| AndreiAditzu1234 a întrebat:

Va rog ziceti-mi ii adevărat sau mi se pare mie, daca merg la Biserică am o săptămână numai cu noroc și dacă stau acasă am o săptămână de ghinioane, ce înseamnă asta?

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Eu zic ca 50% este adevarat iar 50 % autosugestie.
Acum indiferent ce afirma psihologul x sau y, in biserica dupa o slujba se simte o curatare energetica.Cine nu o simte este mai nesimtit in general.

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mută-te in bisercă să fii ful-time norocos

| milan9 a răspuns:

La biserica nu mergi pentru noroc, tot la fel cum acasa la parinti nu te intorci pentru a-ti citi horoscopul... Cu siguranta ai alte motive...

| AndreiAditzu1234 explică (pentru doctorandus):

Eu chiar am ghinion daca stau acasă duminica

| doctorandus a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Coincidențe. Ghinion nu există, e doar o superstiție. Chiar popa de la biserică îți poate spune asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu înseamnă nimic. Norocul sau nenorocul îl decizi dta, prin miile de întâmplări ale săptămânii. Apoi faci legătura cu participarea ta la serviciul religios.

| doctorandus a răspuns (pentru Panamax):

Daca dovedesti ca exista astfel de "energii" primesti premiul Nobel.

| Octavian199 a răspuns:

Norocul si ghinionul nu are nici o treaba cu religia. Exemplu: Sunt sanse de 10000 la 1 ca un asteorid sa loveasca pamantul, daca loveste, avem ghinion enorm.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ești creștin? Daca nu ești ce cauți la Biserica? Iar sa faci farse profesorilor tai cu telefonul unde ai învățat? Acestea îți aduc ghinioane, nu lipsa ta de la biserica. Un creștin adevărat este plin de bunătate, respect, compasiune fata de toți oamenii, inclusiv profesorii tai. Citește Biblia!

| doctorandus a răspuns (pentru Panamax):

Cate kilowattore se curata la o slujba?

| LupusDei1993 a răspuns:

Imbecilitate superstițioasă, să stai o săptămână numai în casă normal că atragi "ghinioane".

| Panamax a răspuns (pentru doctorandus):

Sa te apuci intr-un sat de orbi sa le explici ce sunt culorile este doar pierdere de timp.
Nu este nimic supranatural.sunt chestii normale pe care handicapatii le considera ori supranaturale ori imposibile.
Stiinta moderna o sa explice poate peste cateva sute sau mii de ani ceea ce popoarele antice au stiut dintotdeauna legat de energia vitala.
Premile Nobel exista, dar inca se moare prin spitale de cele mai banale boli si exista inca zeci de boli incurabile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Baga la loto saptamana cand ai noroc...

| DeyCj a răspuns:

Autosugestia se întoarce împotriva ta. încearcă să-ți schimbi autosigestia și vei vedea că aceste coincidențe dispar.

| doctorandus a răspuns (pentru Panamax):

Si... energiile negative se masoara in kilowattore sau kilocalorii, nu-i asa? http://www.wolframalpha.com/input/?i=1+kwh+to+kcal

| Panamax a răspuns (pentru doctorandus):

Scepticismul este caria inteligenţei.

| AndreiAditzu1234 explică (pentru DeyCj):

Zi-mi fac un lucru rău daca merg in fiecare duminica la biserica?

| doctorandus a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Nu faci lucru rau. Daca-ti place, mergi. Daca nu, nu. Tu decizi.

| Helper07 a răspuns:

Nu-i adevarat. Asa ti se intampla? Mergi la biserica pentru ati imbunatatii, creea sau intretine relatia cu Dumnezeu. Dupa mine asta e scopul ei.

| DeyCj a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Dacă asta te face să te simți bine spiritual, nu e un lucru rău.