| OctavianDanielMaria a întrebat:

Universul,Pamamantul si ce e pe el au fost create de Dumnezeu, nu? Inclusiv fluturele?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Despre intrebare, toate au cat de cat o explicatie stiintifica si rationala, desi nu avem nevoie de un creator, sunt convins ca daca exista un creator nu ne vrea prosti vrea sa ne folosim ratiunea, inteligenta spre a intelege universul

| zeus24 a răspuns (pentru RAY):

Deci esti agnostic nu ateu

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Dar dacă nu?
Dacă religia îți interzice să înțelegi Universul?

| RAY a răspuns (pentru zeus24):

Ateismul se ocupa cu = lipsa credinteti,agnosticismul se ocupa cu =cunoasterea existentei despre zeii, desi sunt ateu agnostic,nu poti fi doar agnostic pentru ca ai sau nu ai o credinta, ori agnostic ateu ori agnostic teist, deist, panteist, sau ateu gnostic = 100% nu exista nici un creator, lipsa de credinta fata de zeii, asta inseamna cunoastere, gnostic = cunoastere, cunosti acest fapt ca nu exista

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Din pacate exista si multe cazuri de astea, acest asa zis creator sau ce o fi categoric nu e cum til imagineaza omul

| RAY a răspuns (pentru RAY):

- Ateismul puternic:[20] negare a existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități; concepție care se bazează pe această negare.[21]

- Ateismul de facto: lipsa credinței în existența divinităților.[20]

| zeus24 a răspuns (pentru RAY):

Nu e mai simplu ateu si atat? ateu agnostic suna cam nehotarat.

| RAY a răspuns (pentru zeus24):

Nehotarat? ateismul este poziția provizorie a faptului ca nu crezi in zeii,nu este ceva definitv, nu este o dogma, credinta, religie, un ateu nu are dogma ca nu exista si ca in prezent nu exista dovezi ca exista vreun creator

| zeus24 a răspuns (pentru RAY):

"Ateismul reprezintă, într-un sens larg, respingerea credinței în existența unor zeități. Într-un sens mai restrâns, ateismul este poziția că nu există zeități. Ateismul este opusul teismului, cea mai generală formă a credinței în existența a cel puțin unei zeități."
"Agnosticismul este concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat."
in concluzie ateu inseamna a fi impotriva existentei unor zeitati iar a fi agnostic inseamna a accepta posibilitatea existentei unor zeitati. deci nu poti fi in acelasi timp si ateu si agnostic, ci numai alternativ.

| RAY a răspuns (pentru zeus24):

Agnosticismul ateist
Agnosticii ateiști sunt atei datorită lipsei credinței în existența vreunei zeități și agnostici pentru că nu pretind cunoașterea că o zeitate nu există.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism

| zeus24 a răspuns (pentru RAY):

In structura populatiei romaniei atei si agnostici apar ca si categorii distincte:
0, 11 % atei
0, 10 % agnostici si persoane care sunt nereligioase

| RAY a răspuns (pentru zeus24):

Da,foarte putini, eu unu am spus ca sunt ateu la recensamant

| LPCTSTR a răspuns:

NU!
Sunt minciuni venite din lipsa ocupației omului.
Citește scrisoarea lui RAY către draga sa Juliet, acolo vei găsi mai multe detalii:
https://www.tpu.ro/......-intrebat/

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru LPCTSTR):

"Scrisoarea lui R@y catre Juliet"

Pe bune?! happy
A scris el atatea cuvinte cu diacritice si fara greseli gramaticale? big grin
Pana si un habotnic batut in cap ca mine isi da seama ca e un copy-paste de la un ateu mai faimos.
Nici nu e de mirare ca isi are atatea evaluari cu folositor si inteligent cand majoritatea nici nu isi dau seama ca multe dintre raspunsuri nici nu sunt rodul gandirii sale.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Nilsson):

Posibil probabil, mane, eu nu-i verific sursele.

| Nilsson a răspuns (pentru LPCTSTR):

Modul sau agramat si dezordonat de a scrie se vede si din avion, nici nu trebuie sa verifici sursele sa iti dai seama cand nu e limbajul lui.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Nilsson):

"Dar dacă a s-a străduit din toate puterile?" zic şi eu, posibil probabil.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu e scrisoarea mea catre juliet, nu vedeti sa cititi ca scrie ca e scrisa de dawkins, chiar eu spun asta in intrebare

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Da?
N-am fost atent.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

N 1 Iulie | Bula a răspuns:
Cine este autorul "romanului"?

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
RAY
în 1 Iulie | RAY explică (pentru Bula):
Richard dawkins

ai intrebarea la favorite sa inteleg, e de o luna

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Fi mai atent cand afimi ceva

| DeyCj a răspuns:

Nimeni nu știe de cine au fost create.Chestia cum că Dumnezeu e o persoană și această persoană a făcut tot asta-i invenție, nu realitate.

| SG1995 a răspuns:

Eu zic că tor ce există e parte din Dumnezeu, din Viață/Univers.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Panteism

Răspuns utilizator avertizat
| zeus24 a răspuns:

Da au fost create de barbosul cu capul in nori laughing

Răspuns utilizator avertizat
| zeus24 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Inainte de toate dumnezeu a creat aragazul... ca sa scoata limbi de foc rolling on the floor