| alidenbealidenbi a întrebat:

Vad ca cererea de raspunsuri din partea nereligiosilor este foarte mare, mai mare decat oferta. Nereligiosii vin cu multe intrebari fie mai serioase fie in batjocura. Trecand peste asta, cei religiosi, printre care si eu nu putem sa venim cu oferta (raspuns) la fiecare intrebare.

Daca nu raspund la cel putin 50% din intrebari nu inseamna ca nu am un raspuns combativ logic rational si eficient. Sunt si eu om si nu am timp de jocurile la toti necredinciosii.

Mesajul meu catre cei care asalteaza cu intrebari: sa fie mai intai seriosi si sinceri si sa caute adevarul. Viata e prea scurta pentru om ca sa se ocupe cu intrebari neserioase. Si daca sunt serioase sa caute si ei raspunsuri si sa-si puna mintea la contributie.

M-ati inteles?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"nu inseamna ca nu am un raspuns combativ logic rational"

ba cam asta inseamna.

E greu sa folosesti cuvintele logic si rational cand discuti despre personaje fictive, carti magice samd.

Daca aveai raspunsurile le dadeai sau treceai peste. Asa pare doar ca te deranjeaza ca nu ai replica.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Niciun fight. Am zis ce am avut de zis. Stiu unde se duce discutia ma departe asa ca nu o voi continua ca nu are sens.

| alidenbealidenbi explică (pentru suntserios):

Evrei 11:3b:"ceea ce se vede a venit în existență din ceea ce nu se vede."

| alidenbealidenbi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Isaia 42:13:"Iehova va ieși ca un viteaz.+
Își va stârni zelul ca un războinic.+
Va striga, da, va scoate un strigăt de luptă
și se va dovedi mai puternic decât dușmanii săi"

| alidenbealidenbi explică (pentru suntserios):

"sau treceai peste." - tu ai zis. Te contarzici singura.

| suntserios a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Tu vrei un dialog logic si rational dar esti efectiv incapabil sa gandesti ceva, doar citezi din ce au zis altii. De altfel asta e si problema de care scriai in intrebare. Cand credincioșii habotnici nu mai gasesc nimic prin carti... Pac s au blocat si nu mai au ce raspunde.

| alidenbealidenbi explică (pentru suntserios):

In timpul liber de care dispun nu am timp sa raspund la atat de multe intrebari. Raspund la acele intrebari care oarecum merita sa le bag in seama. Timpul s-a scurtat. Armaghedonul biblic bate la usa. Nu am timp sa raspund la orice intrebare. Sunt multe alte vieti de salvat - cei care vor cu adevarat sa gaseasca adevarul.

| rapandula a răspuns (pentru suntserios):

Omul e fanatic de ultima speta. Cum sa fie logic si rational cand el doar religie vede in fata ochilor? Sa vezi ce intrebare tampita a pus acum 40 de minute. Eu ii raspund ca lucrurile nu stau astfel si ca de ce nu se informeaza pentru ca vorbeste si sustine ca e adevar ce graieste dar de fapt se inseala, la care el imi raspunde:
acum 38 minute | alidenbealidenbi explică (pentru apoIIo):
Tehnologia va disparea la Armaghedonul biblic, pentru ce sa-mi umplu mintea cu atata tehnologie. In viitorul paradis pamantesc nu va fi nevoie de tehnologie.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns:

Atunci da-ne o dovada concreta ca acest zeu ascuns macar exista, nu a dat niciun semn de aproape 2000 de ani la nimeni.

| alidenbealidenbi explică (pentru LupusDei1993):

Matei 24:3:"În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, și i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri și care va fi semnul prezenței* talea și al încheierii sistemului*?".

| rapandula a răspuns:

Nu mai spune ca religia e adevarul cand va e frica sa cercetati daca religia e falsa.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

1 Corinteni 1:19-21:"Căci este scris: „Voi face să dispară înțelepciunea înțelepților și voi înlătura inteligența învățaților".+ 20 Unde este înțeleptul? Unde este scribul*? Unde este polemistul* acestui sistem*? Nu a arătat Dumnezeu că înțelepciunea lumii este o nebunie? 21 Căci, întrucât lumea nu l-a cunoscut pe Dumnezeu+ prin înțelepciunea ei"

| h379m3973423 a răspuns:

Dar ai văzut măcar cine întreabă?hee hee
Ar trebui să se mute întrebările astea(care oricum sunt puse la mișto) la amuzante. Am murit de râs săpt trecută cu florin și halogen. Uită-te puțin peste întrebările și răspunsurile lor la categoria asta... n-ai cum laughing Și ăștia-s doar două exemple de specimene.

| h379m3973423 a răspuns:

Mai e ăla cu probleme mintale din '88, panda nu știu cum, ăla cu o stea roșie la profil.
Dar nu numai ciudățeii necredincioși sunt penali, sunt specimene și în tabăra astalaltă. Să vezi ortodocșii ce repede sar dacă te ei de tradițiile lor inutile, sau adventiștii ce încearcă să-ți explice ceva ce nici ei nu înțeleg, iehoviști care leagă lucruri fără sens și unii care vin cu ipotezele lor de te doare capul când încerci să le înțelegi sensul laughing

| alidenbealidenbi explică (pentru h379m3973423):

Exista un scop peste scopurile oricarui om sau un sens peste sensurile vietilor oricarui om. Cand moare omul sau doarme, plantele cresc fara ca omul sa gandeasca.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Is porniți să atace și sa contrazică Cuvântul lui Dumnezeu, să abată din calea adevărului dacă e cu putință pe cei aleși
Le spun aici ca să știe :
Când Dumnezeu e cu tine, nimic nu te poate învinge
Suntem păziți de puterea lui Dumnezeu prin credință

| Lusiaa a răspuns:

Ho.Aceasta sectiune se numeste "Religie" aici vorbim despre RELIGIE nu scrie nicaieri religia crestina.Pot sa pun aici intrebari despre Budism daca vreau, istoria religilor, pareri despre religii, absolut tot.Nu trebuie sa cred in nimic pentru a pune vreo intrebare.