| Antisistem11 a întrebat:

V-ati intrebat vreodata dragi credincioși de ce oare atotputernicul creator din geneza a pus un înger sa păzească grădină edenului? Dacă acest creator este atotputernic nu putea sa o păzească chiar el?

11 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Pentru ca atunci cand a fost inventat, dumnezeu a fost inventat de oameni, deci a primit caracteristici umane. Exact asta ar face un om. Daca ai fi director la Microsoft, ai angaja pe cineva paznic la intrare sau ai prefera sa stai tu?

Asa si dumnezeu, putea sa faca asta singur, dar nu intra in atributile postului de creator, are de aruncat blesteme peste omenire, de inventat pacate care mai de care mai tampite, trebuie sa creeze tot felul de dezastre naturale sau pandemii ( a se vedea covidul, dumnezeu chiar e ocupat) trebuie sa infometeze 3/4 din Africa. Vezi cat munceste? ar fi culmea sa fie si paznic

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

E atotputernic încât poruncește cuiva să săvârșească o misiune grea sau ușoară cât pe măsura lui/ei. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El e atotputernic prin faptul ca porunceste, nu ca face.

| Florin9Florin9 a răspuns:

E ca și cum te-aș întreba eu pe tine de ce ai preferat să mănânci mâncarea X în loc de mâncarea Y.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

O comparatie mai fara logica decat asta nu am vazut.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ai timp

| badpanda a răspuns:

El nu avea spada de foc avea doar pistol cu laser.

Răspuns utilizator avertizat
| FlorinGwin a răspuns:

Ca asa a vrut el. Ai o conceptie deformata despre ce inseamna atotputernic.

Răspuns utilizator avertizat