| Narfundo a întrebat:

Venind ingandurat si plin de sperante,spiritul cel mult asteptat si cautat isi face aparitia si ne incanta pe fiecare dintre noi cu cate ceva, in aceasta perioada deprimanta.Consideri si tu ca aceste sarbatori sinistre merita pastrate pentru copii? Consideri ca aceste sarbatori ne ajuta cu ceva pe noi? Cum vezi tu Craciunul?

Răspuns Câştigător
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

rolling on the floor Ok s-o lasam asa! Nu mai conteaza, altfel o s-o tinem asa mult timp! Tu cu ideile tale eu cu ale mele! Ne mai intalnim noi la alte postari!

30 răspunsuri:
| AlexeHellsing a răspuns:

Asemeni unei minuni. Cum poți spune să-i ținem pe copii departe de Nașterea lui Hristos, adică să fim serioși, ce-i atât de rău? E mai bine să le citim basme? Copilul trebuie de mic îndrumat spre Dumnezeu, nu de alta, dar mai târziu nu va mai avea răbdare.
Crăciunul e cel mai bun prilej de a-i apropia, și datorită obiceiurilor apărute, obiceiuri care nu sunt rele.

| danay72 a răspuns:

Consider ca cei mici merita sa li se faca cadouri nu numai cu o anumita ocazie, ci tot timpul anului.Iar familile ar trebui sa se intalneasca mai des si sa petreaca timp impreuna si sa se bucure impreuna.

| dragos9234 a răspuns:

Nu,nu merita pastrate, sunt satul de aceeasi rutina din timpul sarbatorilor cand se bea si se mananca si a doua zi vezi la stiri ca unii au ajuns la spital din cauza unor intoxicatii sau chiar in coma alcoolica.

| Hope77 a răspuns:

Pe unii ii "ajuta" sa devina mai egoisti decat au fost, mai lacomi, mai invidiosi. altii folosesc ocazia sa daruiasca mai mult fara sa astepte nici macar un multumesc inapoi. cei din a doua categorie nu cred ca au nevoie neaparat de o zi anumita in an, fie ea si Craciunul, pentru a face ceea ce simt ca e bine sa faca.

| dragos9234 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Copii indrumati de mici catre dumnezeu devin fanatici religiosi.
Un copil ar trebui sa isi aleaga singur religia(daca va dori sa aiba una)si nu obligat sa faca religia in scoli cu cate o profesoara care le spuna ca daca nu cred in dumnezeu mor.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru dragos9234):

Da, un copil devine stăpân pe toate acțiunile sale abia la vârsta de 18 ani. La 14 ani devie stăpân doar pe câteva acțiuni ale sale. Deci mai pe scurt un copil nu va putea alege lucruri care-i vor afecta viitorul decât foarte târziu.

| dragos9234 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Daca dumnezeu exista si ne iubeste, ne va indruma catre el indiferent de varsta pe care o avem.
Nu trebuie sa existe aceea indoctrinare practicata inca din clasele primare, nici macar parintii nu ar trebui sa insiste pe credinta(sau necredinta)copiilor.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu mai face tu atata reclama la crestinism! Sunt sute de familii sarace unde parintii ascund craciuinul de propri copii doar din pricina faptului ca nu sunt in masura sa le faca cadouri de mos craciun! Unde iti marecelul Dumnezeu cand sunt atatea familii sarace. Daca n-ar fi crucea rosie si alte fonduri pentru saraci dumnezeul tau s-ar ca*ca pe ei saraci.Mai bine le citesc basme la copii la fel ca si craciunul cu toata biblia in spate care nu sunt decat niste basme ieftine! Si pe mine cand eram mic ma indrumau spre d-zeu dar noroc ca nu sunt incuiat la minte si am stiut ce vreau si am ales ce era mai bine.

| 3xfemeie a răspuns:

Adevarat, sarbatorile pot fi deprimante pentru unii dintre noi. Din cauza singuratatii sau pentru ca ne amintesc de ceva neplacut din trecutul nostru. Asta nu inseamna ca ii putem priva pe cei din jur de bucurie.

| 3xfemeie a răspuns (pentru dragos9234):

Ai copii? De ce se pune accent doar pe educatia religioasa? Cine greste aici greseste in toata educatia copilului. Trebuie sa-i deschizi orizonturi si la momentul potrivit va face alegerea. Indrumare nu inseamna indoctrinare sau impunere.
ps stii astfel de profesori?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca esti un om frustrat,care exprimand-o, cauta sa o atenueze.O perioada din viata, oricat de grea, nu este deprimanta decat pentru cei slabi, care prefera sa se lamenteze si nu sa lupte cu greutatile vietii.De ce o astfel de sarbatoare poate fi sinistra, asta chiar ca nu inteleg.Notiunea de sarbatoare se contrapune enuntiativ celei de sinistu.Ai tu ceva pe constiinta!

| Narfundo explică (pentru anonim_4396):

Dragul de valeriu. Amice ar fi bine sa mai inveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Craciunul exista pur si simplu. de ce atatea intrebari, de ce atata importanta acordata acestuia. sa ne luam concedii, sa exploram lumea, sa pierdem vremea atat de frumos! tongue

| Narfundo explică (pentru anonim_4396):

Adevarat.De ce sa o facem totusi de Craciun?! De ce sa existe mereu un Mos rosu care cerseste bani? Toate aceste reguli, mituri si obiceiuri indeamna omu sa devina mana libera" la bani, sa devina nebun, sa faca abuzuri.ETC. Valabil si pentru valeriu sa nu mai intrebe"Ce e asa rau"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Narfundo):

Ce? Sa cunosc caractere si stari sufletesti functie de modul de exprimare?

| dragos9234 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu,nu am copii.
Unui copil ii poti spune "'dumnezeu exista, el este bun si iubitor si daca vom fi buni vom ajunge in rai'' dar fara sa citeasca integral biblia(si sa o si inteleaga) indiferent daca va crede sau nu in dumnezeu isi va forma propriile idei despre religie care pot duce la indoctrinare.

De botez nici nu mai zic, pana la 18 ani ar trebui sa fie interzis.

Nu am intalnit un astfel de profesor insa am vazut la tv.
(o carte de religie, nu mai stiu exact la ce clasa se foloseste, are cateva imagini care se bazeaza pe idea ''daca faci fapte rele mori'')

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Narfundo):

E un fel de ipocrizie aici, sunt de acord. suntem extrem de generosi de craciun si apoi uitam.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru dragos9234):

Atunci de ce nu zboară un porumbel pe deasupra pământului și nu se transformă într-un adult?
Omul nu se naște învățat, și dacă nu ar fi părinții un copil ar face mii de greșeli care l-ar afecta pe viață. Unde mai punem educația... Întrucât e copilul lui, părintele are dreptul să-l educe cum știe el că i-ar fi bine propriei persoane. Nu te poți împotrivi, putem spune că e legea naturii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu merita pastrate. Nu, nu ne ajuta cu absolut nimic. Craciunul, pentru mine este o zi, ca oricare alta zi, singura diferenta fata de alte zile ar fi ca infulec mai multe dulciuri. Pentru unii craciunul inseamna bautura si mancare, distractie, si cadouri. E una dintre cele mai triste perioade pentru mine, nu stiu de ce. Poate pentru ca nu reusesc sa ma adaptez ''traditiilor'', insa sa fiu sincer, nici nu vreau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altfel decat tine.fiindca nu cunosti pacea Domnului, ai in tine doar zbuciumul lumii.e trist., ie, ila.de tine.si de mine.si de toti.macar eu imi gasesc pacea launtrica imediat fiindca incep sa ignor fata comerciala a sarbatorii si ma limitez la colinde,la semnificatia nasterii mintuitorului, si la facutul de cadouri.e greu dar nu imposibil.e imposibil pentru tine fiindca tie teama de tine,, de ceilalti, de credinta, si de fericire.pacat.provoaca fericie nefericitilor si vei fi mult mai fericit.garantez.

| dragos9234 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Tu,fiind prea indoctrinat in religia ta, Nu vei putea intelege vreodata ce am vrut eu sa spun asa ca nu ma obosesc sa iti repet.
O seara buna.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Traditia e traditie, tu n-ai fost cu colindul niciodata? Eu imi aduc aminte de copilarie. Asa ne vor cei

din U.E. sa nu avem nicio traditie ca sa ne impuna mizeriile lor ca si americanii; e o sarbatoare a mortilor halowen-ul crezi ca avem nevoie de ea? Craciunul e sarbatoarea intoarcerii la familie

| AlexeHellsing a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Am mai spus-o și o repet, astfel s-a clădit lumea pentru a învăța și săracii și oamenii de rând și aristocrații ce înseamnă mila, cei de jos învățând prin primirea ei, cei de sus prin dăruire. Nu putem spune că din cauză că omul ăla e bogat și ăla e sărac nu există Dumnezeu. S-o luăm în felul următor, noi doi suntem frați din același tată. Am crescut numai că am avut sorții diferite, tu ai ajuns președintele României, iar eu am ajuns un amărât șomer care nu are unde locui. Ce faci acum, îți lași ție cât îți trebuie și îmi dai mie cât îmi trebuie, sau începi să zici că nu există tatăl nostru? Înțelegi? Noi ne rușinăm pe faptele noastre și negăm existența Tatălui nostru ceresc.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru dragos9234):

O seară bună și ție!

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ce spui tu e legatura dintre om si om dar asta nu dovedeste ca ar fi vreun Dumnezeu.Noi donam si ajutam oameni pentru ca suntem buni dar daca exista o familie saraca la periferia padurii unde greu dai de ei pe aia Dumnezeu cum ii ajuta, ei singuri prin propriile experiente reusesc sa supravietuiasca.Ai schimbat fata subiectului cu exemplul cu fratii dar un sarac neajutorat fara rude nu va primi ajutor de la dumnezeu.Tu ai zis ca daca ti-as fi frate te-as ajuta sa traiesti cum trebuie dar in cazul in care eu dispar din schema tu ramai un somer sarac fara ajutorul nimanui=>unde nici dumnezeu nu te ajuta daca zici tu ca exista.Eu zic ca dumnezeu nu exista ci doar incredere in sine!

| Narfundo explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Amice Dumnezeu ne face pe toti la fel cu un anumit noroc. Daca neglijezi acest noroc de la nastere, atunci vei ajunge un gunoi. Poti sa fi cel mai mare bogat caci tot nefericit, singur si prost vei fi daca nu vei sti sa te intorci la puritate", puritatea de a fi om cu om, etc.Ca mai sunt cazuri in care ei sunt vai mama lor de cand se nasc pana mor, asta nu e problema mea.Ei raspund singuri pentru pacatele lor.PA

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru Narfundo):

Dumnezeu nu ne face pe toti, dumnezeu va face pe voi care credeti in el.Ce spui tu nu ma convinge ca exista dumnezeu.Cum poti ca tu de la nastere sa neglijezi un noroc primir? poate daca esti vreun avenger. Daca dumenzeu imparte norocul in diferite parti in diferite cantitati inseamna ca ce zice voi crestinii ca dumnezeu este bun si ne ocroteste pe toti e fals. Ziceai ca fiecare raspunde de pacatele lui, dar o familie saraca care "repet" traieste din propriile experiente, resusesc sa supravietuiasca din greu, stau cu icoanele in casa in speranta sa primeasca un ajutor=> acei oamnei de ce pacat trebuie sa raspunda daca tot sunt buni si n-au facut rau nimanui?

| Narfundo explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Sta cu icoanele in casa? Asta e primul pacat amice.Nu te inchina la chip cioplit si sunt convins ca ghinionul lor provine de undeva.Este vorba de blesteme care se transmit din neam in neam, pacate ce raman si transmitwinking Documenteaza-te. Dumnezeu ne-a facut egali la inceput, ca am schimbat noi regulile pe parcurs asta e altceva

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru Narfundo):

Nu imi spune mie de pacate poate n-ai inteles dar NU SUNT CRESTIN! Cati ani ai de crezi in blesteme? Intreaba-ti-va preotii de blesteme si o sa va zica ca blestemele nu exista! De unde stii tu ca v-o facut dumnezeu egali pe toti? Esti saman? Ce esti? Credeam ca port o conversatie cu cineva care mai are habar de ceva dar m-am inselat! Imi zici sa ma documentez cand raspunsurile tale actuale sunt in contradicitie cu cele trecute:O data imi zici ca dumnezeu va da noroc in diferita masura pentru fiecare si acum imi zici v-o facaut pe toti egali! Go to sleep my friend!

| Narfundo explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Mai aa. budha uite cum sta treaba.E bine sa intelegi la ce m-am referit cand am zis blestem.Este vorba de acel noroc care este dat din nastere, intors impotriva noastra P.Acesta e blestemul spus din batrani" si luat ca atare de preoti.Nu mai trimite tu pe nimeni la culcare