| anonim_4396 a întrebat:

Verisorul meu este un rasfatat. Are 5 ani si incepe sa planga de fiecare data cand este contrazis.

"Ce stupid este!" mi-a zis un coleg. Eu am sarit sa-i iau apararea, mi se parea inuman sa ii atribuie asemenea insusiri la varsta asta, cand nu discerne si nu constientizeaza ce face. Pe moment, a strambat din nas.

Ulterior, dupa vreo 3 saptamani de la discutie, am iesit prin oras. Intamplator, am trecut peste 2 oameni respectabili care se certau:

- Mai lasa-ma cu Dumnezeul tau, esti un prost daca iti imaginezi ca exista.
- O sa vezi tu cand mori cine e prostul, existi degeaba pe pamant.

Atunci, din senin, prietenul meu si-a cerut iertare: "Abia astia sunt penibili!"

Fie ca esti ateu, fie ca accepti ideea unei divinitati, crezi merita sa fii stupid?

9 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Daca afirmatiile tale sunt nejustificate (In general crestinii afirma cu tarie ca dumnezeul lor exista), atunci da, esti un idiot!

| AlexeHellsing a răspuns:

Într-adevăr e trist, dar noi nu avem ce face, lumea s-a dezvoltat pe acest plan care funcționează doar în contradictoriu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlexeHellsing):

Eu sunt ok, tu esti ok pana cand o ia razna unul dintre cei 2.
Aproape toti functioneaza pe sistemul Eu sunt Ok, tu nu esti ok.
Din ce motiv nu stiu de ce nu cooperam orice ar fi si mereu intervin certurile datorita mandriei.
Este o metoda proasta de a te simti superior altora.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru anonim_4396):

Mândria a controlat mereu lumea în acest fel.

| ErrorFound a răspuns:

Da, sunt penibili fiindca au inceput sa se certe pe strada in vazul lumii. In rest, de ce sunt penibili? Cred ca prietenul ala al tau e cam stupid.

| anonimg a răspuns:

"Are 5 ani si incepe sa planga de fiecare data cand este contrazis."
Nu numai ca lasa de dorit comportamentul lui, ci aspectul acesta va avea urmari asupra sanatatii lui emotionale toata viata lui.
Parintii lui sunt vinovati pentru comportamentul lui. Nu trebuia sa ne spui ca este rasfatat; lucrul acesta se cunoaste din comportament. Si repet: vina o are parintii lui pentru ca au neglijat sa cunoasca cum trebuie sa creasca in mod sanatos si plin de viata si in credinta, copilul primit in dar.

Cat depre prostie si nebunie, Sfanta Scriptura nu neaga absenta acestora din vietile multor oameni. Ba inca a majoritatii. Dar nu este datoria noastra de a arata cu degetul catre acestia, chiar daca ii observam. Ci, daca ne vedem mai sus de ei, atunci sa-i ajutam.

| Inferno a răspuns:

Stimabile,atat timp cat consensul realitatii si al limbajului imi va permite sa va calific drept "dobitoc", va incredintez ca o voi face cu cea mai mare placere.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca ai scrie intrebarea in romana... rolling eyes

A se observa ca ateul a zis "mai lasa-ma cu", deci era hartuit de celalalt, tipic. puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este stupid sa pomovezi o religie excesiv, fiecare crede ce vrea iar daca nu vrea sa fie ca tine nu-l schimba. Fiecare sa creada ce vrea. Doar un idiot ar incerca sa-ti bagi pe gat sa crezi in religia lui.