| saadqwww a întrebat:

Vechiul testament a fost scris in perioada romana timpurie? Prin 500 inainte de Hristos?

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cea mai veche carte din Biblie, IOV are o copie (nu originalul din cate stiu) scrisa cu 1500 de ani inainte de Hristos. Vezi descoperirile de la Marea Moarta unde s-au gasit iarasi niste copii dupa carti din Biblie cu datari de peste 1000 de ani IDH.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Ce scris bre, majoritatea erau analfabeți înaintea erei noastre.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ce zici bre, AL mai intelept om de pe Terra fu regele Solomon de acu cca 3000 de ani asa cA Cu ERA voastra (noastra) mai pa.

| Octavian199 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Lasa, man, ca ei scriau in pasareste rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru doctorandus):

Biblia e o corcitura intre iudaism si crestinism =bullshit.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

David nu a existat niciodată, ca multe personalități biblice.
Alte exemple Adam și Eva, Moise, Noe etc

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Fara David NU exista poporul evreu, Ierusalimul si Marele Templu, este la fel ca Decebal la romani, spui prosti de care rad si curcile. Bine, daca esti cu filozofie legionara esti cretin din nastere.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

"Filosofie legionară"
De ce aș crede într-o invenție inventată de Biserica Catolică? Hitler era un catolic devotat, comuniștii practicau cultul personalității aka dumniezo pe pământ, și încă practică, vezi Coreea de Nord.
Eu aș compara niezăul tău fix cu cel din Coreea, numai că e un totalitar veșnic prin care nu scapi niciodată de el, și te trimite în Gulag veșnic dacă te opui lui.
Și ca să crezi ăn biblie trebuie musai să crezi în Creaționism și Pământ Tânăr, AKA analfabet funcțional cu preponderențe în Romțnia și SUA ce nu o duc bine din punct de vedere academic deoarece nu știu adevărul realității, ca și tine și cei câțiva din Nasa.
Nu există YHWV, e doar o zeitate pretinsă ca oricare altă religie de pe Terra.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Hitler era spiritst practicant, nu catolic. daca americanii nu stiu realitatea (analfabeti) noi am fi in epoca primitiva. Yahve EXISTA si este creatorul universului in rest mai studiaza.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Deja dai în teorii ale conspirației fără niciun fundament.
Mai rămâne să îmi spui că elita mondială e controlată de reptilieni și Satan e liderul lor suprem.
Dacă ești religios, numai două cazuri sunt: înșelat sau înșelător, eu sper să fii doar înșelat altfel pot să te reclam să ai contul dezactivat.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

"pot să te reclam să ai contul dezactivat."
Chiar te rog sa ma reclami, ar fi ceva interesant, unul care reclama ca este inselat. laughing
Nu ai inmteles, te poti muta la alta rubrica ca religios nu esti ci doar un agitator.

| Octavian199 a răspuns:

Vechiul testament o arde cu iudaismul.

| Octavian199 a răspuns:

Danut, din nou scrii prostii. Evreii o ardeau cu iudaismul, iudaismul a aparut inaintea crestinismului.Era normal ca sa apara inainte de anii 0 sau dupa.

| Octavian199 a răspuns:

Danut, fara Walt Disney nu era Micky Mouse rolling on the floor