| Mihai45665445676 a întrebat:

Va rog cum și ce trebuie să fac ca să nu mai fiu creștin? Adică vreau să renunț de tot la religia ortodoxă, aș vrea să o fac in secret dacă s-ar putea căci nu vreau să mă urască unii când or sa afle c-m renunțat la religia ortodoxă, deci cum să fac? Vă mulțumesc.

23 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Biblia spune /Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Stăpân și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L=a înviat din morți, vei fi salvat ( Romani 10=9)ȘI cine CREDE și se va boteza va fi salvat( marcu 16=16) deci a fi creștin e o alegere, nu e boală genetică. Mântuitorul Hristos nu înfiază pe nimeni cu forța ( iată EU stau la usă și bat, dacă aude cineva glasul Meu și DESCHIDE ușa voi intra lael, voi cina cu EL și el cu mine Apocalipsa 2/20) N=ai fost creștin niciodată, indiferent ce au crezut sau vor crede alții în continuare despre tine, nu ai la ce renunța.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"...nu e boală genetică."

Intr-adevar nu e boala psihica, dar nu se transmite genetic.

| Mihai45665445676 explică (pentru ania):

Astea sunt povesti biblice scrise de oameni ca Isus Cristos

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Mihai45665445676):

Se referă la faptul că tu ești doar ortodox. Ca un om să fie creștin, trebuie în primul rând să creadă și să facă legământ în apa botezului, de bună voie și cu responsabilitate, la vârsta maturității.

| RAY a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, nu te declari crestin la recensământ si ateu si asta e

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu preotul care te-a botezat sa te rasboteze.
Dar trebuie programare si ceva banuti pentru deranj dupa puterile tale, dar sa nu fie bataie de joc, deoarece parintele nu se da jos din pat fara 500 de lei. Dascalul 100 de lei femeia de la lumanari 50.
Trebuie sa aduci o sticla de vin rosu.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru Panamax):

Nu exista "rasbotez"

| doctorandus a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Era raspuns la misto.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca renunti la religie nu renunta la fapte bune. Nu renunta la o viata buna. Astea nu au treaba cu religia. Fa minimul de a fi un om bun si ajuta cat poti. Faptele bune ne duc departe.
Nu religia face pe om ci omul justifica credinta si religia. Poti fi un mare om in continuare. Sper ca vei fi. Faptele sa arate ca esti om.

| Mihai45665445676 explică (pentru anonim_4396):

Așa este, așa voi face, va mulțumesc pentru acest mesaj foarte frumos.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

E logic ca nu religia are legatura cu faptele bune se vede asta in Romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu mai vrei să fii creștin? Nu mai crezi că există Dumnezeu? Ai crezut vreodată cu adevărat? Ce s-a produs în viața ta că te gândești să renunți? Hai să discutăm, dacă dorești...

| Mihai45665445676 explică (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa vorbim despre Isus Cristos, îmi pare foarte rău dar nu pot sa vorbesc pe acest subiect.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu de ce esti crestina? Ca asa te au botezat parinti si ca te ai nascut intr o tara crestina

| Dandinelle a răspuns:

Ce-ti pasa de oamenii care te urasc din prisma faptului ca nu urmaresti aceeasi dogma? e ca si cum tu tii cu un club de fotbal diferit decat ei sau cu un alt partid.
Nu trebuie sa faci nimic, ba mai mult, nici macar sa nu-ti pese de ce zic alti oameni. E viata lor sau a ta?

| DuckDodgers0 a răspuns:

Deja nu mai esti ortodox, ai renuntat. Nici nu cred ca ai fost, nu e de ajuns sa te botezi ca sa te numesti crestin-ortodox...

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Fa flotari!
Sau lasa ecusonul jos nu il mai purta...