| Holiday a întrebat:

Unii spun ca Dumnezeu a creat omul cu niste abilitati specifice.
Omul poate zbura? Nu. In consecinta inseamna ca Dumnezeu nu i-a dat aceasta abilitate.
Omul poate ucide? Da, Deci aceasta abilitate a fost data omului de spiridus.

De ce i-a dat abilitatea sa ucida, dar sa zboare nu, in conditiile in care cu zborul tot el, spiridusul, n-are vreo problema, dar cu ucisul cica are?

15 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Chestii ilogice se-nmultesc din chestii si mai ilogice, mai vrei altceva cand ai hoarda de fanatici in spate?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cel binecuvântat de Dumnezeu poate chiar mai mult decât zbura.Ex. Pavel care a ajuns pana in al treilea cer, sau Filip care a ajuns carul in care se afla famenul etiopian.astalus Dar nu numai ei, ci si astăzi creștinul adevărat este bibecuvantat cu Duhul Sfânt si beneficiaza de aceiași abilitate.Numai ca daca persoanele respective ar posta astfel de experiente pe TPU in loc sa va mirați, il etichetați ca nebun.

| Holiday explică (pentru TamplaruAnisoara):

Era doar un exemplu, dar daca zici ca nu e bun si ca totusi sunt unii care fac/au facut, haide sa-l inlocuim cu altul:

Omul nu poate sa-si bage singur capul in fund.

E bine acum, ai inteles ideea? Sa nu-mi zici ca a facut si asta Pavel, sau ca si tu, fiind binecuvantata, poti...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu eu am scris "astalus". Este " abilitatea " hacker-ilor data de Tehnologie.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Exista si păgâni care au abilitatea de care am vorbit.Numai ca ei o au de la Satan si nu de la Dumnezeu. Citește si alte cărți, care vorbesc de așa ceva. Chiar daca nu poți crede, asta nu înseamnă ca nu exista.Omul are atât trup fizic cat si trup spiritual.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Holiday):

Am aprecia cu totii daca ai formula intrebarea in mod politicos si elegant in asa fel incat sa iti exprimi punctul de vedere si sa avem dialog, imi doresc mult sa comunicam pe aceasta tema si sa iti prezint si argumentele mele, dar daca ne respingi prin vorbe ascutite si nepoliticoase, nu putem sa purtam o conversatie, ceea ce chiar mi-as dori sa comunicam pe tema asta.
O seara frumoasa in continuare.

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Omul are atât trup fizic cat si trup spiritual."
Dovedeste partea cu spiritualul.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Fapte 8/39:"Când au ieșit din apa, Duhul Domnului a răpit pe Filip si famenul nu la mai văzut.
Pavel a fost in al treilea cer dar nu știa daca a fost in trup sau nu (adică in duh sau spirit).

| Holiday explică (pentru Irinel15123532):

"Am aprecia cu totii daca ai formula intrebarea in mod politicos si elegant..."

Concret, ce parte ti se pare nepoliticoasa?

| Holiday explică (pentru TamplaruAnisoara):

"Exista si păgâni care au abilitatea de care am vorbit."

Femeie, intelege ca nu are nici o legatura asta cu intrebarea.

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

In Fapte nu este vorba de starea lui Filip ci doar ca a fost luat (rapit) de langa famen.
Este evident ca faci confuzie intre traire a SPIRITUALA a unei fiinte si STAREA de DUH care in vechime se mai numea FLUID, lipsa acestui cuvant care da un alt sens notiunii de DUH apare in literatura ortdoxa care cam are lipsa multe cuvinte. Vezi Spiritul Sfant = Duhul Sfant, Duhul Sfant este o fiinta mai greu aplicabila spiritului care defineste o stare sau traire. Pavel a fost dus in cer spiritual, nu fizic.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Si eu cred ca Duhul Sfânt=Spiritul Sfânt. Unele traduceri au tradus Spirit in loc de Duh.
In Ioan 3/8 Isus lămurește acest aspect :" Vântul sufla încotro vrea, si-i auzi vuietul; dar nu știi de unde vine, nici încotro merge. Tot așa este cu oricine este născut din Duhul."Știm ca si proorocii erau luați in duhul si duși in diferite locuri, la fel Ioan care a scris Apocalipsa.De ce un creștin născut din nou, din apa si din duh sa nu beneficieze de aceiași binecuvântare?"

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, exemplele prezentate de tine sunt irationale. Dumnezeu i-a dat omului putere si perfectiune, omul era stapan peste tot pamantul si era in deplina ascultare de Creator, dar cand a pacatuit, a pierdut totul, de atunci natura umana s-a degradat. Nu inteleg foarte bine din exemplele tale ce doresti sa transmiti, dar inteleg totusi ca te intrebi de ce exista raul in lume, chiar daca ai spus-o indirect.
Ei bine, totul a inceput in caderea omului in pacat, si Dumnezeu a pregatit un plan de rascumparare, citeste noul testament, Hristos te iubeste.
''Lasati-le sa creasca impreuna, si binele si raul, si la vremea secerisului vom strange raul si il vom arde.''

| Holiday explică (pentru Irinel15123532):

"...dar inteleg totusi ca te intrebi de ce exista raul in lume"

N-ai inteles deloc, n-are nici o legatura cu raul sau binele, ci doar cu logica, in consecinta raspunsul tau e pe langa total.

| Helper07 a răspuns:

Faci mare confuzie. Nu sti ce-i aia abilitate si ce-i aia vointa.