| anonim_4396 a întrebat:

V-ar deranja sa aveti o atee/ateu ca sotie/sot / iubita, iubit?
v-ar deranja sa aveti amicii atei? in cine ati mai mare incredere intre un ateu sau un crestin?

68 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,m-ar deranja sa am un sot ateu.Ca sa ai un camin linistit este important ca amandoi sa avem aceleasi prioritati, afinitati, scara de valori.Cat despre prieteni si colegi atei am si ma inteleg foarte bine.Le spun despre Dumnezeu doar atat cat sunt dispusi sa primeasca.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Tu in viata asta at deja sot si parca la voi divortul e pacat nu-i asa? ai tu colegi atei in realitate nu pe TPU? vb atei cu voi pocaiti? esti sigura ca sunt ateii?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa am alt sot? Este singurul meu sot, ne-am casatorit din dragoste.Da, avem prieteni de familie atei cu care ne vizitam.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Esti

| Nuvăsufăr a răspuns:

Prin prisma acestui site am ajuns la concluzia că cea mai urâtă minoritate de creştini sunt ateii, am ajuns la concluzia că sunt mai urâţi decât ţiganii, bozgorii, saşii, secuii şi evreii la un loc.
Oare de ce?

| morningstar a răspuns:

Nu m-ar deranja sa am prieteni atei, chiar am si ma inteleg bine cu ei. Dar cand e vorba de partener, cred ca e important sa avem aceeasi religie; conteaza mult sa gandesti macar asemanator in privinta asta, sa ai cui impartasi ceea ce crezi despre anumite concepte religioase, iar el sa te inteleaga. Bineinteles ca am mai multa incredere intr-o persoana crestina, dar nu in orice persoana crestina.

| MyObsession a răspuns:

Eu fiind atee,nu am niciun prieten ateu,şi toată lumea la ora de religie mă strigă satanistă.Ba când mă întreabă de ce nu cred în ăl de sus şi le dau argumente tot satanistă mă fac.
Dar un dezavantaj este fiindcă ei vor încerca să ne îndrume pe 'calea cea bună'.Din experienţă proprie,un ateu nu s-ar înţelege cu un creştin.O mică excepţie ar fi, doar dacă însuşi prietenul e de încredere şi nu îi pasă de ce religie, ţară etc este omul.

| alexandra2859 a răspuns:

Nu,nu mar deranjahappycred ca atei sunt mai "crestini" de cat crestini(nu incepeti sa ma injurati pentru ca am spus cuvantul asta)intr-un crestin nu as avea incredere pentru ca eu sunt atee si stiu ca in tro zii mar trada in schimb atei sunt mai linistiti, pasionati etc.fac totul mai bine.

| a1doru a răspuns:

Noaptea toate pisicile sunt negre rolling on the floor

| eandopuncttk a răspuns (pentru a1doru):

Mai ales in cerul gurii laughing

| CupY a răspuns:

Mi-ar face o deosebită plăcere să încerc să învăț un ateu calea adevărului...

Deci nu m-ar deranja ci aș găsi-o ca o provocare.

Recomand articolul cu cea mai bună religie:
http://www.forum4you.ro/cea-mai-buna-religie-de-pe-pamant/

| anonim_4396 explică (pentru CupY):

De unde sti tu ca adevaraul e este cel cunoscut de tine?

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru TutacBogdan):

Ce gandire minunat de simpla ai. Banuiesc ca nu iti pui intrebari, deoarece Domnul se ocupa de totul, da pana la urma ignoranta este o binecuvantare, pe care multi o au.
Poate ca acum 2 secole, puteai doar sa predici evanghelia si atat, dar acum nu mai merge, ateii au argumente, sunt vocali, iar crestinii tac si dispar, deoarece nimeni din Romania nu ii ia apararea lui Dumnezeu cu ajutorul ratiunii.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru TutacBogdan):

Ai auzit de noe?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru TutacBogdan):

De legamatul ala ai auzit?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru TutacBogdan):

Apoi a făcut Noe un jertfelnic Domnului; şi a luat din animalele cele curate şi din toate păsările cele curate şi le-a adus ardere de tot pe jertfelnic.
21. Iar Domnul Dumnezeu a mirosit mireasmă bună şi a zis Domnul Dumnezeu în inima Sa: "Am socotit să nu mai blestem pământul pentru faptele omului, pentru că cugetul inimii omului se pleacă la rău din tinereţile lui şi nu voi mai pierde toate vietăţile, cum am făcut.
22. De acum, cât va trăi pământul, semănatul şi seceratul, frigul şi căldura, vara şi iarna, ziua şi noaptea nu vor mai înceta!"
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=8

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru TutacBogdan):

Apocalipsa nu va exista

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu vezi ca este chiar la usa? Romania sub zapezi. Localitati izolate, scoli inchise, drumuri blocate s, oamenii stau cu mortii in casa.Si tu spui ca nu vine apocalipsa.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru TutacBogdan):

Pai tu contrazici geneza citeste sa vezi ca dumnezeul tau spune ca in veci va lasa pamantul asa cum e

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ema voua nu va pasa de biblie cititi doar ce vreti voi, in geneza dumnezeu face un legamant cu noe

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

„Nu voi mai blestema pământul, din pricina omului, pentru că întocmirile gândurilor din inima omului sunt rele din tinereţea lui; şi nu voi mai lovi tot ce este viu, cum am făcut.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Da vezi ca sti deci nu va veni nimic nici o apocalipsa, nici macar in noul testamant isus nu pomenete de asa ceva, isus nu pomeneste nici macar de iad si rai, sti ema daca ar fi sa luam biblia si sa o studiem am observa ca multe sunt din trditie spuse fara nici o legatura ci biblia cum i pomul de craciun, iepurasul de paste, oulele toate astes nu apartin biblei sunt multe lucruri

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Te sfatuiesc sa citesti Cartea Apocalipsa si o sa vezi ca este scris ca va veni sfarsitul.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

De ce isus nu a pomenit de ea?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Descoperirea lui Isus Hristos pe care i-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi lucrurile care au să se întâmple în curând. Şi le-a făcut-o cunoscut, trimiţând, prin îngerul Său, la robul Său Ioan
Ioan 3.32; Ioan 8.26; Ioan 12.49; Apoc 1.3; Apoc 4.1; Apoc 22.16;
2 care a mărturisit despre Cuvântul lui Dumnezeu şi despre mărturia lui Isus Hristos şi a spus tot ce a văzut.
1Cor 1.6; Apoc 1.9; Apoc 6.9; Apoc 12.17; 1Ioan 1.1;
3 Ferice de cine citeşte şi de cei ce ascultă cuvintele acestei prorocii şi păzesc lucrurile scrise în ea! Căci vremea este aproape!

| Bogdanux a răspuns (pentru EmaS):

Au fost ani si mai grei fata de asta.Si n-a venit apocalipsa.

| MyObsession a răspuns (pentru EmaS):

Este din natură,asta nu este apocalipsă. Şcoli închise,asta e apocalipsă? Asta e cea mai bună veste a elevilor,dar presupun că tu eşti profesoară de religie. Oamenii care au rămas îngropaţi în zăpadă,că tot cu[,]casă sunt bătrâni,ce crezi, că ei pot să mai facă faţă naturii la vârsta asta înaintată? Nu mai confundaţi fenomenele naturii cu 'apocalipsa', care nici aia nu există.

| Alex a răspuns (pentru TutacBogdan):

Zi si mie care sunt oamenii lui Dumnezeu? Te rog.

| Alex a răspuns (pentru EmaS):

Te sfatuiesc sa citesti Coranul si Cartea lui Mormon.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Alex):

Eu am gasit raspuns la intrebarile mele.Nu mai sunt in cautare.Multumesc.

| CupY a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevărul este unul singur. Iar dacă îl cauți îl descoperi. Iar când îl descoperi vei fi liber. Așa spune în scriptură. Eu sunt liber deocamdată și caut continuu. Existența legii gravitației este adevărată nu? la fel descoperi și legile spirituale.
Viața îțî vorbește continuu, învață să o asculți cu mintea deschisă

| Alex a răspuns (pentru EmaS):

Citeste de curiozitate. Sa vezi alte informatii despre Iisus.

| anonim_4396 explică (pentru MyObsession):

Dar nu esti satanista?

| MyObsession a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt atee.

| anonim_4396 explică (pentru MyObsession):

Mai sti cand spune-i ca esti satanista monderna?

| MyObsession a răspuns (pentru anonim_4396):

M-ai confundat cu Black Vampirehappy

| anonim_4396 explică (pentru MyObsession):

O data am incercat sa vb cu tine si miai vb foarte vulgar

| MyObsession a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer nu mai ştiu când.
Acum sunt şi eu fericită că mi-am scos contul din suspendare laughing.

| anonim_4396 explică (pentru MyObsession):

Fain avataru

| MyObsession a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersibatting eyelashes *majuscule*

| anonim_4396 explică (pentru MyObsession):

Ce faci cand esti fericita?

| MyObsession a răspuns (pentru anonim_4396):

Ţin în mine.De obicei, nu îmi exprim sentimentele.

| NeimaginabilA a răspuns:

Sa ma casatoresc? Da m-ar deranja, sa am un prieten ateist? Am destui nu ma deranjeaza Atata timp cat persoana e inteligenta nu mar deranja nici daca as avea un prieten satanist, eu le respect alegerea

| Bogdan727 a răspuns:

Prieteni sincer nu am ca prieteni 2 musulmani, iar pentru mine nu ar conta ca e ateu sau crestin ca sa am incredere in el aici omul in sine conteaza nu de ce religie apartine.

| thealchemist a răspuns:

Un ateu e un satanist cu pretentii, deci presupun ca m-ar deranja.

| anonim_4396 explică (pentru thealchemist):

Cum e satanist daca nu crede in satana?

| DorelSudoru a răspuns (pentru thealchemist):

Satanist cu pretenti? La ce te referi?

| Popcorncubranza a răspuns:

Eu nu imi aleg prietenii pe baza religieistraight face Nu imi pasa daca e crestin, daca e ateu, daca e cr*tin sau cum e. E important cum e el ca persoana. Da, acum fanatici religiosi o sa imi sara la gat oh go on

| GothicTiamat a răspuns:

Dar ce ateii nu sunt tot oameni? De ce sa crezi in ceva ce stiintific nu exista? L-ai vazut pe Dumnezeu? Nu cred, atunci spune-mi de unde stii ca exista? Si pana la urma cum ramane cu "sa iti iubesti aproapele"? Dumnezeu ii iubeste pe toti creztini sau atei, pacatosi sau credinciosi. Se vede ca la capitolul religie nu stai atat de bine pe cat crezi.

| anonim_4396 explică (pentru GothicTiamat):

Eu sunt ateu si de aia eram curios de raspunsurile crestinilor, e de datoria crestinilor sasi stie dogma

| GothicTiamat a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu la fel si m-a enervat thealchemist ca vorbeste ca sa nu taca.

| GothicTiamat a răspuns (pentru GothicTiamat):

Fiecare crede in ce vrea de cand e religia obligatorie? Si crestinii astia cel putin din Romania sunt niste prefacuti ca ei zic ca sunt credinciosi si toata ziua injura, sunt invidiosi ca altul are mai mult, si multe alte lucruri care le fac si aici sar repede cu gura ca ateii sunt cine stie cum, macar noi nu suntem prefacuti ca majoritatea ortodocsilor stiu de Dumnezeu numai cand au o problema si zic "Doamne ajuta" si in rest nimic. Ca sa nu mai vorbim de babele care se duc la biserica si barfesc chiar acolo. Intr-adevar oameni foarte credinciosi.

| mrjohanys a răspuns:

(eu nu sunt ateu) dar un ateu nu injura atata ca un "crestin"

| Goonies a răspuns:

In locul tau as avea incredere intr-un prieten adevarat indiferent de religie.

| pr1nc3ssz a răspuns:

Iubitul meu este ateu. si totusi mi-am propus sa ii schimb mentalitatea. dar totusi mi-a schimbat`o el inainte. Acum sunt si eu atee!

| Innovation a răspuns:

Pai ateii nu cred in nici un zeu, de exemplu cum credem noi in Dumnezeu.Acum depinde daca as avea un ateu aproape m-ar interesa daca ar fi un om bun si daca m-as intelege bine cu el.Acum dintre crestinii din Romania, toti s-au smecherit si s-au luat cu diferite gesturi urate.Dar totusi mai gasesti si crestini foarte credinciosi.Pe mine m-ar interesa si sa fie credincios totusi.

| anonim_4396 explică (pentru Innovation):

Cand o sa vezi un ateu vb vulgar sa ma anunti bine

| Innovation a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma refeream la atei,ma refeream la romanii crestini ca in cea mai mare parte s-au luat sa fumeze, fura, injura si alte gesturi urate.Sunt si romani crestini credinciosi.Eu am vrut sa te ajut, nu stiu sigur daca ti-am fost de mare ajutor dar imi place sa ajut oamenii pe TPU!

| anonim_4396 explică (pentru Innovation):

Pai asa isi arata ei iubirea fata de apoapele lor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Ambii merita incredere. Fiecare cu valorile lui, asta nu e treaba mea happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aş avea încredere într-un om în care să pot avea încredere, şi asta nu ţine de credinţă. N-are absolut nici o legătură.