| StrongHeart a întrebat:

Va rog sa nu glumiti pe seama mea, nu caut atentie sau validare, dar am o problema de ceva timp pe care am reusit cat de cat sa o controlez, dar nu am scapat de ea.
De aproximativ 2 ani de zile am problema asta.
Am avut pana acum fara nicio exagerare aproape 15 de astfel de trairi unele mai intense, altele mai putin, dar tot nasoale, unele mai transparente altele mai putin.Se intampla cand dorm, sa nu ma mai pot trezi.Problema nu e ca nu ma mai trezesc,problema e ca uneori vad lucruri care nu sunt acolo.
Adica se intuneca tot dintr-o data si incep sa halucinez, sa simt prezenta cuiva, nu i-am vazut niciodata fața, nu stiu cum arata sau ce are cu mine.Credeam ca ar fi cazul sa imi sfintesc casa dar chestia e ca mi s-a intamplat chestia asta si acum mai mult timp cand dormeam la un prieten si atunci m-am trezit si eram singur in camera si incepuse o furtuna in camera,stateam in fund,practic treaz si simteam ca si cum era un uragan in camera si vedeam negru,putine forme ca sa disting exact imaginea,dar in mare parte negru.
La inceput ma speriam foarte tare si nu mai puteam sa adorm dar a devenit aproape obisnuinta,o data pe luna se intampla.
Odata am simtit cum incearca sa imi traga sufletul,ma ridicasem pana la tavan,auzeam o melodie si eram convins ca e sfarsitul,dar nu stiu cum mereu trece,fix cand esti sigur ca s-a terminat,te trezesti, speriat si te bucuri cumva dar nu intelegi de ce se intampla asta.
De multe ori incearca doar sa ma sperie si mi-am dat seama de asta, dar de cateva ori a incercat sa ma ia.
Cand se intampla, sunt speriat vai de mine dar stiu ca dureaza putin si imi revin.Ma gandeam oare ce ar putea fi si cum as putea sa-l calmez.
Am niste tamaie pe-acasa dar nu prea stiu ce cuvinte trebuie rostite.Nu cred ca e doar psihicu meu,cred ca e mai mult la mijloc,am suparat eu pe cineva sau ceva.
Va spun sincer nu sunt un sfant,am avut in trecut probleme si cu bautura si cu alte narcotice,sunt obisnuit cu halucinatii si stari mai puternice,dar aici e vorba de altceva ca orice as face,revine.
Ma gandesc sa sfintesc casa dar nu prea stiu si nu prea as vrea sa dau banii la preot.
Intrebarea e,daca arzi tamaie ce cuvinte trebuie sa spui?
Ati patit vreodata asa ceva? Cum scap de chestia asta,vreau sa ma indrept ca m-au speriat foarte tare astfel de vise sau ce or fi si sa traiesc o viata normala, nu vreau nici sa devin fanatic acum sa vorbesc numai de Dumnezeu si chestii din astea, vreau doar sa plece orice ar fi si sa ma lase in pace, orice sau oricine ar fi.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dumnezeu nu e Moș Crăciun, e Creatorul nostru, al universului.El a hotărât cum e bine să funcționăm noi.Ori trăim în răzvrătire și necredință și atunci poruncile pe care le încălcăm se întorc împotriva noastră ori trăim în armonie cu principiile Lui, în credință și supunere,.\El ne=a creat în așa fel încît cea mai mare fericire a naostră să fie relația cu El, dragostea Lui.EL să fie cea mai mare plăcere a noastră și mângîierea naostră și e gelos dacă căutăm mângîiere independent de EL. Nu este cale de mijloc. Dacă ne răzvrătim avem ca aliați și alte ființe spirituale care și ele s=au răzvrătit și anume demonii care ne energizează îndepărtarea de EL. demoni de răzvrătire, de frică, de necredință, de dependență de substanțe, imoralitate sexuală, mânie etc. Dumnezeu vine în viața noastră doar ca Stăpân nu ca gunoier ce duce doar gunoiul. Cu demonii vezi cum e, încurajarea mea e să să=ți dăruiești sufletul lui Dumneze. Dacă alegi asta, roagă=te / Creatorul meu, chiar dacă ezit și mă tem să nu devin fanatic, m=am săturat de viața fără tine, recunosc să Te=am întristat, căutân mângîiere în narcitice, băutură și ( spune și toate celelalte lucruri pentru care te condamnă conștiința) SUnt un păcătos dar nu mai vreau o viața hăituită, vreau să fiu liber, numai Tu mă poți elibera! Îți mulțumesc că Fiul Tău Iisus Hristos a murit pentru păcatele întregii luimi, inclusiv pentru toate păcatele mele. Primesc puterea de curățire a sângelui lui Hristos peste toate păcaele mele, ca să /mi curețe conștiința de tot ce o împovărează și iert și eu toate persoanele care m=au respins, nu m/au iubit, au fost abuzive cu mine( spune pe cine, pe nume și pentru ce) și =ți dăruiesc ție sufletul meu, viața mea, condu Tu viața mea, vreau să/ți aparțin Ție, să mă adopți în familia Ta. Orice demon de frică, de dependență de alcool, de narcotice îți poruncesc să pleci de la mine în Numele lui Iisus Hristos acolo unde vă trimite Iisus și să nu vă mai întoarceți, acum eu aparțin lui Iisus, sunt sub autoritatea Lui.
Tată te rog ajută=mă să citesc și să înțeleg Cuvântul Tău, Biblia și să=mi găsec locul în familia Ta!

| StrongHeart explică (pentru ania):

Cum ai ajuns la concluzia ca El este calea? Vreau sa stiu ce te-a motivat sa mergi pe calea asta

| ania a răspuns (pentru StrongHeart):

Te rog citește la întrebările mele, am scris acolo pe larg cum a fost.

| Celcestietot a răspuns:

Nu prea ai cum sa scapi daca nu devii una cu spiritul crestinului adevarat, crede-ma. Oricum, nu iti vor face nimic, pentru ca nu permite Dumnezeu asta.

| Digikey a răspuns:

Trebuie sa-ti invingi toate fricile care au legatura cu entitatile inventate de biserica.
Satane,demoni,duhuri sfinte,isusi,fecioare, ingeri, Iad, judecata, moarte, zei, etc.
Ce ti se intampla este o faza intermediara intre starea de veghe si lumea viselor.
De fapt totul se intampla in mintea ta, dar este un alt univers unde poti sa intelegi mai multe despre tine si despre orice.
Fricile sunt obstacolul principal.Asa ai ocazia sa le descoperi si sa le elimini una cate una.

| StrongHeart explică (pentru Digikey):

Mersi de raspuns, o sa consider ce ai scris.

| StrongHeart explică (pentru Digikey):

Crezi in viata dupa moarte?

| Digikey a răspuns (pentru StrongHeart):

Daca viitoare cand ti se intampla incearca sa te dai jos din pat.

| Algo098 a răspuns:

Cred ca si lecturile legate de spirite, credinte, religii, paranormal au un efect negativ si imbogatesc memoria cu informatii false care sunt apoi folosite cu succes de creier pentru a produce un anumit fel de halucinatii a caror cauza poate fi de natura medicala. Eu nu cred in fantezie si nu am probleme de genul asta. Daca iti indrepti atentia spre lucruri normale si nu mai urmaresti tot felul de scamatorii cu spirite create de indivizi care beneficiaza de pe urma acestor "inventii", creierul nu va mai dispune de povesti cu fantome pe care sa le foloseasca atunci cand e in stare de veghe. E normal ca in timpul somnului neuronii motorii sa fie inactivi si sa apara neputinta de a te misca, dar pana la urma te trezesti si se termina si visul. Deci ca sa scapi de asa ceva, trebuie sa iti indrepti atentia catre ceva mai frumos, fara lecturi si filme despre credinte si paranormal care nu sunt decat niste facaturi de facut bani si nu au nici o legatura cu realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere ca Sângele lui Isus sa mustre acel duh, și de îndată vei scăpa.

| DoctorWh0 a răspuns:

Hm...
Este posibil sa fie paralizie in somn.
Daca experientele astea se intampla dupa ce te-ai trezit, e foarte posibil sa fie asta. Daca atunci cand se intampla asta nu poti sa te misit, e si mai probabil.
Mintea ta e treaza, dar corpul tau doarme. Te sperii ca nu poti sa te misti si incepi sa ai halucinatii. Nu sunt sigur ca asta este explicatia medicala dar intelegi tu idea.
Incearca sa nu te mai trezesti noaptea, si daca te trezesti, stai treaz mai mult si dupa te duci la somn.
De cele mai multe ori astea is harmless.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Trebuie sa vizitezi un cabinet de psihiatrie

| alex598 a răspuns:

Demonii sunt reali și pot avea manifestări supranaturale. Îți recomand să vorbești cu Dumnezeu (ca și cu o persoană reală) și să-i spui exact ce simți și prin ce treci și să îi ceri să te ajute. De asemenea îți recomand ca atunci când ți se mai întâmplă chestii de astea să spui "În numele lui Isus Hristos plecați de la mine!". Numele lui Isus are putere asupra dracilor