| eliaclodia a întrebat:

Vi s-a intamplat sa cunoasteti un om, care ii invata pe unii si pe altii sa faca ceva inadins, ca sa dea vina pe nevinovatii pe care ii dusmanesc? Nu-mi vine sa cred, dar eu cunosc o persoana si ma sperie atat, incat ma linistesc doar cu ideea ca deja a murit. Pentru ca deja a murit in viitor.

Răspuns Câştigător
| thealchemist a răspuns:

Asta nu trebuia sa mi-o spui, ca mi-am dat seama si singur!

36 răspunsuri:
| eliaclodia explică:

Pai tocmai ca strica armonia lucrurilor si paractic e inceputul razboiului cu luciditatea, cu ziua si noaptea, cele asa cum sunt facute. Luna nu ramane intr-o faza incremenita cand esti viu. Dar e mort.Deja. E inceputul minciunii, mort deja. A injustitiei, moarte deja, a fricii fata de perversitate, controlata deja. Nu? Frica de moarte a murit deja. Nu ne e somn, decat cand trebuie sa ne odihnim.Cum am fost programati genetic. Nu depinde de noi.Doar atunci.Sa o ingropam. Cum facem? Suntem vii, ura! Asta inseamna crestinism. Zice un agnostic incepator. Exista iubire, dar nu o pot demonstra.

| Tomanecre a răspuns:

In evul mediu existau multi preoti care faceau din astea, noroc ca au murit si le-a ajuns sufletul in Iad asa cum le ajunge la majoritatea preotilor!

| eliaclodia explică (pentru Tomanecre):

Si de ce sa-i mai caram dupa noi prin frica. Au murit. Au murit. In iad nu e viata, sunt doar morti. Iadul il simti ca pe ceva care te-a ranit si e populat de morti. Sunt morti. Bine ca sunt morti. Acum sunt mai rai decat inainte, parca nu exista si ii tot caram dupa noi. Parca se demonstrase in psihiatria lui Jung ceva, cu fosilele, care par insufletite si simti suferinta inconstienta.Doar in rai e viata, parca si despre asta vorbise in alti termeni Jung. Mereu sunt vii si mereu copii, puri, simtim asta cu cu placere si necesitate. Aici e de discutat separat.In iad nu a ramas nimic pur, sunt morti, doar materie in transformare pana la descompunere si amintirea ei.Erau morti din viata, nu ofereau nimic, pentru ca ranisera sistemul si nu erau conexiuni sa circule ceva.Constiinta proteja. Oricum nu avea ce sa circule, doar orgoliu de mort deja.De ce nu o fi oprit constiinta si asta, sa nu-i mai caram dupa noi? Poate noi credem ca orgoliul nu face nimic rau. Uite face, tine mortii dupa noi, e un tentacul.

| Tomanecre a răspuns (pentru eliaclodia):

"Si de ce sa-i mai caram dupa noi prin frica."
Pentru ca asa ne invata religia si biserica care traieste doar bazata pe frica de IAD a oamenilor.
Oamenii iluminati si dominati de ratiune stiu ca nu exista niciun IAD, iar cei care pe deasupra mai sunt si CULTI, STIU ca niciunde in Biblie Dumnezeu nu pomeneste nimic de IAD!
Deci nu are de ce sa ne fie frica!

| eliaclodia explică (pentru Tomanecre):

Ba exista iad, pentru ca il caram dupa noi, neputand uita suferintele. Si mai e ceva, nu stiu acum ce. Trebuie sa plec undeva, sper sa nu mi-se inchida netul azi. Era interesanta discutia noastra, impreuna.

| Tomanecre a răspuns (pentru eliaclodia):

Depinde! Eu car dupa mine doar RAIUL, si l-am carat in mine mereu, fiecare cara ceea ce poate!

| RAY a răspuns:

Nu,niciodata cum poti sa spui asa ceva doar traim intro tara plina de sfinti

| eliaclodia explică (pentru RAY):

Nu am timp de generalizarile tale. Sfant e ce vrei tu sa fie, deci nu ce isi zice altul, deci tu nu ai nimic sfintit de tine, deci, ce sa schimbam, ce povesti? Eu sfintesc in fiecare zi, o groaza de lucruri. Cat imi cuprinde capacitatea si placerea in ziua respectiva. Asa ca...Nu ne intelegem reciproc. Daca iti arat ceva sfintit de mine, pupi sau batjocoresti? Vezi, mai bine taci. Tacerea e o stare naturala, nu ateica, e din natura si se poate, mai ales cand e necesar decat sa ...stii tu.

| eliaclodia explică (pentru Tomanecre):

Ce are, mai bine zis. De unde l-ai furat? Sau l-ai facut tu?

| RAY a răspuns (pentru eliaclodia):

Ce am spus rau n-am dreptate

| Tomanecre a răspuns (pentru eliaclodia):

Evident ca eu singur mi l-am facut, si am incercat sa-l fac cat mai apropiat de original, casa mea e mare cat un palat pe vremea lui Isus, are o gradina le fel de frumoasa ca Paradisul, si o livada ca in Eden, iar viata mea lipsita de griji si nevoi, este o viata ca intr-un adevarat RAI!

Răspuns utilizator avertizat
| eliaclodia explică (pentru SaveOurSouls):

Nu ma tem de iubire si nimeni nu imi poate lua ce e pentru mine, as putea sa fac orice. Nu ma pedepseste nimeni. Poate pe tine. Pe mine nu. Iubirea e iubire si eu am cunoscut-o. Dar nu o pot demonstra. E drept ca mi-as face de lucru inutil, caci legile universului exista. Multe sunt cunoscute. Dar si mai multe sunt ca si cum nu ar fi.

Răspuns utilizator avertizat
| eliaclodia explică (pentru SaveOurSouls):

Asa interpretezi tu. Vezi aici gresesti. Mie si daca intentionat incerci sa-mi sugerezi ceva, eu lupt pana la febra, ca si cu o boala si imi fac interpretarea mea. Mai asculta si gaseste sugestia care iti trebuie, adica sa ajungi sa lauzi nu sa acuzi. Nu stiu de ce ai facut-o. Cred ca nu e stilul tau de muzica si esti si tu un copil, care din incapatanare ar spune orice, numai sa nu vada ce vrei tu sa vada. Poate. Te ascult, numai sa nu-mi intrerupa netul, sa interpretezi gresit, ca asa faci cand te tulbura ceva si iti seamana cu un moment cand suferinta te-a adus la marginea prapastiei, Doar seamana. Mereu sunt doua lucruri suprapuse, doua cai si pare una singura.Dar sunt doua. Nu te lasa inselat.De obicei salvarea in momentul critic e tocmai pentru ca se intampla fara sa se intample si te eliberezi, vezi "linistea" si te patrunde. Asta si cauta oamenii la biserica, dar nu trebuie sa stie ce si cum, nu e nevoie, e un secret. Sa nu duci vorba. Tacere.Sa afle singuri.Cand afli singur ce ai primit, inseamna ca esti pregatit pentru asta. Ai murit deja. Acum nu te mai supara ce te supara inainte.Dar ai murit in iubire, care e nemuritoare, nu in pamant. Erai pregatit? Mie imi place sa mor de mai multe ori, cand am nevoie de liniste, ca e in iubire.

Răspuns utilizator avertizat
| eliaclodia explică (pentru SaveOurSouls):

Nu e in cosciug, e in starea gri a lunii, maternul pentru suflete. Biserica. Mintea ei intelege si ce crezi ca face? E ca si cum nu stii unde s-a dus sufletul sa nu mai sufere. Speriat, ranit de ceva.

| eliaclodia explică (pentru SaveOurSouls):

Da,numai ca sa-mi spui daca vrei sa spun ceva dupa ce citesc sau doar sa citesc.

Răspuns utilizator avertizat
| eliaclodia explică (pentru RAY):

Nu ai spus ceva bun sau rau, ci doar nefolositor.:}

| eliaclodia explică (pentru Tomanecre):

Nu ti-ar placea sa ai o casa pe Luna? Ai rezista fara floricele colorate? E drept ca ai vedea ce nu ai vazut, pe Earth in splendoarea ei.
:} Esti norocos sau norocoasa? Ai livada, ce bine, ce bine, uite asa se mai aleg si urmasii cu ceva, cate unul mai face o casa.

| RAY a răspuns (pentru eliaclodia):

Las ca o sa numai te deranjez

| Tomanecre a răspuns (pentru eliaclodia):

Evident ca nu!
Pentru mine paradisul este aici pe pamant, evident ca se vor bucura si urmasii, ca doar de aia am facut/o asa de mare.

| thealchemist a răspuns:

Eu cunosc chiar mai multi de genul asta, daca te uiti atent in jur o sa vezi ca nu-s putini.

| eliaclodia explică (pentru Tomanecre):

Paradisul, e ambiguu ce e paradisul ca e amestecat cu infernul. De exemplu se uita unul la tine sau una. Si zice: ce ai tu de esti mai sus decat mine? Bun. Calea cea mai sigura sa te distrug ca nu suport ca esti mai sus decat mine, e sa te conving sa-mi dai mie ce ai. De ce ar insemna infern si nu rai, ura si nu iubire? Pentru ca le vrea doar ca sa te lase fara, sa nu mai te crezi mai presus decat altii. Dar daca se uita la tine si tot ce aveai era frumusetea? Trebuia sa te convinga sa o lasi pe ea si ce iti aduce pe mana lui sau a ei. Deci uite o sugestie despre rai si infern, sub forma de a cere prietenia cuiva, ca sa iei si sa-ti faci parte, pentru ca sa-l lasi fara, imparti facandu-ti partea sau sub forma de a cere prietenia cuiva ca sa-l aperi, atat.

| Tomanecre a răspuns (pentru eliaclodia):

De unde stii tu chestiile astea?
Ti le-a povestit popa la biserica atunci cand era fixat cu un ochi la fundul tau si cu alt ochi la portofelul tau?
Paradisul nu este amestecat cu infernul pentru ca Paradisul este o gradina ca cea a Edenului adica aici pe pamant, iar infernul este in Cosmos, adica in ceruri!

| eliaclodia explică (pentru thealchemist):

Ei sunt "inchizitia" sub forma de seminte? Ce zici? Frustrarea violenta si parsiv mascata in calm, ca de ce e altul deasupra cu ceva?

| eliaclodia explică (pentru Tomanecre):

Te-am prins. Doar credeam, acum stiu. Esti dusmanul. O sa incerc sa te inving fara sa te distrug.