| SuzanaStan a întrebat:

V-ati rugat si ati postit vreodata, pentru implinirea unei dorinte, daca da... vi s-a implinit? ce post si ce rugaciune ati zis si in cat timp? dau funda, multumesc!happy

17 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Postul cel mai bun este sa tii post de ceva la care iti este foarte greu sa renunti.
Computer,Facebook,ciocolata,dulciuri, barfit, fumat etc.
Trebuie doar sa stii exact ce vrei, sa-l doresti din toata inima, si il vei avea.
Din pacate mi-am dorit numai tampenii, dar le-am avut pe toate.
rolling on the floor

| William a răspuns:

De fiecare data cand ma rog la Dumnezeu ma ascula. Dar sa nu iti inchipui ca Ii cer sa nu vina profa la ora sau sa nu ma vada cand copiez la lucrare sau chestii din astea.

| Hombre a răspuns:

Daca astepti dorinte indeplinite prin rugaciune si post, poti sa astepti pana la "calendele grecesti", invata sa gandesti ca dorintele se indeplinesc numai prin straduinta ta.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu ne raspunde la rugaciuni daca sunt in armonie cu vointa sa. 1Ioan5:14

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Intrbarea ta nu are nici o relevanta, ti se pot indeplini dorinte si daca te rogi la o piatra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu este zana cu dorinte te asigur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.am plans si m-am rugat cu cuvintele mele, recunoscand ca la cat sant de rau nu am decat o nadejde de iertare si de ajutor, si sper ca Dumnezeu sa ma scoata din deznadejde, pentru a nu-mi pierde si bruma de credinta ce o aveam.am primit raspuns la rugaciunea mea si cel mai mare ajutor al vietii mele de pana acuma in afara de sanatate pe care o am dintotdeauna prin mila Domnului si care a inceput s-a cam scartie tot din dragostea lui, pentru a-mi aduce aminte ca sant muritor si supus tuturor efectelor ca toti oamenii.

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Posturile le tin numai pe alea randuite de biserica. Pentru situatiile mai dificile merg la Manastirea Hadambu.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Nu trebuie sa credem ca daca facem niste ritualuri, candva, undeva, datorita unei intamplari, sau a norocului ni se va indeplini o dorinta.

Exista 3 tipuri de rugaciune :
-de cerere
-de multumire
-de slava.

Desigur, cand Ii cerem ceva lui Dumnezeu, ceva folositor, trebuie sa facem si efort, cum ai spus, sa tinem post, sa fim buni, pentru ca El sa ne rasplateasca.

| tpuforyou a răspuns:

Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta...(Faca-se voia Ta
reiese ca nu este bine sa>l ispitesti pe Dumnezeu, El stie cu siguranta daca meriti sa ti se-n deplineasca dorinta ta! este bine sa te rogi happy

| sisianu93 a răspuns:

Slăvit fie numele Domnului. Să ma ierte dacă spun ceea ce poate nu trebuia să spun..Sufeream de gastrită, AM ținut post si am constatat că nu sa mai manifestat aceasta boală...Dar nu stiu daca sunt vindecat complet, Timpul o va dovedi.

| Hukar a răspuns:

Uneori da uneori nu dar trebuie sa te rogi din tot sufletul la dumnezeu si poate se implineste