| RuxandraBianca a întrebat:

"Uraste pacatul, nu pacatosul."
Eu sunt perfect de acord cu aceasta afirmatie. Voi ce credeti?

13 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Fara pacatos ar mai fi pacat?

| RuxandraBianca explică (pentru sublime89):

Fara pacat ar mai fi pacatos?

NOname
| NOname a răspuns:

Cu o precizare: fiecare să-şi vadă de "păcatele" lui!

Lăsaţi judecata pentru judecători şi lege şi nu mai dictaţi oamenilor cum să-şi trăiască vieţile lor, nu vă privesc! Realitatea nu se rezumă la basmul vostru, binele vostru nu e a tuturor şi nu vă dă dreptul să încălcaţi drepturile de om ale altor oameni, să-i insultaţi, să-i ameninţaţi, să-i discriminaţi...ghidaţi de prejudecăţi şi superstiţii. Până şi dumnezeul biblic le-a lăsat liberul arbitru. Voi cine sunteţi să vă băgaţi, voi, cei cu piatră în mână?

| ovidius a răspuns:

Evident că păcatul este lucrul de care trebuie să ne ferim. La fel cum nu exterminăm bolnavul, ci încercăm să vindecăm boala de care suferă el.
Deex, cu ce e de vină cineva care are... leucemie? Lupa este împotriva păcatului, NU a păcătoşilor. Toţi suntem păcătoşi. Într-un fel sau altul. Cine nu are păcat să ia piatra şi să arunce... spunea Iisus.

| sublime89 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Pacatosul inventeaza pacatul, nu invers.

| ErrorFound a răspuns:

Inseamna ca urasti lumea.
Lumea este bazata pe pacat.

| zurick a răspuns:

Uite ceva care n-as putea face-n viata mea.(printre multele altelelaughing)

| RuxandraBianca explică (pentru NOname):

Draga fata, ti-am spus cumva eu sa te convertesti? incepi sa fii ridicola. rau. am cerut doar pareri asupra unei afirmatii. vezi-ti de viata si nu te mai baga daca ai numai chef de cearta. nu am judecat pe nimeni. citeste si tu mai atent: "uraste pacatul, nu pacatosul".

| RuxandraBianca explică (pentru ErrorFound):

Da, lumea este bazata pe pacat, si astfel devine pacatoasa. toti suntem pacatosi, dar e o diferenta intre cei care incearca sa se indeparteze de pacat, si cei care nu fac nimic pentru a se schimba. citeste si tu ce a scris ovidius. apropo...eu nu urasc pe NIMENI.

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Nu, ai inteles gresit. Oamenii au inventat pacatul, dar I-a dat o definitie prosteasca bazata pe "PROSTIE primordiala". Pacatul definit de om este cat se poate de natural si banal d cele mai multe ori.

| MariusDeejay a răspuns:

Da pacatul trebuie urat nu pacatosul.

| tasmania a răspuns:

Adevarat. Numai ca, practic, e destul de greu de realizat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.