu e cu nimic mai supranaturala ca ipoteza ca abiogeneza a avut loc pe Terra.

Stiinta nu poate oferi certitudini absolute, ci doar teorii mai mult sau mai putin sustinute de dovezi empirice.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

E doar o ipoteza, sincer nu stiu

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

E o ipoteza, dar alternativele sunt: viata nu a aparut deloc (absurd) sau viata a aparut in mod magic din materie nevie (nestiintific). Deci in ce priveste stiinta, faptul ca viata a aparut prin abiogeneza este un fapt, calea pe care a aparut nu este inca stiuta.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Categoric o aparut pe cale naturala sunt convins de asta

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca Dumnezeu a creat conditiile initiale ale Big Bangului incat sa apara viata sau ca a intervenit magic sa apara viata nu poate fi respins de catre stiinta, dar nu poate fi nici afirmat de catre stiinta. Ca atare acest lucru (crearea vietii de catre Dumnezeu) nu poate fi stiut, ci doar crezut (ca la biserica).

| EminoviciM explică (pentru RAY):

Atunci cum putem stii ca acea entitate super-puternica si super inteligenta si super, super etc, nu este Dumnezeu?

| RAY a răspuns (pentru EminoviciM):

Nu este nici un dumnezeu si aia au evoluat pe cale evoluativa daca exista asa ceva

| AlexeHellsing a răspuns:

Viața a apărut de la Dumnezeu.

| sanboss a răspuns:

Viata a aparut de sus e foarte clar