| Bizantino a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Am nevoie de un duhovnic care sa nu reactioneze ciudat la absolut niciun pacatlaughing vreau sa fie bland cu o fata blajina, si daca se poate de la Frasinei sau judetul Valcea macar, FUNDA

Răspuns Câştigător
| LgMihail a răspuns:

Asta e tot rolling on the floor
Am aghiasma de 16 ani, el are de 7 ani. Da, amandoi mintim intr-o conspiratie bisericeasca absoluta. laughing

Cheama preotul singur sa-ti faca sfestania in casa (adica, exact sfintirea apei). Spune-i sa aduca cruce de lemn. Cumpara tu altceva cu care sa se stropeasca - un calugar a folosit un fel de pamatuf din ate - foarte practic.

Nu mai fii idiot de-a binelea. Biblia nu se contrazice cu absolut nimic (dar nu ma apuc in teologie cu tine, cum nu o fac nici cu sectarii).

S-au facut statistici care sa demonstreze ca tu gandesti? Daca da, te rog sa le postezi aici. Nu glumesc, eu ma indoiesc de capacitatea ta de a gandi si vreau niste sutdii. Sunt absolut convins ca se pot face, deci te rog sa le prezinti. Altfel, du-te cu minciunile tale la gara si cu primul tren fugi la dezapezit pe autostrada.

Ateu ipocrit si fara pic de respect ce esti...

37 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LgMihail a răspuns:

@lolo
"Tu cred ca confunzi a jigni ideea cu a jigni persoana."

"Prostii si handicapatii"
"Atunci mars acasa!"
"paduche extrem-extrem de PROST si de TUPEIST de pe aici, un rahat cu ochi fara liceu care face pe desteptul agatandu-se de mine (extrem de enervant) si stergand pe jos cu orice urma de decenta rationala"

"nu ii datorez nicidecum scuze, ci tot ceva care se termina cu E (incepe cu M si are 4 litere)."

Mhm...
Deci, referitor la intelectul tau si la capacitatea ta de gandire:
"Nu poti sa dovedesti, atunci TACI."
"putem, pentru ca n-ai dovezi. Pa pa!"

Subscriu la tot ce-am zis. Data viitoare gandeste inainte sa te mai legi de altcineva cu "contra-argumente" fara noima - asta era singurul cap de acuzatie de care m-am legat.

Un om care se prezinta a fii cunoscator de stiinte si se arunca in afirmatii si jigniri ca la gura cortului ridica foarte multe semne de intrebare cu privire la intelectul/capacitatea psihica de a gandi pe care il/o detine.

Sunt indreptatit sa-ti cer dovezi atunci cand mi se pare ca esti ipocrit - pledezi pentru o gandire rationala, balacindu-te intr-o mocirla a ignorantei.
E trist ca eu iti citez oameni de cultura iar tu-mi dai citate din tine - tot ce poti sa scoti mai bine: "rahaturi".

Uite astia erau oameni de stiinta:
Johannes Kepler, Michael Faraday, Samuel Morse, Sir Isaac Newton, James Joule, Louis Pasteur, James Clerk Maxwell, Fleming, Lister, Fratii Wright, Robert Boyle, Matthew Maury, William Thomson, etc.

Ghiceste. Toti "bigotii" astia se inchinau la duhuri inexistente, aveau trairi cu prietenii lor imaginari si erau mincinosi cand vorbeau de starile lor launtrice. Ca, bine-nteles, masele urase de oameni care au dat, de cateva mii de ani, marturie despre minuni si vedenii - toti mincinosi si nebuni.

"M-am lamurit demult cu bunul tau simt."

Printre ei se numara si Petre Tutea, 13 ani de puscarie comunista - om de cultura, filozof si eseist:
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."
"O babă murdară pe picioare, care stă în fata icoanei Maicii Domnului în biserică, fată de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare asa, dihor."
"Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coadă."
"Există o carte a unui savant american care încearcă să motiveze stiintific Biblia. Asta e o prostie. Biblia are nevoie de stiintă cum am eu nevoie de Securitate."
"Shakespeare, pe lîngă Biblie, - eu demonstrez asta si la Sorbona - e scriitor din Găesti."
"Stii unde poti căpăta definitia omului? - te întreb. În templu. În biserică. Acolo esti comparat cu Dumnezeu, fiindcă exprimi chipul si asemănarea Lui. Dacă Biserica ar dispărea din istorie, istoria n-ar mai avea oameni. Ar dispărea si omul."
"În biserică afli că existi."
"În afară de cărti nu trăiesc decît dobitoacele si sfintii: unele pentru că n-au ratiune, ceilalti pentru că o au într-o prea mare măsură ca să mai aibă nevoie de mijloace auxiliare de constiintă."
"Cum să fie creatura creator? ''Hai tată, să-ti arăt mosia pe care ti-am făcut-o cînd nu eram în viată...'' Păi cum să fie creatura creator?"
"De creat doar zeul crează, iar omul imită. Eu cînd citesc cuvîntul creatie - literară, muzicală, filozofică - lesin de rîs. Omul nu face altceva decît să reflecte în litere, în muzică sau în filozofie petece de transcendentă."

Iar nebunul de crestin pe care-l ponegresti:
"Suveran fată de natură, supus Divinitătii, nemuritor si liber prin depăsirea extramundană a conditiei sale - acesta este omul crestin."

La fel, Mihai Eminescu:
"Dumnezeul geniului m-a sorbit din popor cum soarele soarbe un nour de aur din marea de amar."
"Biserica Ortodoxa este mama poporului roman."

Si "turma asta mica" de oameni care au dus pe culmile culturii societatea umana, asa, mizerabila cum e ea.

Cu cei ca tine imi e rusine sa discut, te rog sa ma crezi.
Totusi, nu vad rostul in a te jigni nefondat. Faptul ca ti-am dat defintii asupra a ceea ce ti-am spus dovedeste ca stiu sa-mi folosesc cuvintele. Asa...mic si neinvatat cum sunt. ^^

(umil din partea ta, totusi, sa-mi dai ignor - dovedeste slabiciune)

| Shinto a răspuns:

Deci, vrei un duhovnic bland, cu fata blajina, care sa nu reactioneze ciudat la nici un pacat, si sa te indrepte intr-un mod placut...cauti, din greseala, comunitatea minoritatilor sexuale? N-o gasesti, amice, nici la Frasinei, nici in toata Ortodoxia! Viata duhovniceasca REALA nu-i balet, REVINO-TI!

| Bizantino explică (pentru Shinto):

Pr Arsenie Papacioc era un astfel de om, daca citesti vietile sifintilor sau ale parintilor duhovnicesti ai sa te miri cum viata duhovniceasca poate sa fie unsa cu un miros duhovnicesc nemaintalnit. Ortodoxia este credinta iubirii a iertarii si a pacii.

| Shinto a răspuns:

Pr. Arsenie Papacioc a fost intr-adevar minunat, DAR : a fost chinuit prin temnitele comuniste multi ani, apoi a cunoscut asprimea vietii pustnicesti, cu TOATE greutatile ei, si a ajuns la masura virtutii spre sfarsitul vietii. Intrucat l-am cunoscut PERSONAL, iti zic ca si el, si toti duhovnicii traitori, nu era un molatic, ci un LUPTATOR. Nici unul din sfintii pe care-i cinstim azi, nu s-au curatit de patimi stand comod in fotoliu si mancand cozonac. Nici un om, care s-a nevoit ASPRU pentru a se curati de propriile patimi, nu va sta cu fata blanda, sa te invete pe tine calm, cum sa scapi tu de propriile tale patimi. Asta am vrut sa-ti explic. Ortodoxia e in primul rand asceza, lupta, nevointa si sudoare. Si durere. Iubirea, pacea, si altele, vin DUPA aia. Feţe mieroase si dulcegarii nu vei intalni la adevaratii traitori. Daca vrei sa traiesti Ortodoxia in adevar, cauta-ti un duhovnic aspru. Iti este mai de folos asa.

| Bizantino explică (pentru Shinto):

SUNT DE ACORD CU TINE INTRU TOTUL. Insa eu ma referea la altceva, tocmai asta caut, preotii din orasi spun da da da, da nici nu asculta. Vreau un calugar( tocamai de aia vreau un calugar pentru ca stiu ca sunt ma asprii in canoane) ca sa imi da canoane, deoarece vreau sa ma mantuiesc insa nu vreau sa fie asprii la vorba ci asprii la fapta, daca intelegi la ce ma refer.

| Shinto a răspuns (pentru Bizantino):

Ti-am lasat un mesaj privat. Inteleg exact.

| cryssu2008 a răspuns:

Daca vii in Constanta te pot ajuta cu un astfel de duhovnic.

| Bizantino explică (pentru cryssu2008):

Pai eu sunt din constanta, doar ce m-am mutat pe aici asa ca sigur vin...

| Bizantino explică:

Deci nu este singura data cand ma spovedesc, si ba da am preoti in oras ( iar pacatele sunt cam aceleasi spuse mereu la spovedanie nu ar fi ceva special, ca sa raspund unui mesaj ), doar ca mi-as dori un calugar sau un preot induhovnicit de aceea am specificat frasinei, deoarece vreau sa discut o gama mult mai larga de aspecte despre viata religioasa si despre cum poti capata calea spre mantuire...big grin doar ca vreau ca acesta sa fie bland si sa ma asculte, chiar sa ma dojeneasca fiindca este mult mai buna decat indiferenta dar sa o faca placut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nemilosule? conteaza la ce duhovnic te spovedesti.fiindca duhovnicul este doctor de suflete,el trebuie ales doar din punct de vedere duhovnicesc, care sa nu te judece, dupa cati bani ii dai sau dupa frustrarile care le are el.e greu de gasit un duhovnic care sa te poata ajuta? nu stiu.bizantino? trebuie sa-l cauti singur. duhovnicii nu sunt obiecte sau marfuri,sa le cauti in targ sau mai stiu eu unde. dupa darul lor toti preotii sunt duhovnici.dar dupa har, nu chiar toti pot primi si duce pacatele enoriasilor, dupa exemplul mantuitorului care a luat toate pacatele lumii asupra sa.dar cine sunt eu sa judec?