| ileanaadrianastan a întrebat:

V-ati impartasit vreodata? Eu va sfatuiesc sa rostiti rugaciunea Shema in locul impartasaniei. Adica sa recunoasteti unicitatea si incorporalitatea Creatorului Universului. Rugaciunea aceasta este cu adevarat valoroasa si a fost probata stiintific la inceputul secolului XIX.

14 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă eşti credincios într-o anumită religie, o să te rogi cu rugăciunile acelei religii, nu porcării de genul. Creştinismul e creştinism, islamismul e islamism, iudaismul e iudaism. De ce să le amesteci? Dacă eşti fanul uneia, rămâi cu ea, nu-ţi faci propriul tău circ spiritual. Şi dacă-l faci, păstrează-l pentru tine.

| 3xfemeie a răspuns:

In loc de impartasanie sau pe langa aceasta? Prin impartasanie nu accepti si recunosti unicitatea Creatorului?

| ramona30 a răspuns:

Puterea rugaciunii este egala cu zero. Atata timp cat nu exista niciunul dintre zei (Zeus, DumneZero, Allah, Isus sau Mos Craciun) cum ar putea o rugaciune sa fie probata stiintific? laughing))))

| DyNo a răspuns (pentru ramona30):

Zeii traiesc prin oameni. Prin credinta lor, oamenii dau forma zeilor, care se afla doar in imaginatia lor, dar ei ( oamenii ) nu-si dau seama.
Cu cat mai multi oameni cred intr-un zeu, cu atat acel zeu este mai puternic ( la nivel psihic ).

| Thunderstruck a răspuns:

Hai ca m-ai inveselitlaughing. Cica a fost probata stiintificrolling on the floor.

| ramona30 a răspuns (pentru DyNo):

Corect, sunt 100% de acord cu tine.

| savvy12 a răspuns:

M-ai facut curios la faza cu ''a fost probata stintific''...

| KaRa23S a răspuns:

Tu sa nu dai sfaturi prinvind lucruri ce te depasesc. Shema si mai stiu eu ce chestii nu sunt asa de numerosi ca si crestinii. Iar eu IN VECI nu am sa fac ce ai zis tu, cand am vazut minuni cu ochii mei in religia noastra.

| TomaSorinel1974 a răspuns:

Cum ce au facut au stat la fundul uni om, impartaqsania e sangele si trupul lui Dumnezeu

| tasmania a răspuns:

Ce legatura are rugaciunea evreiasca pe care o recomanzi, cu Impartasania? Uita-te macar in DEx, sa vezi ce inseamna Impartasania.

| RisenLight a răspuns (pentru ramona30):

Aaa daca tot vorbesti in necunostinta de cauza rugaciunea a fost probata stiintific...insa tu esti un fel de Toma... daca nu iti arata cineva chiar in fata ta ce putere are rugaciunea nu crezi.
Exprima-te adecvat in alta parte pentru ca aici ai dat-o in bara.

| ManStrong a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Nu prea as spune ca ai dreptate.In primul rind esti om si cauti adevarul.Asa ar trebui sa fie.
Isus a fost evreu, si nu a invata pe nimeni sa fie altceva.Pavel a zis ca el calca pe urmele lui si indemna pe oameni sa l urmeze.Acum daca ai logica, continua.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru ManStrong):

Dar odată ce eşti adeptul, oficial, al unei religii, îţi cauţi adevărul în cadrul ei. Dacă vrei adevăr universal, sau cauţi o alinare pentru tine care să fie acceptată de toţi, deja ai ieşit din acel cadru, ceea ce pentru mine, destul de logic de altfel, înseamnă că nu mai eşti adeptul acelei religii în totalitate.
Să nu sărim de la izmene la chiftele, deci.

| ManStrong a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Da,dar poti sa maninci chiftele in izmene. Avind in vedere ca este zis; O turma si un pastor, oricum nu poate fi adevarata fiecare grupare sau cadru.
Avind in vedere ca sa plecat de la un pinct central acesta a fost iudaismul, iar Isus si apostolii asa se rugau.