| navarre a întrebat:

Va intreb, ce parere aveti?
Exodul 21
20 Dacă un om va lovi cu băţul pe robul său, fie bărbat, fie femeie, şi robul moare sub mâna lui, stăpânul să fie pedepsit.
21 DAR DACA MAI TRAIESTE O ZI SAU DOUA, STAPANUL SA NU FIE PEDEPSIT; CACI ESTE ARGINTUL LUI.

Indiferent de timp sau spatiu (Dumnezeu este acelasi si ne schimbator) credeti ca Dumnezeu (de atunci sau de acum) poate indica,ca un stapan (de atunci,patron de acum),are dreptul sa-si bata sluga,sau angajatul, iar daca in urma bataii mai traieste 2, 3 zile, acel stapan sau patron, sa nu fie pedepsit fiindca sluga sau angajatul este,, argintul lui?
Cugetati!

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

In primul rand, nu prea inteleg in ce sens este "argintul lui".

Răspuns utilizator avertizat