| LoredanaS19 a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa ii cereţi ceva la Dumnezeu mult timp si sa primiti atunci cand nu v-aţi asteptat? Sau nu ati primit deloc acel lucru? Ma tot gandeam la chestia asta cu religia si consider ca daca un om ii cere ceva cu credinţa lui Dumnezeu el ii va da, dar de ce uneori cu întârziere, stiu ca e o întrebare ciudata dar chiar a-şi vrea sa aflu si părerea celorlalţihappy ps. Va doresc Paste Fericit la toti!

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Da, mi s-a intamplat de nenumarate ori.A cere 'cu credinta ' ceva Lui Dumnezeu, este dificil, caci s-a dovedit ca adesea nu prea stim ce este bun pentru noi.Din acest motiv, Iisus Christos a initiat (ca sa zicem asa ) Rugaciunea Imparateasca Tatal Nostru, in care spune, printre altele '... faca-se voia Ta,'avand semnificatia ca Dumnezeu stie mai bine ce ne trebuie si ce nu, cand ne trebuie sau nu ceva anume(cand suntem pregatiti sau nu de realizarea unei dorinte).
De asemenea, sa aveti un Paste fericit, plin de liniste sufleteasca si de iubire.

22 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu răspunde la rugăciunile care au legătură cu voința sa. Uneori răspunde mai târziu, deoarece el știe cel mai bine când e momentul potrivit. 1ioan5:14

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Sa intelegem ca si daca ti se intampla ceva nasol e tot vointa spiridusului?

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Atunci e satanel de vina

| Neverrrrrr a răspuns (pentru danay72):

SI daca nu faci nimic(dormi toata ziua) iti cad bani si mancare din cer? pentru ca te rogi? sau acestea vin din munca ta? pe care apoi zici ca ti-a dat-o dumnezeu? nu are nici-un sens. Daca imi cadea ceva din cer ziceam ca este darul divinitatii, daca nu, este fking munca mea.

| danay72 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Dumnezeu nu încurajează lenevia.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru danay72):

Dar crima, talharia, violul, rasismul si multe altele le incurajeaza?

| danay72 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Nu,nici pe ele.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru danay72):

Ce trasaturi deprinzi tu din faptele de mai jos? bunatate, iubire?
Ieremia 48:10
10Blestemat sa fie cel ce face cu nebagare de seama lucrarea Domnului, blestemat sa fie cel ce îsi opreste sabia de la macel!
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"
2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.
Exod 22:18~
"Pe vrajitoare sa n’o lasi sa traiasca."
Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."
Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale
Levitic 20:13~
"Daca un om se culca cu un om cum se culca cineva cu o femeie, amîndoi au facut un lucru scîrbos; sa fie pedepsiti cu moartea, sîngele lor sa cada asupra lor."
Mai vrei? mai am ogramada.

| danay72 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Întrucât este Creatorul nostru, Dumnezeu are dreptul sa impună legi pe care cei care au ales de bunăvoie sa asculte de el, sa le respecte. Dar niciodată Dumnezeu nu a acționat la mâine, pe nedrept, ci întotdeauna i-a atenționat înainte, pentru ca sa se schimbe. Deși, fiind Creatorul tuturor, putea sa facă ce vrea. Dar nu face acest lucru, arătând cat e de bun cu noi.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru danay72):

Eu sunt ateu oricum, faptele de mai sus sunt actionate pe drept? si daca nu se schimba inseamna ca trebuie ucisi? faptele acelea demonstreaza un caracter sadic, rasist si ucigas a creaturii halucinate de Moise si multi altii.Ai sindromul Down sau cum?,, aratand cat e de bun cu noi'', chiar asa spalat pe creier este romanul?,, omorati un oras intreg''-,, aratand cat e de bun cu noi''.Cum poti sa crezi idiotenia asta?

| danay72 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Un ateu, în general este o persoana căreia ii place sa cunoască mai în detaliu un subiect și se informează mai mult. Dar tu ai luat ideea din context și insiști pe marginea ei. Deci nu cred ca discuția noastră are sens sa o continuam. Apoi, eu discut doar cu persoane care știu sa respecte interlocutorul. O zi frumoasă!

| Neverrrrrr a răspuns (pentru danay72):

Nu mai ai argumente sau ce? nu am luat nimic din contex, nu se presupune ca zeul in care crezi nu are defecte? da sau nu?

| danay72 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Bineînțeles ca nu are defecte, e perfect.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru danay72):

10Blestemat sa fie cel ce face cu nebagare de seama lucrarea Domnului, blestemat sa fie cel ce îsi opreste sabia de la macel!
Esti idiot atunci.

| RAY a răspuns:

Daca crezi doar ca sa primesti asta se numeste cersetorie nu credinta, cere ceva mai deosebit nu chesti minore gen

| LoredanaS19 explică (pentru RAY):

Pai si credinţa se refera la cerinta, sa ii ceri lui Dumnezeu ceea ce iti doresti, doar asa vei primi, eu nu cer chestii minore, alea le am deja, niciodata nu i-am cerut lui Dumnezeu sa imi dea avere si chestii din astea, ceea ce ii cer are legatura cu viata mea sufletească, si sincer imi pun increderea in El caci doar El ma poate ajutahappy

| SG1995 a răspuns:

Depinde ce cere. laughing
Eu când eram mic îi ceream lui Dumnezeu să mă facă să vorbesc cu animalele (prea multe desene animate), păi și ei bine nu s-a întâmplat. Totuși când am mai crescut voiam o chitară, și am fost într-o tabără religiosă și la finalul taberei s-au rugat pentru mine și au zis pentru ce vreau ca să se roage, iar eu le-am zis că vreau o chitară. După două săptămâni de la faza asta am primit o chitară, dar n-am considerat niciodată un miracol chestia asta că deh, normal că am primit-o dacă tipul care mi-a dat chitara era printre cei care s-au rugat atunci fix pentru chestia asta, dar m-am bucurat.

| LoredanaS19 explică (pentru SG1995):

Aici e problema ca nu pot ruga pe alti sa se roage pentru mine, sper doar ca voi primi ceea ce cer mai devreme sau mai târziu, apreciez foarte mult răspunsul tauhappy

| Clorox a răspuns:

Nu

| xerxes1 a răspuns:

Cred ca dumnezeul biblic a fost un impostor si primesc intotdeauna ce imi doresc.
Nu are legatura cu religia, tine de Legea Atractiei.

| LoredanaS19 explică (pentru xerxes1):

Eu nu cred asa despre Dumnezeu, cel putin am fost învăţata sa il iubesc si sa am incredere in el, si da am incercat si cu legea atracţiei, dar nici un rezultat nici cum, dar totusi odata si odata voi primi ceea ce imi doresc ( si nu ma refer la chestii materialiste) sincer ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ceea ce am, am tot ce imi doresc înafara de acel lucru, dar poate într-o zi voi primihappy iti multumesc oricumwinking

| reihiuke a răspuns:

"iti da cu intarziere" pentru ca dureaza pana sa ti se intample acel lucru de la sine. Apoi mintea ta spune ca l.ai primit, pentru ca tot tu ai cerut. Ai prins ideea? Cum verifici ca daca nu te rugai, nu il mai primeai?