| Teodor168 a întrebat:

Urâțenia fizica este din cauza păcatului strămoșeasc?

30 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E clar ca are legătură cu imperfecțiunea moștenită. De aceea, când va fi paradisul pământesc, ce frumoși vor fi toți oamenii, deoarece toți vor fi perfecți.

| RAY a răspuns:

Uratenia fizica este dobandita pe baza genetici, adica daca ai avut parinti urati vei fi urat, si da frumusetea conteaza foarte mult, ti drag sa vorbesti cu o persoana frumoasa in scimb cu un urat ai fugi de el

| T0T a răspuns:

Prin logica asta tâmpită am deduce că nu există oameni frumoși ceea ce e complet fals. App, mai e faza aia cu subiectivitatea frumuseții.

| AdelinaC a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista "uratenie fizica" decat in cazul in care respectivul are nu stiu ce sindrom sau boala dubioasa, parerea mea.
Si pacatul stramosesc este o tampenie si o minciuna aproape la fel de mare ca si crestinismul.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Oameni urati nu exista. Fiecare om este frumos in felul sau. Noi trebuie sa ne ingrijim de frumusetea sufleteasca, nu de cea trupeasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De "frumusetea sufleteasca" nu te ingrijesti fiind crestin. In acea religie nu exista nimic care sa ajute sufletul, in afara iluziei ca daca duci o viata materiala in acord cu dogmele religioase iti va salva Yehova sufletul.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

De frumusetea sufleteasca nu te ingrijesti fiind ateu, ci mai degraba o pierzi in totalitate deoarece iti dedici viata diavolului, ascultand mereu de el. Decat sa crezi in Dumnezeu, preferi sa duci o viata dupa placul tau si sa faci orice vrei. E alegetea ta. Dar sa stii ca atat timp cat vei jigni crestinii nu vei fi respectat si nici ascultat de ei. Sincer iti spun, vorbesti DEGEABA! Nimeni nu te asculta!

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nica daca e asa cum spui tu acolo de ce tarile religioase cele mai pacatoase natii de pe pamant in scimb natiile astea atee sunt pasnice, de ce Romania cea mai crestina din europa e cea mai pacatoasa tara din lume iar norvergia o tara atee e una non violenta, vezi tu vreun popor ateu care sa omoare oamenii nevinonati in numele ateismului?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

De ce? Pentru ca asta nu tine de religie. Cu crestinii ortodocsi diavolul lupra cel mai mult, ademenindu-i in diferite ispite, in timp ce pe atei ii lasa in pace deoarece traiesc dupa placul lui.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Serios nu exista oamenii urati? https://www.google.ro/......ps?/search

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Deci tariile atee sunt pasnice ca asa vrea diavolul, da parca satanel era rau nu? si satanel asta trimisul lui iahve la nevoie ispiteasca fix ortodoxi, nu vad de ce e rau daca asta e locul lui de munca sa isptiseasca lumea, deci cum traiesc ateii? care asculta de satanel trimisul lui dumnezeu ca sunt curios?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Vrei sa spui ca prin faptul ca eu ajut pe cineva urmez ordinele lui satanel care smecherul vrea sa ma faca sfant nu? voi crestini nu sunteti lipsiti de empatie de bunatate si lacomi dupa banii, ipocriti, falsi, perversi cu o mie de fete si tu imi vorbesti ca cica ateii urmeaza pe satanel uitate in jurul tau Romania e o tara unde 99, 99% sunt crestini, voi crestini numa razboaie faceti si omorati oamenii nevinovati asta ati facut toata istoria voastra, ce ortodoxi ma nu va ajutati intre voi nici cu un pahar de apa, a facut biserica ortodoxa vreodata o cantina sociala pentru saraci?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Diavolul se lupta cu crestinii ortodocsi mai mult deoarece acestia sunt foarte hotarati sa creada si sa nu se piarda. Insa nu e chiar asa cum credeti. Daca esti crestin si duci o viata dupa placul Satanei(in curvie, preacurvie, betie, etc), ea ar putea sa te lase in pace deoarece deja esti cazut.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

1,iisus a facut vin din apa prima lui mare minune, asa ca bautura nu e un pacat sa numi spui ca preoti nu beau, dar cu limita desigur
2, multi profeti din vt au fost poligami mai ales regele solomon

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

1)Consumul de vin nu este un pacat daca este cu masura.
2)In Vechiul Testament era permis ca un barbat sa aiba mai multe sotii.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Tu ai scris ca betia e pe placul lui satanel pai iisus i-a facut pe placul lui ala? poligamia nu a desfintato niciodata iisus

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pai ori ateu ori iti dedici viata "diavolului"?
Te-a invatat biblia sa vorbesti si tu in contradictii?
Apropo, sunt si eu constient ca nu sunt respectat pe aici de marea majoritate a crestinilor si poate si de altii dar crezi ca dau 2 bani pe parerea altora despre mine? Mai ales cand este vorba de crestini.
Apropo din nou, vad ca folosesti tipica strategie crestina care presupune sa te iei de cel cu care vorbesti cand nu mai ai argumente.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Am argumente si nu ma iau de tine. Sa-mi fie cu iertare daca a parut asa! Da, ateii isi dedica viata diavolului deoarece nu cred si nu asculta de Dumnezeu.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Unde ai vazut tu sa fie scris ca Iisus S-ar fi îmbătat?
Despre desfiintarea poligamiei inca nu m-am informat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Gresit. Ateu este acela care neaga existenta oricarei divinitati, nu doar a lui Yehova.
ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități.

Daca cineva nu crede in Yehova automat nu crede nici in "diavol" pentru ca, conform dogmelor iudeo-crestine, diavolul este la fel de real ca si Yehova.
Parca ti-am mai explicat o data care-i treaba cu "Dumnezeu" si cu ateii dar se pare ca n-ai inteles sau n-ai vrut sa intelegi.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ce inseamna sa fii ateu, dar nu ai inteles ce am avut in vedere. Diavolului ii sunt pe plac ateii, adica daca esti ateu ii faci lui pe plac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De fapt dacă ești ateu le faci pe plac evreilor așa cum le faci pe plac și dacă ești creștin.
Ei i-au inventat pe "diavol" și pe "yehova" ca să aibă cu ce să spele pe creier creștinii să se țină de credință și religie.
Ateismul este tot o invenție a lor pentru că ei au considerat că dacă oamenii vor realiza că religia creștină este o prostie s-au folosit de știință ca să-i facă să creadă că nu există niciun Creator și că omul a evoluat din primate.
Degeaba îmi zici poveștile tale biblice cu "diavolul" și cu "yehova" pentru că n-au nicio credibilitate decât în fața altor creștinopați.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu degeaba vorbesti despre inexistenta lui Dumnezeu. O sa te asculte doar cei ca tine(ateii).

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De ce tot repeți obsesiv cuvântul "Dumnezeu" dacă eu vorbesc de Yehova? Nu ai învățat nici acum că nu este același lucru?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca crestinii ortodocsi il numesc Dumnezeu, nu Yehova.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Unde am scris eu asa ceva

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Dar, de ce sa ii pedepseasca Dumnezeu pe oameni pentru prostiile pe care le fac? Are vreun rost? Nu rezolva nimic cu asta: poti mai degraba sa ii explici unei persoane sa nu mai faca anumite prostii(pacate: manie etc.), dar nu este nevoie de bataie pentru a rezolva problemele.

| PistiCuceritoru a răspuns:

Da, mama ta a fost curva