| Teffan a întrebat:

Urmatorul pasaj din Isaia inteleg ca e sursa credintelor cu privire la Satan si originea lui:

"Cum ai cazut din cer,Luceafar stralucitor,fiu al zorilor! Cum ai fost doborat pe pamant,tu,biruitorul neamurilor! Tu ziceai in inima ta:"Ma voi sui in cer,imi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi sedea pe muntele adunarii dumnezeilor,la capatul miazanoptii; ma voi sui pe varful norilor,voi fi ca Cel Preainalt.Dar ai fost aruncat in Locuinta mortilor, in adancimile mormantului" Isaia 14:12-15

Poate sa-mi explice cineva cum se poate ca acest pasaj sa se refere la Satan,avand in vedere contextul care nu are nici cea mai mica legatura cu el? Pentru ca alegoria era la Babilon, tot capitolul precedent reprezinta o proorocie impotriva Babilonului.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Un element specific scrierilor profetice este faptul că par de multe ori neclare, la fel cum sunt și catrenele lui Nostradamus, dar totuși conțin un mesaj care nu lasă loc de alte interpretări.

Acest lucru este valabil pentru majoritatea profețiilor mesianice din Vechiul Testament cum ar fi nașterea din fecioară, pătimirea sau vânzarea lui Iisus pe 30 de arginți.

La fel și în cazul de față, ambiția regelui Babilonului de a fi mai presus de stele și de a fi ca Dumnezeu nu prea se potrivește unui om.

De fapt, în Biblie stelele sunt un simbol al îngerilor după cum reiese din Apocalipsa 1:20:
"20  Taina celor şapte stele, pe cari le-ai văzut în mîna dreaptă a Mea şi a celor şapte sfeşnice de aur: cele şapte stele sînt îngerii celor şapte Biserici; şi cele şapte sfeşnice, sînt şapte Biserici."

Asemănarea cu luceafărul reprezintă rangul cel mai înalt, iar versetul din Apocalipsa 12:4 arată că Satan a făcut să cadă prin minciună a treia parte din îngeri:

"4. Cu coada trăgea după el a treia parte din stelele cerului, şi le arunca pe pămînt. Balaurul a stătut înaintea femeii, care sta să nască, pentru ca să-i mănînce copilul, cînd îl va naşte."

De unde știm că Satan lucrează prin minciună iar coada este un simbol al minciunii?
Din Ioan 8:44

" Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El dela început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentrucă în el nu este adevăr. Oridecîteori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii."

Și Isaia 9:15
"(Bătrînul şi dregătorul sînt capul, şi proorocul, care învaţă pe oameni minciuni, este coada.)"

| Teffan explică (pentru Nilsson):

Într-adevăr, ma lamurisem și eu zilele astea prin mai multe investigații, am citit și pasajul din Ezechiel care vorbea despre aceeași cădere.
In general m-au îngreunat alegoriile și multitudinea de simboluri, care abunda în Biblie, mai ales la profeții majori. Termin zilele astea Vechiul Testament și îmi va fi totul mai clar când ma apuc de Noul Testament, în privința mai multor subiecte.

| Nilsson a răspuns (pentru Teffan):

Mult succes, Biblia este o carte dificilă și trebuie recitită de mai multe ori, despre mine nu pot să spun că am înțeles toate aspectele, întotdeauna regăsesc ceva nou chiar și în textele bine cunoscute.

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Si in Apocalipsa ai trimiteri catre Babilon, dar Baabilonul ca cetate nu mai exsta de mii de an. In Isaia se face referire la Viitorrul lui Israel si notivele carel-au facut sa ajunga in acea situatie. Versetele respective se refera STRICT la Diavol, Babilonul fiind SALSUL DRACILOR cu mai este numit. Intr-o perioada istorica mentionata in Apocalipsa, Babilonul este Parisul (intrega Franta in esenta) dar studiati si voi scrierile lui Issac Newton sau Jean Voulimiere despre Apocalips si poate veti intelege cate ceva Deci NU exste o prorocie viitoare in esenta ci REDAREA luptei din CER.

| anonimg a răspuns:

Aceeasi alegorie o gasim si in Ezechiel cap.28:12-17"
""Fiul omului, fa un cantec de jale asupra imparatului Tirului si spune-i: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Ajunsesesi la cea mai inalta desavarsire, erai plin de intelepciune si desavarsit in frumusete.

13. Stateai in Eden, gradina lui Dumnezeu, si erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe: cu sardonix, cu topaz, cu diamant, cu crisolit, cu onix, cu jasp, cu safir, cu rubin, cu smarald si cu aur; timpanele si flautele erau in slujba ta, pregatite pentru ziua cand ai fost facut.

14. Erai un heruvim ocrotitor cu aripile intinse; te pusesem pe muntele cel sfant al lui Dumnezeu, si umblai prin mijlocul pietrelor scanteietoare.

15. Ai fost fara prihana in caile tale, din ziua cand ai fost facut pana in ziua cand s-a gasit nelegiuirea in tine.

16. Prin marimea negotului tau te-ai umplut de silnicie si ai pacatuit; de aceea te-am aruncat de pe muntele lui Dumnezeu si te nimicesc, heruvim ocrotitor, din mijlocul pietrelor scanteietoare.

17. Ti s-a ingamfat inima din pricina frumusetii tale, ti-ai stricat intelepciunea cu stralucirea ta. De aceea te arunc la pamant, te dau priveliste imparatilor.""

| minrest a răspuns:

Se spune explicit in text ca e vorba de un om, deci nu un inger, se spune clar ca e vorba de imparatul Tirului, deci nu de Satan, si se spune clar ca e vorba de Tir (cumva, imparatul personifica si orasul lui). Asa ca interpretarea potrivit careia e vorba de Satan este gresita. Stai putin! Isaia asta nu este evreu? Stiam ca evreii citesc Isaia pana ii scoate pe targa din sinagoga. Stiu ca ti-ai schimbat parerile religioase, e normal sa-ti schimbi parerea cand apar date noi, DAR. Doar nu ti-ai schimbat parerea despre evreul Isaia.

| Teffan explică (pentru minrest):

"Doar nu ti-ai schimbat parerea despre evreul Isaia."

Nici macar nu stiam cine e Isaia pana acum 2 saptamani.

Care e problema cu "evreul Isaia"? laughing

| minrest a răspuns (pentru Teffan):

Ma gandeam ca poate nu vrei sa te iei dupa evrei.

| Konstantin2020 a răspuns (pentru minrest):

Nu trebuie sa vezi un lup ca sa crezi ca exista, după cum nu trebuie sa-l vezi pe Satan ca sa știi ca exista. Ii vezi urmele. Uita-te la știri.

| Teffan explică (pentru minrest):

Daca nu voiam "sa ma iau" dupa evrei, nu ma mai apucam de citit Biblia, si nu as fi continuat pana la Isaia, avand in vedere ca toti autorii Bibliei sunt evrei.

| Teffan explică (pentru minrest):

Plus ca daca citesc Biblia nu inseamna ca sunt crestin declarat si practicant.O citesc pentru ca ma intereseaza.

| minrest a răspuns (pentru Teffan):

Asa este. Eu insa nu stiam ca ai citit la rand pana la Isaia; citesti repede o carte atat de grea. OK. Inseamna ca ai citit cartea Iov. Pana sa ne intrebam daca in Isaia e vorba de Satan, in cartea Iov Satan e numit... chiar Satan. Si Satan e tratat in Iov ca un slujitor apreciat al lui Dumnezeu; sigur, procurorii nu sunt simpatici, cu pedepsele grele pe care le cer si cu vietile oamenilor pe care le pun pe masa judecatorului, dar au si ei rostul lor; la fel si Satan, un procuror inflexibil care nu se teme sa ii ceara chiar Domnului sa nu favorizeze pe nimeni.

| minrest a răspuns (pentru Konstantin2020):

Pai si ce eu am zis ca nu exista; eu zic ca nu e descris in Isaia. Omul poate sa faca bine si rau, caci omul este un agent liber moral; ce vezi la stiri se explica suficient prin asta.

| Teffan explică (pentru minrest):

O citesc destul de repede pentru ca vreau o privire de ansamblu in prima faza, ca apoi sa o reiau si sa o studiez; ca acum nu se poate vorbi despre studiu, ci despre o lectura mai facila.In general inteleg ideile de baza.Pasajele care mi se par obscure le las si le reiau cand le vine vremea, altele le pun in discutie pe TPU.

| Meme10Memu a răspuns (pentru minrest):

"Si Satan e tratat in Iov ca un slujitor apreciat al lui Dumnezeu" - un dusman pentru scopul Lui Dumnezeu e apreciat sau evaluat ca un dusman. Dumnezeu cand era singur s-a gandit sa faca fiinte inteligente cu vointa proprie pe care cu timpul avea sa le aduca sub controlul Lui altfel le va reasimila complet in energia Lui primordiala.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Teffan):

Succesul evreilor era mult mai mare pana sa-L respinga pe Dumnezeu. Acum le-a intrat in cap ca daca s-au luptat cu Dumnezeu sunt cei mai tari.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e ca si cum Iisus a facut o gramada de referinte evidente in Noul Testament cu privire la demoni

| Meme10Memu a răspuns:

Babilonul era sub obladuirea lui Satan.

La fel Dumnezeu nu vorbea despre sarpe ci despre cel care-l obladuia pe sarpe. Geneza 3:15.

Biblia e cu doua taisuri. Daca o intelegi gresit sau vrei sa-ti bati joc de ea te tai.

| Konstantin2020 a răspuns:

Luca 10:18 Isus le-a zis: „Am văzut pe Satana căzând ca un fulger din cer.
Citește și Ezechiel 28.12-19, acolo se spune despre un heruvim, deci o creatura angelica.

| Raullalu a răspuns:

Acest pasaj este dedicat pentru împăratul Tirului dar Dumnezeu face o asemănare între Împăratul Tirului și Satan.