| AlexNdry a întrebat:

Va salut. o nedumerire am si eu si am zis ca aici poate gasesc mai multe variante de raspuns sa imi fac si eu niste idei. De ce oamenii se roaga la Sfinti sau cum sa spun gen acum imi vine in minte Arsenie Boca. de ce lumea merge si se roaga la el din moment ce Iisus a venit pe pamant acum 2000 si ceva de ani si printre unele din poruncile ce ni-le-a dat a spus sa nu avem alti dumnezeu in afara de el. El este Dumnezeul nostru si atunci prin asta inteleg sa ne rugam lui si nu alt ciuva. Sper ca am fost destul de explicit. Astept raspunsuri cu bun simt. si rog haterii sa ocoleasca aceasta intrebare.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia arata clar chiar în cele 10 porunci ca nu trebuie sa ne închinăm decât lui Dumnezeu. Exod20:4,5

| Mclaren12 a răspuns:

Ba nu este Yehova zeul nostru, ci zeul evreilor. Biblia este o istorie fictiva a evreilor si crestinismul a fost inventat de evrei. Toate astea sunt fapte sustinute de dovezi atat biblice cat si istorice. Adevaratii nonstri "Dumnezei" sunt Zeii pagani pe care i-au venerat stramosii nostri inainte sa apara crestinismul si sa distruga tot.

Răspuns utilizator avertizat
| BuhaiPetrica a răspuns:

Oamenii se roaga la sfinti pentru ca traiesc dupa dogme omenesti ci nu biblice...
Romani 1 :22 condamna iconografia.
Biblia condamna inchinarea la altceva decat Dumnezeul nevazut dar prezent
Un singur mantuitor si tot acelasi minlocitor, Isus Hristos
Cand Corneliu a vrut sa se inchine la Petru, Petru a zis,, sunt si eu om,,, noi de ce sa ne rugam inchinam sfintilor daca e cevs gresit