| AvalohAlyn a întrebat:

Va e frica de sfârșitul lumii care e tot mai aproape sau vreti sa vina că să ne întâlnim cu Iisus și cei dragi care nu mai sunt?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi tubca prinzi sfarsitul lumii?

| Celcestietot a răspuns:

Nu imi este frica.

| DeyCj a răspuns:

Nu mi frică de nimic.Nu există sfârşitul lumii aşa cum e descris în acea carte, ci există finalul unui ciclu de viaţă a planetei, şi atât.

| Algo098 a răspuns:

Nu imi este frica de nimic si aici includ si sfarsitul lumii care vine, vine si nu mai ajunge si chiar daca vine, nu ne vom mai intalni cu nimeni. Pentru noi va fi doar un sfarsit nu si un nou inceput sau o continuare.

| Teffan a răspuns:

Nu va exista "Sfarsitul Lumii".
Cel putin nu pana dupa 4 miliarde de ani,daca vorbim despre Planeta.
Daca vorbim despre umanitate,are toate sansele sa supravietuiasca inca pe cat a supravietuit pana acum(adica milioane de ani),doar daca aruncam la gunoi:
consumerismul,tehnologia inutila,confortul,urbanitatea,mentalitatea de sclav "pacifist"(aka leftist),mentalitatea de pupincurist-capitalist(aka altright),industrializarea,conceptul de "progres", slabiciunea, rautatea, lacomia si asa mai departe.

Exista ciclu, nu linie dreapta.Isus face parte dintr-o fantezie inventata pe baza unei stiinte antice. Mitul crestin al mortii si al invierii este preluat din religia europeana pe care crestinii au persecutat-o. Faptul ca sarbatorim nasterea lui Isus in Iarna si Invierea lui Isus in primavara,semnifica tocmai acest simbolism pagan de ciclu al naturii.(adaugandu-se o insemnatate mistica ce are legatura cu reincarnarea individului si cu un cult al stramosilor)
Crestinismul,secta iudaica, a preluat cu marsavie din credintele si practicile noastre europene, distorsionandu-le pentru a le face conforme cu conceptia evreiasca asupra universului, anume "progresul continuu", linia dreapta.Aici intervine conceptul apocalipsei.Cine cunoaste istorie STIE ca nu va exista o apocalipsa.Gandul la "sfarsitul" lumii este specific unui curent de gandire(monoteism) ce a inlocuit ALT curent de gandire(ciclicitate si politeism simbolic european) prin violenta si torturi.
Umanitatea a functionat(si inca mai bine decat in prezent) zeci de mii de ani cu aceasta conceptie ciclica asupra naturii.Ideea de progres si monoteismul(crestin, iudaic, islamic) au adus doar violenta si degradare umana.Si cu asta se incheie orice discutie.Isus a fost(DACA a fost) si ramane un bastard slinos si desertic a carui influenta nu are ce cauta in mentalitatea europeana.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Sfârșitul lumii va avea mai multe faze, fără a se preciza clar perioadele de timp dintre ele. Catastrofele și molimele se produc în zone diferite, cu efecte diferite, agravate de reacții în lanț precum și de anarhia care apare. Pentru unii oameni, Sfârșitul Lumii este deja început în anumite zone ale lumii, și dacă am locui acolo, am considera la fel!