| Rombix a întrebat:

Va este frica de Dumnezeu?(de Iisus)?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,pentru ca sunt buni și ne ajuta mereu. Dumnezeu ne oferă siguranta.

| RAY a răspuns:

Lui sa fie frica de propia lui creatie care a lasat-o in suferinta, pret de mii de aniii a privit indiferent, nepasator la suferinta si nu a facut nimic, nu am innebunit inca sa imi fie frica de zeii, dumnezeu alte personaje imaginare

| DeyCj a răspuns:

Nu.De ce să-mi fie frică de ceva ce există numai în mintea oamenilor ce cred în existenţa acestor personaje inventate.Invenţii omeneşti cum au fost zeii, de exemplu.

| 135Raul790 a răspuns (pentru DeyCj):

Dumnezeu nu e o persoană inventată așa cum ai spus tu. Dumnezeu există. Dacă tu crezi că nu există i-a explică-mi cine a făcut lumea? Cine a făcut animalele? Cine a făcut plantele? Cine ne-a făcut pe noi, oamenii? Dumnezeu le-a făcut pe toate. Dumnezeu există, nu e o invenție.

| DeyCj a răspuns (pentru 135Raul790):

Totul s-a născut din energie, nu a fost creat de nimeni.Atomii=energie,Atomi=ADN=celule=viaţă

| 135Raul790 a răspuns (pentru DeyCj):

Cum îndrăznești să spui că nu ție frică de Dumnezeu? Dumnezeu există, nu e o invenție. Citește biblia și vei vedea că în Vechiul Testament este scris cum a făcut Dumnezeu lumea. Te rog, nu face ceva care să te facă să regreți pentru totdeauna. Dumnezeu există și are un plan bun pentru viața tuturor oamenilor de pe pământ, chiar și pentru viața ta. Renunță la obiceiurile rele, cum ar fi asta din rândurile de mai sus scrise de tine și încearcă să te schimbi. Nu uita, Dumnezeu ne iubește pe toți și vrea să ajungem cu toții în rai, El vrea ca noi să fim cu toții fericiți. Dumnezeu ne-a iubit atât de mult că a dat pe singurul său fiu, Iisus Hristos, pentru salvarea noastră.

| DeyCj a răspuns (pentru 135Raul790):

Asta vă face credința în care ați fost învățați de mici să credeți și doxele besericești făcute de o mână de popi să credeți!
Biblia? Ce dovezi în afară de nici una există cum că reprezintă sau este real cuvântul unei divinități pozitive, chiar dacă când o citești mai degrabă tinzi să crezi că e o entitate negativă?
Nici una! Am citit această carte iar în afară de faptul că mi-a transmis multă energie negativă, ură și instigare la sclavagism prin autointitulatul de voi salvator și anume Cristos, nu am găsit nimic pozitiv în acea carte! De la geneză până la Apocalisa DUPĂ Ioan.Atenție.după Ioan, deci nici asta nu e ceva original că e ceva scris după cineva.
De asemenea când am ales, mai mult de curios, să particip la olimpiada de religia ortodoxă(asta că se rugase profa de mine că nu avea cine, și cum profa era drăguță,... am cedat sub „hipnoza" feminității ei laughing) ) am și făcut cunoștință atât cu istoria bisericească cât și cu dogmatica, adică doxa cea dreaptă, și de atunci m-am scârbit de tot de această sectă religioasă majoritară. Toate-s secte, chiar dacă Catolicii și Ortodocșii hulesc și dau cu pietre în organizațiile religioase minoritare, care de fapt îs tot creștine ca ei, că cred tot în Biblie și Cristos!
Rai.De unde știm noi că există?
Că scrie în acea Biblie?
Iad.Idem
Degeaba încerci să-ți impui doxa creștină.Eu am trecut de mult de stadiul de primitivism spiritual, stadiu la care 90% din Români încă au rămas, și la asta-i zice creștinism.

| oprescudorin11 a răspuns:

Imi este teribil de frica de Dumnezeu, de Sfanta Trinitate.
Dar ca sa nu crezi ca sunt un fricos, pot sa-ti marturisesc ca nu-mi este frica sa ies pe strada, de borfasi, de umflati cu muschi si grasimi sau tembeli cu arme de orice fel!
Pe aia pot sa-i inving, sau chiar daca pierd, nu-mi prea pasa!
Dincolo, este alta logica.

| xerxes1 a răspuns:

Este ultima mea problema.

| unprietenaproape a răspuns:

Mi ar placea sa simt si eu frica de ei in mine

De ce ti-ar fi frica de Dumnezeu? Crestinismul parca era o religie a iubirii, nu?