| Meme10Memu a întrebat:

Unii spun gresit ca la Armaghedon cei buni vor fi rapiti la cer iar cei rai vor fi nimiciti iar Pamantul va arde impreuna cu universul material. Daca ar fi cum spun ei, cine sunt cei descrisi la Apocalipsa 20:5a,8:"5 Iar ceilalţi morţi nu înviază până ce nu se vor sfârşi miile de ani. 8 Şi va ieşi să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului"? Cine sunt aceste neamuri? Care cele patru unghiuri ale pamantului daca pamantul si universul au ars la inceputul miilor de ani? Sau daca pamantul va arde la sfarsitul miilor de ani de ce unii inviaza in cer iar altii vor invia pe pamant? O intrebare si mai grea: cei care vor fi inviati la sfarsitul miilor de ani vor fi rapiti la cer? De ce sa fie inviati pe pamant si nu in cer la sfarsitul miilor de ani? Care mare la Apocalipsa 20:13a daca pamantul si cerul au fost nimicite la Apocalipsa 20:11? Unii inviati direct in cer iar altii inviati pe pamant si apoi rapiti la cer? Cica cei nedrepti vor fi inviati pe pamant pentru a fi testati si apoi rapiti la cer daca vor trece testul final de la sfarsitul miilor de ani. Cica cei drepti vor fi inviati direct in cer. Unde scrie ca la Armaghedon pamantul va ramane pustiu mii de ani dupa Armaghedon? Unii mistuiti la Apocalipsa 20:9 iar altii bagati la foc si chin vesnic la Apocalipsa 20:15? Cei ce vor trece testul final de la sfarsitul miilor de ani vor fi rapiti la cer ca apoi sa fie pogorati din cer pe noul pamant?

24 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"până ce nu se vor sfârşi miile de ani."
Deci nu mai e o mie de ani... Fiecare traducător bagă câte o şopârlă, ca să fie totul cât mai neclar şi să nu mai înţeleagă nimeni nimic.

| JicaContra a răspuns:

Apocalipsa aia, si pe dincolo
oare cine a scris cartea?!?
a da, niste preoti cu interes in PUTERE
deci, sigur, o sa vina apocalipsa... o sa vina alaltaieri!
HAIL TO THE KING... BABY!

| GicaGigekGica a răspuns (pentru JicaContra):

Biblia e cuvantul lui Dumnezeu scris cu ajutorul oamenilor Lui.

| JicaContra a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Daaaaaa, sigur ca da, orice te face sa dormi bine noaptea

insa tot te intreb, TU DE UNDE STII?!?
a venit D-zeu LA TINE PERSONAL si ti-a spus asta?!?

altfel, nu stii decat din auzite si ATAT

| GicaGigekGica a răspuns (pentru JicaContra):

Daca crezi in Dumnezeu ai si raspunsul.

| JicaContra a răspuns (pentru GicaGigekGica):

happy esti circular aia implica ailalta care implica aia
dar cu mine nu tine
faptul ca o persoana crede in D-zeu NU inseamna ca implicit crede si in biblie sau FAPTUL ca biblia e cuvantul lui D-zeu, una NU are legatura cu cealalta decat cuvantul preotilor care NU sunt de incredere (masini de sute de mii de euro, pedofilie, etc.)

deci, eu nu ti-am contestat D-zeul, ci biblia si preotii, au vreun argument SOLID in treaba asta? sau tu crezi si cu asta basta?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru JicaContra):

In primul rand cand a fost scrisa Biblia erau alti oameni, nu erau popi cu masini de mii de euro.
Si in al doilea rand eu nu sunt nici catolic nici ortodox. Preotii mei nu fac ca astia, sau cel putin majoritatea...

| JicaContra a răspuns (pentru GicaGigekGica):

NOPE, NU ERAU ALT OAMENI
TOT interesati de putere erau si popii aia, in frunte cu papa insasi

insa IN orice caz, tocmai ai recunoscut cu mana pe pipota ca biblia a fost scrisa de oameni, indiferent ca erau sau nu "alti oameni", deci ca sa accepti ca e cuvantul lui D-zeu sunt 2 solutii, sa ai credinta OARBA sau sa vina D-zeu si sa iti spuna!
eu personal NU o sa am NICIODATA credinta oarba, everrrr

| Konstantin2020 a răspuns:

Confunzi prea multe lucruri. Distrugerea universului material va fi după războiul Gog și Magog. Apocalipsa 20.11
Marea a dat morții la timpul ei.

| Meme10Memu explică (pentru Konstantin2020):

Si la Armaghedon mor toti oamenii de pe pamant? Care e diferenta intre Armaghedon si razboiul cu Gog sau Armaghedonul va fi la sfarsitul miilor de ani? Armaghedonul e la capitolele 16-19 din Apocalipsa. "Iar ceilalţi au fost ucişi cu sabia care iese din gura Celui ce şade pe cal, şi toate păsările s-au săturat din trupurile lor." - Apocalipsa 19:21. Asta inseamna ca la Armaghedon pamantul va ramane pustiu timp de mii de ani pana la judecata finala si razboiu cu Gog. Vrei sa spui ca Satan va fi inchis pe pamant undeva in adancul pamantului dupa Armaghedon.

| Konstantin2020 a răspuns (pentru Meme10Memu):

1. Hristos vine pe nori. Biserica va fi rapita din văzduh.
2. Va urma necazul cel mare(3, 5 ani oarecare pace - 3, 5 ani necaz
3. La sfârșitul necazului va fi războiul de la Armaghedon, dușmanii lui Israel infranti, Anticrist nimicit de însuși Hristos venit pe pământ( împreuna cu sfintii săi)
4. Este așezată împărăția de 1000 de ani. Diavolul este legat.
5. Diavolul este dezlegat. Va înșela din nou oameni, care au fost in împărăția de 1000 de ani. Va strânge oamenii de pe tot pământul și va încerca ultima răzvrătire. Va fi înfrânt impreuna cu toți ce-i ce l urmează de un foc venit din cer.
6. Universul este distrus și se fac ceruri și pământ nou
7. Dumnezeu și credincioșii locuiesc impreuna in cer și probabil in noul univers creat.
Daca nu intelegi de unde am luat vreun lucru, întreabă-ma.

| Meme10Memu explică (pentru Konstantin2020):

Am inteles. Dar cum ramane cu ce am amintit aici?:

Ecclesiastul 1:4, 5:"Un neam trece şi altul vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna! Soarele răsare, soarele apune şi zoreşte către locul lui ca să răsară iarăşi." Contextul arata ca termenul "pamant" se refera la planeta Pamant.

Psalmul 103:6(biblia ortodoxa):"Cel ce ai întemeiat pământul pe întărirea lui şi nu se va clătina în veacul veacului."

Dumnezeu va interveni pentru a salva Pamantul de la distrugere. Apocalipsa 11:18:"Şi neamurile s-au mâniat, dar a venit mânia Ta şi vremea celor morţi, ca să fie judecaţi, şi să răsplăteşti pe robii Tăi, pe prooroci şi pe sfinţi şi pe cei ce se tem de numele Tău, pe cei mici şi pe cei mari, şi să pierzi pe cei ce prăpădesc pământul." Cei ce prapadesc pamantul vor fi nimiciti pentru ca Pamantul ca planeta sa fie salvat de la prapadire.

| Konstantin2020 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Textele Vechiului Testament se lămuresc prin cele ale Noului Testament. Umbrele se lămuresc prin lumina. Ce a zis Isus e lumina: "cerul și pământul va trece...". Ce au zis apostolii in evanghelii și epistole e lumina. Nu putem lua un singur verset din vechiul testament și interpretat fără context. In eclesiastul se compara generatiile omenesti cu pamantul. Din care clar pământul rămâne pe când generațiile trec.
In psalm la fel: se arată durabilitatea lui.
Dacă Dumnezeu are de gând sa facă lucrurile noi, de ce sa ne punem noi de-a curmezisul?!

| Meme10Memu explică (pentru Konstantin2020):

In psalm la fel: se arată durabilitatea lui. Pai durabilitatea e "în veacul veacului". La 2 Timotei 3:16a scrie: "Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu". Adica trebuie comparat riguros VT si NT. Nu merge cu "umbre". Umbrele sunt inventii de la tine.

"In eclesiastul se compara generatiile omenesti cu pamantul. Din care clar pământul rămâne pe când generațiile trec." Nu e o exprimare relativa. Spune clar: Ecclesiastul 1:4, 5:"Un neam trece şi altul vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna! Soarele răsare, soarele apune şi zoreşte către locul lui ca să răsară iarăşi." E pus in discutie si Soarele; succesiune continua sau interminabila zi/noapte.

Facerea 8:21, 22:"21. Iar Domnul Dumnezeu a mirosit mireasmă bună şi a zis Domnul Dumnezeu în inima Sa: "Am socotit să nu mai blestem pământul pentru faptele omului, pentru că cugetul inimii omului se pleacă la rău din tinereţile lui şi nu voi mai pierde toate vietăţile, cum am făcut.
22. De acum, cât va trăi pământul, semănatul şi seceratul, frigul şi căldura, vara şi iarna, ziua şi noaptea nu vor mai înceta!"

Acum vin eu si te intreb. Cine e confuz, eu sau tu?

Tu spui ca cunosti NT dar eu cunosc toata Biblia adica VT si NT.

Psalmul 148:3-6:"3. Lăudaţi-L pe El soarele şi luna, lăudaţi-L pe El toate stelele şi lumina.
4. Lăudaţi-L pe El cerurile cerurilor şi apa cea mai presus de ceruri,
5. Să laude numele Domnului, că El a zis şi s-au făcut, El a poruncit şi s-au zidit.
6. Pusu-le-ai pe ele în veac şi în veacul veacului; lege le-a pus şi nu o vor trece." Asadar universul material va dainui vesnic respectand incontinuu legile fizice de la Dumnezeu.

| Konstantin2020 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dacă vrei sa intelegi vei înțelege. Unele lucruri au fost umbra lucrurilor viitoare. Nu realitatea. Nu poți veni cu un verset din psalm rupt din context, interpretat după cum crezi tu ca sa-l contrazici pe Domnul Isus. Lasă lucrurile in ordinea lor. Psalmii și eclesiastul sunt cărți poetice. Au rostul lor. Hai sa nu ne amestecam in lucruri pe care nu le cunoaștem. Nu am inventat eu despre "umbre". Caută sa vezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru Konstantin2020):

Cartea Facerea e carte poetica? Si daca e carte poetica inseamna ca nu sunt corecte? N-am scos din context nimic. Tu scoti din context. La Facerea capitolul 8 contextul este distrugerea unei lumi. "şi nu voi mai pierde toate vietăţile, cum am făcut.
22. De acum, cât va trăi pământul, semănatul şi seceratul, frigul şi căldura, vara şi iarna, ziua şi noaptea nu vor mai înceta!"

Daca ar arde pamantul Dumnezeu ar pierde toate vietatile.

Tu vii cu niste inventii de ale tale proprii si nu din Biblie.

| Konstantin2020 a răspuns:

Ce treaba au preoții cu Apocalipsa?

| Konstantin2020 a răspuns:

Apocalipsa 21.5
Cel ce* şedea pe scaunul de domnie a zis: „Iată**, Eu fac toate lucrurile noi." Şi a adăugat: „Scrie, fiindcă aceste cuvinte sunt vrednice de crezut şi adevărate."

| Meme10Memu explică (pentru Konstantin2020):

Inclusiv crearea omului, si a ingerilor? Daca e vorba sa fie toate.

| Konstantin2020 a răspuns:

Nimeni dar să* nu vă judece cu privire la mâncare** sau băutură, cu† privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat,
care sunt umbra lucrurilor viitoare...
Coloseni 2.16, 17
Vechiul Testament - Noul Testament

| Meme10Memu explică (pentru Konstantin2020):

Prin umbra lucrurilor viitoare se refera la jertfe si la evenimentele prefigurate de sarbatorile din legea mozaica

| Konstantin2020 a răspuns:

Dar ei au rămas greoi la minte*: căci până în ziua de astăzi, la citirea Vechiului Testament, această maramă rămâne neridicată, fiindcă marama este dată la o parte în Hristos.
2 Corinteni 3.14

La Evrei 8.13; 9.1, 10,11
Prin faptul că zice*: „Un nou legământ", a mărturisit că cel dintâi este vechi, iar ce este vechi, ce a îmbătrânit, este aproape de pieire.
Legământul dintâi avea şi el porunci privitoare la slujba dumnezeiască şi la un locaş* pământesc de închinare.
Ele sunt doar nişte porunci pământeşti, date ca toate cele privitoare la mâncăruri*, băuturi şi felurite** spălături, pânㆠla o vreme de îndreptare
Dar Hristos a venit ca Mare Preot* al bunurilor** viitoare, a trecut prin† cortul acela mai mare şi mai desăvârşit, care nu este făcut de mâini, adică nu este din zidirea aceasta,

| Meme10Memu explică (pentru Konstantin2020):

Versetele din VT pe care ti le-am citat nu sunt in contextul cu legatura cu vechiul legamant sau cu legile referitoare la jertfe din VT.