| Vernusio a întrebat:

Va e frica de Judecata lui Dumnezeu?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu, pentru ca am un Avocat la Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Nu,pentru ca Dumnezeu nu e crud și ne spune cum putem fi placuti lui. El e un Tată iubitor care nu iti provoacă frica ci siguranta.

| ania a răspuns:

Nu, pentru că mi-am dăruit viața Mântuitorului Hrisos.
Nu mai este nici o condamnare pentru cei ce sunt în Hristos Iisus( Romani 8-1)
Adevărat adevărat vă spun că cine ascultă cuvintle mele și crede în cel ce M-a trimis are viață veșnică și nu vine la judecată ci a trecut din moarte la viață(Ioan 5-24).

| RAY a răspuns:

Lui sa-i fie frica de suferinta lasata unor copii care se nasc cu tot felul de copii, nu imi este frica de zeii creati de imaginatia umana, credinta are ca baza NIMIC

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Tu pui niste întrebării cu care esti in paralel si la stânga.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai4455 a răspuns:

Dacă ești creștin cu adevărat și ai o relație corecta cu Dumnezeu nu are de ce sa îți fie frica, judecata e pentru cei ce îl resping pe Dumnezeu și nu caută să-L asculte.Ioan 5:24"Adevărat adevărat vă spun că cine ascultă cuvintele Mele și crede in Cel ce M-a trimis are viața veșnică, și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață".

| Tomboygirl a răspuns:

Eu sinceră să fiu, mai intru așa uneori în transă și mă gândesc la păcatele mele și cum m-ar judeca Dumnezeu și unde m-ar trimite pentru ele; dar pe urmă mă gândesc că dacă mă duc la spovedit, dau la săraci și dacă o să-mi facă ai mei parastase după ce mor, mă iartă Dumnezeu și nu mă mai cuprinde frica. Dacă spre exemplu, aș știi când o să mor; m-aș spovedi din timp; iar dacă nu aș mai avea timp le-aș spune alor mei să-mi facă parastase și să se roage pentru mine să nu-mi duc veacul în iad...
Pentru că am citit într-o carte scrisă de diaconul Gheorghe Băbuț de la Mânăstirea Sihăstria, căci parastasele și rugăciunile celor vii de pe pământ pentru sufletele morților, îi pot scoate pe aceștia la lumină; spre exemplu rugăciunile unei văduve pentru soțul ei mort îl pot scoate pe acesta din ghenă
Deci nu mă îngrijorez chiar atât de mult când mă gândesc prin câte moduri mă poate ierta Dumnezeu.
Nu știu dacă este bine să fiu chiar atât de pasivă, și nu știu cât de credincioasă sunt cu adevărat; adică eu cred în El dar cică credința în Dumnezeu începe cu frica față de acesta, și nu pot să zic că am simțit cine știe ce frică față de el...
În concluzie, nu mi-e frică.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Tomboygirl):

Nu uita să pupi moaște cu fiecare ocazie care se ivește să să-ți donezi toți banii bisericii că poate îți rezervă zeul evreilor un bilet în rai unde curge lapte și miere.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

E troll ce a scris Tomboygirl, cred si sper.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Păi tu ce zici, ai pupa toate moaștele posibile și ți-ai dona banii bisericii dacă astfel ai avea certitudinea că zeul evreilor o să te trimită în rai? Asta presupunând că raiul și zeul evreilor chiar există.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

Dumnezeu nu cere si nu a cerut asa ceva.