| Nilsson a întrebat:

Vi se pare inspirata motivatia ``nu cred in Dumnezeu pentru ca nu cred nici in Zeus, Afrodita, samd``?

Hai sa facem o analiza:
1. Dumnezeu, asa cum este descoperit prin Biblie, nu are inceput si nici macar nu se incearca o explicatie a existentei Sale.
Zeus, asa cum e descris in mitologie, este fiul lui Cronos, care la randul lui este fiul lui Uranus.

2. Dumnezeu este stapanul tuturor lucrurilor pe cand Zeus doar al fulgerelor si al ploii.

3. Dumnezeu interzice orice reprezentare materiala a Sa pe cand zeitatile pagane sunt reprezentate prin statui si multe sunt un hibrid intre om si animal, mai ales la egipteni.

4. Jertfele aduse in sistemul biblic erau pentru iertarea pacatelor (deci deja vorbim despre o constiinta morala imprimata oamenilor) pe cand jertefele pagane se aduceau pentru ploi, succes in razboaie si alte beneficii materiale.

5. Biblia, considerata fi Cuvantul lui Dumnezeu, este tradusa in sute de limbi si disponibila peste tot in ciuda persecutiilor din istorie, pe cand in cazul legendelor despre zeitatile grecesti trebuie sa te chinui sa le gasesti si oricum nu mai crede nimeni in ele.

Asadar mai are vreun rost motivatia prezentata la inceput?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu, mi se pare total neinspirata. Asta e mai mult un motiv de copii de 10 ani care incearca sa fie cool in cartier spunand ca ei nu cred in nimic.

9 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Dumnezeul din Biblie are inceput pentru ca el spune "inainte de Mine n-a fost facut niciun dumnezeu." De aici ne dam seama ca el a fost facut Dumnezeu la un moment dat. Daca nu avea inceput putea sa zica dar niciunde in Biblie nu se afirma ca Dumnezeu nu ar avea inceput.

| Nilsson explică (pentru mentholinks):

Psalmi 90:2 " Înainte ca să se fi născut munţii, şi înainte ca să se fi făcut pămîntul şi lumea, din vecinicie în vecinicie, Tu eşti Dumnezeu!"

Tu ce intelegi prin expresia "din vesnicie in vesnicie"?
Pe mine ma duce cu gandul la eternitate.

| mentholinks a răspuns (pentru Nilsson):

Asta spune un om si nu stii ce avea el in cap. Eu ti-am spus ce a afirmat Dumnezeu insusi.

| Nilsson explică (pentru mentholinks):

Din Biblie ti-am dat acel verset.
Daca tu accepti doar ce iti convine deja este o problema.

| mentholinks a răspuns (pentru Nilsson):

De parca Biblia ar fi in intregime nu stiu ce autoritate. Eu ma raportez strict la ce spune Dumnezeu in Biblie nu la toti care si-au dat cu parerea gen David sau Pavel si au prins la public.

| Saiko10 a răspuns (pentru mentholinks):

Exact, inainte de el nu a fost nici un alt Dumnezeu, a fot tot El.

| Steregoi a răspuns:

This it's-a very good question what it's worth quoted:

"Vi se pare inspirata motivatia ``nu cred in Dumnezeu pentru ca nu cred nici in Zeus, Afrodita, samd``?

Hai sa facem o analiza:

1. Dumnezeu, asa cum este descoperit prin Biblie, nu are inceput si nici macar nu se incearca o explicatie a existentei Sale.

Zeus, asa cum e descris in mitologie, este fiul lui Cronos, care la randul lui este fiul lui Uranus.

2. Dumnezeu este stapanul tuturor lucrurilor pe cand Zeus doar al fulgerelor si al ploii.

3. Dumnezeu interzice orice reprezentare materiala a Sa pe cand zeitatile pagane sunt reprezentate prin statui si multe sunt un hibrid intre om si animal, mai ales la egipteni.

4. Jertfele aduse in sistemul biblic erau pentru iertarea pacatelor (deci deja vorbim despre o constiinta morala imprimata oamenilor) pe cand jertefele pagane se aduceau pentru ploi, succes in razboaie si alte beneficii materiale.

5. Biblia, considerata fi Cuvantul lui Dumnezeu, este tradusa in sute de limbi si disponibila peste tot in ciuda persecutiilor din istorie, pe cand in cazul legendelor despre zeitatile grecesti trebuie sa te chinui sa le gasesti si oricum nu mai crede nimeni in ele.

Asadar mai are vreun rost motivatia prezentata la inceput?"

| Romanul86 a răspuns:

Zeii păgâni nu sunt niște repere morale în primul rând.
Zeii păgâni nu au putere absolută în al doilea rând.

| Kandia15 a răspuns:

Bine punctat happy