| Jardelin a întrebat:

Unul din Sfintii Parinti, Sf. Marcu Ascetul spune:

"Sa nu asculti de inima ta cata vreme n-ai scos din ea patimile, pentru ca cele ce le are inlauntru, pe acelea ti le pune inainte"

Am auzit uneori expresia "a gindi cu inima"!

Ce vrea mai exact sa ne spuna Sf. Marcu Ascetul?
Sa nu avem incredere in inima noastra?
Cind stim ca am scos patimile din inima?

4 răspunsuri:
| Maomau a răspuns:

Singurii "sfinti parinti" sunt parintii care ti-au dat viata, si nu diversi sarlatani pe care Isus ii spurca si le reprosa ca slujesc lui Mamona.
Chiar Isus ne da sfatul sa nu numim sfant parinte pe nimeni ca sfant parinte este doar Dumnezeu!
Asa ca schimbati exprimarea mincinoasa ca -ti faci pacate chiar si in fata lui Isus, si nu stiu pe unde vei scoate camasa la inviere?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E vorba de despatimire nu de dragostea ce o avem catre unele persoane.

| phantomitza a răspuns:

Pai sa nu asculti de inima ta atata timp cat ii indreptata spre rau. Daca inima iti zice du-te culcate cu aia sau cu ala, clar ca e pacat si nu trebuie sa asculti. Sa iti asculti inima cand te indeamna la lucruri bune, la asta se refera.

| LegionarulRoman a răspuns:

Cand ai ajuns asemenea lui Sf Marcu happy.