| anonim_4396 a întrebat:

Unii vad ca nu stiti diferenta dintre "zeu" si "creator" si aveti impresia ca un creator este automat un zeu (lucru care este eronat). In cazul in care nu stiti, un zeu poate fi creator dar un creator nu este obligatoriu sa fie zeu.

Un pictor spre exemplu este un creator. Conform mentalitatii unora de aici, acel pictor este si un zeu. interesant.

Hai sa complicam putin. Sa zicem ca oamenii vor face o specie de animale in laborator. Ei vor fi creatori iar conform mentalitatii de balta a unora, se pare ca oamenii ajung automat sa fie zei. Interesant nu?

Intelegeti diferenta dintre "creator" si "zeu"?

Sa complicam si mai mult. Presupunand ca ar fi posibila facerea unui univers in "laborator" si ca am avea aparatele / materialele necesare pentru a tine acel univers stabil, inseamna ca oamenii sunt niste zei? Daca putem sa facem un univers in laborator inseamna ca suntem zei sau suntem doar creatori?

V-am prezentat niste exemple. Sunt acei creatori automat zei? Chiar si in cazul unei specii care face un univers in laborator, sunt cei responsabili niste zei sau sunt doar creatori?

10 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

Creatorii sunt creatori si zeii, zei.
[scuza-mi tautologiile]

| zurick a răspuns:

Ai auzit de cuvinte la propriu sau la figurat? Hai sa luam un exemplu din Grecia antica,uite de exemplu zeita Hera,era o zeita dupa perceperea oamenilor de atunci si totusi nu dansa a creat lumea, deci nu era un creator.
Dupa parerea mea (pe care tu o sa o consideri gresita, dar nu-mi pasa)
Dumnezeu este Creatorul, iar noi vedem puterile sale cand privim la toata zidirea. Zidirea, la figurat.

| Moisie a răspuns:

Total gresit!
Omul pozitiv si cu Constiinta, este atat zeu cat si creator!
Si asta nu n umai pentru ca vedem ca societatea omeneasca este mai creatoare ca orice zeu/Dumnezeu, dar acest lucru este confirmat si de faptul ca oamenii dau viata altor oameni si le sunt adevaratii si singurii Dumnezei atat cat ei sunt mici si neajutorati!
Daca nu intelegi nici macar atata lucru, nu ma mir ca nu intelegi nici afirmatia pe care o face Dumnezeu in Biblie in care recvunoaste ca Omul a ajuns un Dumnezeu ca El!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul este un vesnic creator. Nu are urmasi? Dar nu e nici un fel de zeu.
Si tu faci oarece confuzie. Zeu nu inseamna numaidecit forta buna. Poate fi si rea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sigur ca un zeu poate fi si rau si bun (sau si o forta rea si o forta buna) DAR cand definesti un zeu prin "forta" trebuie sa oferi mai multe detalii legate de acea "forta". Trebuie sa detaliezi cam ce intelegi tu prin "forta".

Apropo, discutia de acum e legata doar de creator vs zeu. Nu vad cum ai ajuns la concluzia ca eu fac o confuzie dupa care sa zici de forte bune vs forte rele. Poate ma luminezi.

Faza cu "forta" e putin mai ciudata si mai complicate atunci cand o aplici unui zeu motiv pentru care trebuie sa oferi detalii (foarte multe), trebuie sa oferi o descriere, sa zici cam ce intelegi tu prin asa ceva.

Intelegi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu cind te gindesti la forta, te gindesti DOAR la cea fizica?! Atunci, nu vei intelege nimic. Si vazind intrebarile tale, inteleg ca tu iti faci niste teme/referate pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma eu deja ti-am explicat(postez acest raspuns si pentru restul societatii TPU) de n ori care este diferenta si tot nu iti este clar. laughing Nu va mai bateti capul utilizatori TPU. Daca pe voi va nelamureste aceasta intrebare intr-un fel atunci trimiteti-mi mesaj deoarece sa ii raspund iarasi acestui om cu un lucru pe care i l-am explicat de atatea ori si tot nu intelege este o pierdere de timp nu? Eu stiu diferenta dintre un creator si zeu dar tu faceai referire la Dumenze desteptule si ti-am explicat in legatura cu Dumenzeu dar nici asta nu ai fost capabil sa intelegi. Imi pare rau pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"dar tu faceai referire la Dumenzeu"... GRESIT.

Bai specialule... tu ai zis ca un creator este neaparat sa fie zeu iar eu ti-am explicat de multe ori, de ce afirmatia ta este eronata dar vad ca tu esti incapabil sa intelegi. Postarea mea face referire la afirmatia ta idioata si nefondata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma desteptule eu ma refeream la Dumnezeu si tu la fel in intrebarile tale tampite. Tu ai zis de ce e si zeu cel care a creat lumea. ceva de genul. Si logic ca daca a creat lumea e si zeu. Dar esti greu de cap.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Huge Facepalm.

Ma uimeste prostia ta.

Bai inteligentule... eu tocmai ti-am prezentat in postarea asta (si in comentariile trecute) niste scenario (care pot fi posibile). Esti capabil sa intelegi ce citesti? Momentan vad ca nu te ajuta neuronul sa intelegi, subiectul fiind mult prea complicat pentru tine. Culmea e ca din toate comentariile, tu esti singurul care nu intelege cum e cu zeu vs creator.

" Si logic ca daca a creat lumea e si zeu"... GRESIT. Si pe langa faptul ca ti-am explicat de multe ori de ce e gresita o asemenea afirmatie, vad ca tu inca insisti sa arati cat de special esti.

Ti-am cerut de multe ori sa-mi zici cum ai ajuns la concluzia ca "daca a creat lumea e si zeu" dar tu nu ai zis nimic insa pretinzi ca e asa.

Ti-am cerut sa prezinti dovezi pentru afirmatia ta. Eu ti-am prezentat un scenariu in care o specie poate sa faca un univers in "laborator" si are mijloacele necesare pentru a tine acel unviers stabil. Acea specie are titlul de "creator" DAR, sunt acei creatori si zei? Raspunsul este NU. De unde stii ca universul nostru nu este produsul unui experiment?

Esti capabil sa intelegi? Aici intra sirul meu de intrebari la care nu poti sa raspunzi fara dovezi solide dar vad ca esti incapabil sa intelegi.

La a 2-a mea intrebare (cum ai ajuns de la un creator la un zeu), raspunsul tau (care denota clar faptul ca din pdv intellectual esti "special") gen "pai daca a creat lumea e logic sa fie zeu" este ILOGIC si absurd. Esti capabil sa intelegi de ce? Ma indoiesc. Vad ca nu esti capabil sa intelegi cum e cu zeu vs creator cu toate ca pana acum ti-am explicat de 10 ori.

Nu mai are rost sa imi pierd vremea cu tine deoarece IQ-ul tau nu depaseste numarul meu de la papuc tu fiind incapabil sa intelegi niste chestii extreme de simple.

Cum pot ceilalti sa inteleaga dar tu nu? Fie esti prost fie esti ignorant. Eu merg pe ambele variante.

Argumentul cosmologic este logic pana la partea cu "unviersul are o cauza". Dupa ce bagi insa termeni gen "creator" sau "zeu" in discutie, argumentul devine o penibilitate deoarece nu poti sa prezinti dovezi pentru acel argument.

Daca o arzi cu "cel care a creat universul e zeu", trebuie sa prezinti dovezi pentru afirmatia ta. Si sunt curios cum ajungi la concluzia ca acea cauza nu este o cauza naturala SAU acea cauza nu este un simplu creator.

Specialule. Chiar vrei sa insisti in a-ti arata prostia?