| SaturniFraternitas a întrebat:

Venisera niste indivizi de la Martorii lui Jehovah si sunt putin confuz, nu stiu daca vreau sau nu sa merg si eu fiindca sunt un individ spiritualist si cred ca ar fi o experienta din care ai doar ce invata, cum sa relationezi, sa te cunosti mai bine, si as afla mai multe in hobbyul meu existentialist. Dar toata lumea crede ca e un cult ce te va tine captiv in vreo forma... ca e prea dubios ca ei sa vrea asa mult binele tau, degeaba, si urmaresc niste interese perfide, chipurile. Acum, cei de sus, ar trebui sa fi autist sa negi asta, e logic, dar in plan mai mic...
Imi place ca nu sunt adepti ai crucii si nu sarbatoresc zilele de nastere, e exact caracteristic mie, nu stiu daca avem aceleasi principii insa. Plus ca nu vreau sa mi se dicteze credinta, ce anume sa cred si ce nu. Ce ziceti? Sunteti unii dintre voi?

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Ce inseamna spiritualist?
Si nu exista spiritualitate in niciuna din sectele crestine. Tocmai ca dogmele crestine condamna spiritualitatea pentru ca vine de la "diavol". Evident crestinii sunt spalati pe creier si pun botu' la orice. Martorii lui Yehova nu fac diferenta.

24 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Daca vrei sa cauti spiritualitate clar n-i sa cauti in crestinism. De asemenea am auzit de cazuri de oameni care s-au bagat prin bazaconii Wicca/New-Age sau mai stiu eu ce si si-au distrus vietile singuri. Chiar am avut un fost coleg de scoala care se apucase de ceva magie dar a zis ca s-a lasat pentru ca incepuse sa auda voci in cap.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Dacă vrei să fii spălat pe creier, martori sunt obțiunea perfecta.

| blackmd a răspuns (pentru SG1995):

La tine în general toti care cred in Dumnezeu sunt,, cu creierele spalate,,. Eu am studiat Biblia si cu martorii, si cu baptistii chiar am si prieteni mormoni toti sunt destul de ok. si nici eu parca numa simt spalat pe creier, am finisat universitatea, lucrez. imi traiesc zilele ca un om obisnuit. Cine esti tu si cu ce argumente poti sa vii ca sa numesti niste oameni care cred in Dumnezeu ca sunt spalati pe creier. ai tu curajul sa spui cuiva direct in fata ca e,, spalat pe creier,, sau tu doar virtual esti erou. Stai băiatule la locul tău.

| SG1995 a răspuns (pentru blackmd):

Ți se pare că-s ateu? Nu sunt. Ai dat exemple exact cele mai nocive și închise la minte secte, baptiști, mormoni și martori, mai era nevoie de MISA și "Copii Domnului" ca lista să fie completă. De ce zic că sunt spălați pe creier? Pentru că știu cum funcționează o sectă tati, indivizilor li se amputează orice simț critic și sunt învățați să depindă de secta respectiva, orice e împotriva sectei e "malefic". Am crescut în secta penticostală, și nu am realizat cât de nocivă e pentru gândirea lucidă și critică până ce n-am dat de o sectă extremistă de tip neo-nazi. Problema nu e credința mă doare în 14 poți crede ce vrei, problema e că niște lucruri absurde sunt impuse ca adevăruri intangibile.

| blackmd a răspuns (pentru SG1995):

Păi de ce generalizezi, eu fiind ortodox nu m-au afectat în nici un fel aceste secte. nu mă simt,, spălat pe creier,, așa cum spui tu, din contra am devenit neutru și îmi văd de viață, nimeni nu mi-a impus nimic și chiar dacă am avut unele presiuni din părți am acționat cum am vrut eu.,, Spălați pe creier,, sunt acei care se lasă duși de acel val al,, adevărului,, care persistă în orice sectă, dar sunt și oameni care au conștiința curată, așa că înnainte de a spune ceva nu generaliza că ajungi să jignești pe cineva )

| Mircea08 a răspuns:

Eu nu sunt in nici o religie deoarece nu cunosc nici una care sa respecte intrutotul Evanghelia pe care Iisus a propovaduit-o si fara de care nu exista notiunea de crestin.
Martorii lui yehova respecta cel mai mult Evanghelia, dar au si scapari care nu pot fi trecute cu vederea. Ei studiaza cel mai mult Biblia, de aceea o si cunosc f. bine, dar greseala e ca o studiaza in conformitate cu niste indrumari. Unele dintre aceste indrumari sunt studii facute de catre oameni priceputi, si par sau chiar sunt credibile. Partea proasta e ca Iisus a spus sa nu avem alti invatatori in afara de El si consider ca e bine asa deoarece una e sa fii destept si sa vii cu tot felul de explicatii si studi, si alta e sa fii bineintentionat. Eu nu am incredere in ce spun mai marii bisericilor deoarece stiu ca acestia urmaresc niste castiguri si pentru a-si rotunji suma ar face cam orice.
Parerea mea - in orice religie intri vei primi ca invatatura dogma religiei respective. Daca invatatura religiilor ar fi buna atunci toate religiile ar spune acelasi lucru, dar cum ele spun lucruri diferite inseamna ca ceva nu e bine.
SINGURA SOLUTIE - studiezi singur, si dupa aceea poti discuta si cu altii, altfel poti fi manipulat iar puterea manipularii este mare! Iisus a spus :
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelie".
(Sfanta Evanghelie dupa Marcu – 1/15)
Deci trebuie sa incepi cu Evanghelia pentru ca Evanghelia este invatatura lui Iisus
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)

| RAY a răspuns:

Spiritualitatea este foarte des intalnita in africa,america de sud/nord, Australia, asia crestini au omorat multe culturi si traditi si nu doar ei si tot ce inseamna religile care au pornit din iudaism, oamenii au crezut in spirite la inceput, chiar am vazut la nat geo taboo la vindecari tot felul de credinte care implica asta, inclusiv new age care slavesc natura cred in spirite ale naturi

| Kandia15 a răspuns:

Ai grija. Martorii lui Iehova au erezii. Invata ca Iisus e doar un inger, nu Dumnezeu intrupat. Si se contrazic. De exemplu, ei cred ca Iisus a fost rastignit pe un stalp si practic avea doua cuie din alea mari: unul ii strapungea mainile, iar alt picioarele (vezi poze daca scrii JW Jesus on a stake). Dar in Biblia lor (care e diferita fata de celelalte traduceri) scrie asa "Dacă nu văd în mâinile lui urma de cuie, dacă nu-mi pun degetul în urma de cuie și nu-mi pun mâna în coasta lui,+ nu voi crede". (Ioan 20:25). Observi? " in mainile lui urma de cuie", nu "urma cuiului". Daca vrei sa aflii ma multe despre ei, iti recomand canalul de Youtube UltimateMordecai. El a fost martor al lui Iehova, dar Iisus l-a salvat.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru Kandia15):

Cam asa este cum spui tu, dar in afara de martori mai sunt o gramada de religii si secte care spun ca sunt crestine, adica traiesc potrivit invataturii lui Iisus, numai ca aceste religii au invataturi diferite intre ele si diferita de Evanghelie. Aceste religii nu au erezii? Logica spune ca da

Răspuns utilizator avertizat
| Kandia15 a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Multumesc frumos. ????????

| Kandia15 a răspuns (pentru Mircea08):

Mda,mai sunt. Mormonii, de ex

| Mircea08 a răspuns (pentru Kandia15):

Religii crestine doar in Romania :
Ortodocsii, baptistii, martorii lui Iehova, oastea Domnului, penticostalii, catolicii, reformata, romano catolica, adventista de ziua a saptea...

Răspuns utilizator avertizat
| Kandia15 a răspuns (pentru Mircea08):

Ha? nu inteleg ce vrei sa spui

| SG1995 a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Amuzant secta e venită pe filieră americană, soția a lui Cliff Hearigtone fost președinte al partidului neo-nazi american, a fondat o sectă denumită Joy of Satan o sectă bigotă, extremistă și neo-nazistă axată pe teoriile lui Sitchin cu acient aliens și teori conspirative.

Răspuns utilizator avertizat