| Amphytrion a întrebat:

Urmariti cu atentie! Dumnezeu sau Satana?
2 versete ce se contrazic TOTAL!
- 2Samuel 24:1 „Domnul S-a aprins de manie din nou impotriva lui Israel; si a starnit pe David impotriva lor, zicand: „Du-te si fa numaratoarea lui Israel si a lui Iuda"
- apoi daca citim in :1Cronici 21:1 – „Satana s-a sculat impotriva lui Israel si a atatat pe David sa faca numaratoarea lui Israel."
Acum daca va ganditi ca sunt doua intamplari diferite, sa stiti ca NU SUNT, pentru ca daca se verifica spre exemplu 1Cronici 21:2 si 2Samuel 24:2, se observa CLAR ca este exact aceeasi intamplare, iar dupa aceasta intamplare, David a fost pedepsit destul de rau, „trimitand ciuma in Israel, de dimineata pana la vremea hotarata." Intrebarea este: Cine pana la urma la starnit pe David? Dumnezeu sau Satana?

23 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu e nicio contradictie: in iudaism Satana este robul prea-plecat al lui Dumnezeu de care Dumnezeu se foloseste pentru a intinde curse pacatosilor. Contradictia provine din conceptul crestin in care Satana este adversar si nu slujitor al lui Dumnezeu. Vechiul Testament voia sa spuna ca Dumnezeu l-a ispitit pe David printr-un slujitor al sau (un inger pus sa prinda pacatosii-n lat). Asa ca in mod direct sau mediat, Dumnezeu l-a ispitit pe David. Daca renunti la prejudecatile crestine, asta inceteaza sa mai fie o contradictie.

| Amphytrion explică (pentru doctorandus):

INCREDIBIL,la ce poate duce indobitocirea!
Auziti fratilor ce,, spune ''doctorandus :,, Dumnezeu se foloseste de Satana pentru a intinde curse pacatosilor ''
Chiar asa de mic si neajutorat să fie inteligenta si forta creeatoare a universului, incat sa se foloseasca de asemenea șiretlicuri de... fara cuvinte

| doctorandus a răspuns (pentru Amphytrion):

Eu n-am zis ca as crede in Biblie, eu doar ti-am explicat ce a vrut sa spuna Vechiul Testament. Adica poti obiecta ca ar fi contradictie dupa ce ai inteles ce vrea sa spuna. Dupa ce ai inteles, da, ai dreptul sa critici.

| sublime89 a răspuns:

Asta e o mare problema a crestinilor. Cand se intampla un lucru rau, oare cine e responsabil? Sa fie Satana, maestrul raului, sau pur si simplu Dumnezeu s-o fi suparat din ceva motiv misterios?

| iurii75 a răspuns:

În 2 Samuel 24:1 se afirmă: „Mînia [lui Iehova, NW] s-a aprins din nou împotriva lui Israel; şi a provocat pe David [sau „cînd David a fost provocat", NW, nota de subsol] împotriva lor, zicînd: «Du-te şi fă numărătoarea lui Israel şi a lui Iuda»". Dar nu Iehova a fost cel care l-a îndemnat pe David să păcătuiască, deoarece în 1 Cronici 21:1 se spune: „Atunci Satan [sau „un împotrivitor", NW, nota de subsol] s-a ridicat împotriva lui Israel şi a îndemnat pe David să facă numărătoarea lui Israel". Dumnezeu a fost dezgustat de israeliţi, fapt pentru care i-a permis lui Satan Diavolul să aducă acest păcat asupra lor. Acesta este motivul pentru care 2 Samuel 24:1 lasă impresia că Dumnezeu însuşi ar fi făcut aceasta. Este interesant că traducerea lui Joseph B. Rotherham redă acest text astfel: „Mînia lui Yahweh s-a aprins împotriva lui Israel, astfel că el a permis ca David să fie îndemnat împotriva lui Israel, spunînd: «Du-te şi numără pe Israel şi pe Iuda»".
Dacă ai încerca să compari mai multe traduceri - ai trece peste multe astfel de "contradicţii". Noapte bună. confused

| Zamolxe777 a răspuns (pentru iurii75):

Dacă ai încerca să compari mai multe traduceri - ai trece peste multe astfel de "contradicţii" - ba, sa stii ca nu m-am gandit la asta rolling on the floor

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

Dacă ai încerca să compari mai multe traduceri - ai trece peste multe astfel de "contradicţii". --?

| Amphytrion explică (pentru iurii75):

Ce tot boblorosesti acolo?,, mai multe traduceri? E SCRIS NEGRU PE ALB, OMULE IN BIBLIA PE CARE O AI SI TU IN CASA! Nu in alta parte!

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

În cazul de faţă traducerea lui Joseph B. Rotherham redă mai exact sensul decît o face Cornilescu, sînt multe de genul acesta când e util să afli cum au tradus alţii o expresie sau cuvânt.

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

Pai in cazul asta am alege ceea ce ne-ar conveni...si am exclude mai multe variant, in cazul de fata si aceasta fiind o varianta.

| Amphytrion explică (pentru iurii75):

Aaaa,oare acest Rotherham, cate diferente in traducere are fata de cea romanească? sau oare cate diferente in traducere sunt si au fost in toata lumea? Ti-ai pus vreodata acesta intrebare? sau pentru tine (si altii)nu conteaza?

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

Desigur nu să alegi ce-ţi convine, dar poate fi util pentru a înţelege mai exact sensul.

| iurii75 a răspuns (pentru Amphytrion):

Sânt o mulţime de manuscrise în limbile originale dacă nu te satisfac traducerile existente.

| Amphytrion explică (pentru iurii75):

Oare pe câți ii,,satisfac'' traducerile existente de care spui tu?
Păi dacă am lua manuscisele cât de cât originale,cred ca ai inebunii pe loc,fiindcă acolo descie la un moment dat ca Dumnezeu este un falus pe care trebuie sa juri,sau ca Yahve indemna la canibalism,si multe alte aberatii care usor usor,au fost scoase din texte,sau traduse TOTAL diferit fata de cele originale! Sisteme religioase au luat si modificat TOT ce nu le-a convenit in decursul sutelor de ani,fiindca prostimea incepea să,,vadă'' anumite aspecte nelalocul lor,si incepeau sa intrebe: DE CE? Oricum cei care deveneau prea curiosi,erau ucisi pe loc,ei si tot neamul lor, fiindca deveneau pericol! Acum nu mai stau lucrurile asa! cu toate ca multi s-ar intoarce la acele timpuri! acei limitati si acei inchisi mental in dogme religioase care nu -si pun intrebarea DE CE, ei doar cred, chiar dacă este irațional, ilogic!

| iurii75 a răspuns (pentru Amphytrion):

Ai imaginaţie bogată. Rău e că cunoştinţă e puţină.

| Amphytrion explică (pentru iurii75):

ADEVARUL ti se pare a fi,,imaginatie''. Oare imaginatie nu cumva sunt snoavele biblice cu: toiage din serpi,magari ce vorbesc,oameni ce vietuiesc in pesti,tufe ce vorbesc,serpi ce vorbesc,uciderea oamenilor din ordin,,Divin'' ca strang lemne,,Yahwe ce ucide nou nascuti (fara constiinta)razbunandu-se pe parinti,femei violate si rascumparate cu bani,la indemnul lui Yahwe? si lista ar putea continua cu sutele de,, imaginatii'' Aceste imaginatii, măcar le,, vezi'', sau iti pui mana la ochi ca sa nu le vezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oooo cineva scrie cu caps lock, se incinge atmosfera.

| Zamolxe777 a răspuns:

Ba esti nebun? rolling on the floor Mno bine ca ai zis.Se poate sa fie totusi ceva greseala la traducere.

| Amphytrion explică (pentru Zamolxe777):

Daca e,,greseala''de traducere,oare câte or mai fii...,in aceasta carte scrisa, tradusa, sortata ', aranjata, selectata de sute de oameni si de sute de ori?

| R0VER a răspuns:

.
amphytrioane
am aruncat o privire prin raspunsurile cu care ai "ajutat" aici pe TPU

si la intrebarea ta

am un raspuns pentru tine:
http://ow.ly/tJjOK
(pana nu e prea tarziu)
.

| Amphytrion explică (pentru R0VER):

Asa va tin astia in staul ca pe niste oite cuminti! PRIN FRICA indusa de satana păros ce va asteapta in iadul cu smoala incinsa! Frica este cel mai bun instrument de manipulare. http://www.youtube.com/watch?v=X1NMQYWN61s
http://www.trilulilu.ro/......spirituala

| Danaberciu a răspuns:

Mai citeste raspunsul lui iurii75 si te vei lamuri total. O zi faina in continuare :*.