| Psychothic a întrebat:

Va salut credinciosilor,ce parere aveti despre un om care crede cu adevarat in Dumnezeu,citeste biblia cand are timp,se roaga(nu doar cand are nevoie de ceva)?
Doar ca nu face unele chestii care nu i se par relevante si anume postul,mersul la biserica pentru ca nu se simte bine in acel loc si mai ales cu "credinciosii de acolo"...
Este crestin anonim,ca sa zic asa.
Nu se lauda ca este om al lui Dumnezeu si nici nu da sfaturi celorlalti, stiind ca nu este in masura si nu-l cunoaste pe Dumnezeu indeajuns.
Ce parere aveti despre acest fel de om,daca isi traieste viata in acest fel,crezand ca bunatatea pe care o are si credinta in Dumnezeu il fac un om crestin cu frica de Dumnezeu,dar in acelasi timp isi traieste viata, primind cu bratele deschise oportunitatile mai putin apreciate in biblie? Fumatul, betiile(rare dar "bune" cu prietenii potriviti) si bineinteles sexul.Pentru placere,nu doar pentru a face copii.
In acest context acest om este un om credincios sau mai degraba necredincios,desi el crede ca Dumnezeu il iubeste si la fel si el,simte iubire, pace si de multe ori "converseaza" cu Dumnezeu.
In caz ca nu v-ati dat seama, acest "om" sunt eu insumi.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din punctul meu de vedere e cea mai "sanatoasa" credinta. Nu popii, bisericile, tipatul in gura mare si moastele inseamna adevarata credinta

| Superior a răspuns (pentru suntserios):

Esti ateu? :O

| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Nu ma consider. Sunt botezat crestineste si nu reneg asta, nu agreez deloc biserica si popii, nu am nimic cu Dumnezeu ca entitate spirituala. Doar ca nu practic nimic din ceea ce inseamna religie

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E bine ca ești o persoană credincioasa, dar pentru a fi un creștin adevărat e necesar sa aplici sfaturile biblice.

| 4b a răspuns:

Salut...
Faptul ca esti ''om'' face multwinking si daca esti fericit, continua sa traiesti asa...la urma urmei, este intre tine si Dumnezeu...

| RAY a răspuns:

Si lauda e un pacat sa stii

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cine e perfect sanatos nu are nevoie de doctor si sa aiba incredere ( credinta ) in el.

| ALGator a răspuns:

Oare Isus Cristos citea Biblia?

| danut a răspuns (pentru ALGator):

Da, citea si este consemnat acest lucru.

| ALGator a răspuns:

Cred că poți trăi liniștit pînă la 100 ani.

| damnedwolf a răspuns:

Salut deci am si eu un sfat pentru tine daca vrei sa te spovedesti aici nu este locul potrivit

| Psychothic explică (pentru damnedwolf):

Prietene,nu vreau sa ma spovodesc.Am intrebat ce parere aveti despre acest de om...