| GlowingShadow a întrebat:

Vi se pare logic ca un zeu sa-si omoare fiul (sau sa-l lase sa moara) intr-un mod brutal ca si cazul lui Isus, doar sa ne ierte "pacatele"? Ca zeu, chiar n-a putut veni cu o alta idee mai inteleapta, mai blanda? Ce credeti despre subiectul asta?

24 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Logica umana este foarte limitata si nu face decat sa aduca lucrurile complexe la nivelul nostru de intelegere si atunci cand nu se poate clarifica un lucru se pun intrebari de genul precum pui tu. (Nu e o jignire). Este o lucrare complexa de dogmatica ceea ce ai intrebat tu. Chiar crezi ca Dumnezeu, prin toata puterea Sa nu putea sa se fereasca de atata durere si de moarte? Moartea Sa nu a fost decat o modalitate de a ne ajuta pe noi ca oameni. Iisus nu a murit cu adevarat pentru ca a fost omorat de romani, a murit datorita greutatii pacatelor tuturor oamenilor de la protoparinti(adam si eva) si pana la El. Moartea Sa a fost o lucrare mai degraba prin care Dumnezeu ne-a facut sa intelegem prin mintea noastra limitata ca pacatele nu au urmari bune.

| GlowingShadow explică (pentru GoldenZenith):

Daca putea atunci se si ferea. In orice context ai baga violenta violenta ramane. Acolo e si povestea lui Avraam, un om care a fost rugat de un presupus zeu atotstiutor sa-si sacrifice copilul ca test de incredere. Logica umana cu limitele ei e de ajuns sa-ti dai seama cand violenta brutala e in zadar.

| GoldenZenith a răspuns (pentru GlowingShadow):

Ai auzit de Iov? Stii cate a indurat omul asta? I-a luat Dumnezeu familia, averea. absolut tot intr-un mod foarte dureros. Prin violenta, asa e. El nu a incetat totusi sa creada ca Dumnezeu stie ce face si ca toate lucrurile urate care i s-au dat au fost date pentru un motiv. Si asa a gasit mantuirea marele Iov. E in Biblie treaba asta. Poate ai rabdare sa citesti si o povestioara pe care ti-o redau pe scurt: acum foarte mult timp, undeva prin Evul Mediu, cand erau Imparati, Regi etc era un nene fierar(aurar) spune-i cum vrei si avea o vorba pe care o repeta la fiecare propozitie"mare e Dumnezeu". Tipul era setat pe chestia asta, il intrebau oamenii ceva, el le raspundea si adauga si propozitia de mai sus. E, faza era ca i s-a pus pata regelui care nu prea suporta sa auda de Dumnezeu sa i-o coaca fierarului nostru. S-a dus cu cel mai scump inel al lui la nenea asta si i-a zis ca sa il repare ca ii lipseste o pietricica de pe inel si sa fir gata in trei zile si sa aiba grija de el ca altfel ii taie capul. Fierarul a fost de acord. Bun. Regele smecher a lasat inelul domnului si seara a trimis o solie sa ia inelutul si sa il arunce in mare. Sotia fierarului a realizat absenta inelului si i-a spus si sotului ei si se vaita ca orice femeie ca or sa moara etc barba-su era pasiv si nu spunea decat"lasa ca mare e Dumnezeu". Cum sa zici asa ceva cand e capul tau in joc? Bun. Sotia lu' nenea se duce la piata si cumpara un peste pentru cina si voila cand despica femeia pestele gaseste inelul, fierarul il repara si spre surprinderea regelui, scapa cu viata care culmea zice si el "chiar ca mare e Dumnezeu".

Oricum ar fi, violenta, moarte etc toate sunt date cu un motiv. Cum e si durerea: e rea tocmai pentru ca e atat de buna, ca datorita durerii gasesti problema de sanatate si o rezolvi.

Si IIsus putea sa evite toate treburile alea, normal.dar a ales prin firea Sa umana sa arate, repet, urmarile pacatelor pentru oameni. Kisses

| GlowingShadow explică (pentru GoldenZenith):

Povestea cu fierarul e frumoasa, dar e o poveste.
Stiu ca moartea e un rau necesar, o tragedie necesara, avand in vedere ca ea ajuta selectia naturala la specii. Fara moarte cel mai probabil noi azi nici n-am exista ca specie. Am acceptat gandul mortii, nu cu asta am problema, ci cu violenta nejustificata.
Cu toate astea, iti respect punctul de vedere, dar eu nu vad omenirea atat de limitata incat sa inteleaga anumite lucruri doar prin violenta brutala.

| GoldenZenith a răspuns (pentru GlowingShadow):

Fiecare cu parerea lui si cu modul sau de intelegere. Si unui copil de 3 ani sa nu il lasi sa se uite la tv o saptamana, pentru ca a facut ceva rau, i se poate parea o pedeapsa "brutala", demna de plans si urlat etc, dar in fond el nu intelege ca parintele de fapt ii vrea binele. Noi oamenii avem tendinta sa augumentam ceea ce vine rau asupra noastra si uitam ca pentru a se purifica si aurul trece prin foc. Si multe alte exemple de genul etc etc etc

| vocea a răspuns:

Dumnezeu este hiperconstiinta, Biblia este o carte iudaica, Ramane la alegerea da ce crezi, dar IIsus se inchinea la Eli, UN ZEU IUDAIC.

| GlowingShadow explică (pentru vocea):

Ma intereseaza in general logica oamenilor in legatura cu povestea respectiva. Eu sunt ateu, mi-e tot una de unde provine Biblia sau alte carti de povesti, dar de o valoare incontestabila din punct de vedere cultural, arheologic, social.

| Tr?ie?teClipa a răspuns:

Romanii abia abolisera monarhia si unul s-a trezit sa se proclame rege al iudeilor.
Si cum romanii nu prea stiau de gluma l-au executat.
Era fiu al lui Dumnezeu asa cum suntem toti.
Ar fi culmea sa credem ca un Creator face un copil cu o femeie maritata si ca nu a fost in stare sa-si gaseasca una doar pentru El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că un Zeu nu și-ar lăsa fiul să se omoare pentru "păcatele noastre" pentru că acel Zeu știe că nu există păcate.
"Păcatele" sunt invenția creștinismului să țină omul sub control.
De exemplu vezi cum conducătorii noștri ne fură de nu mai au aer, un popor creștin convins ar sta cuminte și ar continua să se roage la "dumnezeu" să-i scape de probleme în loc să ia atitudine și să dea hoții jos.

| GlowingShadow explică (pentru anonim_4396):

Ti se pare ca poporul asta crestin a luat atitudine? Eu tot pe hotii aia vad la conducere pe care i-am mai vazut/de care am auzit de multe ori (inclusiv conducerea BOR).

| anonim_4396 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Asta-i și ideea, nimeni nu ia atitudine și sunt mulțumiți doar stând și rugându-se la fantome să-i scape de probleme.

| Florin9Florin9 a răspuns:

A făcut asta din iubirea pe care o are pentru oameni, Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul și Dumnezeu Sfântul Duh(Sfânta treime/Unul Dumnezeu în 3 străluciri ) a știut că așa e cel mai bine să se întâmple (din păcate gândești ca satan, credea că are o înțelepciune superioară lui Dumnezeu) De exemplu una e să apari din cer cu o armată de îngeri și să zici : Din iubire vă iert și alta e să ei trup de om și să suferi în locul oamenilor din iubire, persoana am încredere în înțelepciunea lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Deschide biblia la Ioan 3:16 si citeste si vei afla raspunsul. Poti sa citesti si versetele de mai jos, sigur o sa te convingi de raspuns.

| GlowingShadow explică (pentru CinevaAnonimă):

Nu-mi da raspuns, ba chiar din contra, confirma ca a vrut brutaliatea ca un sacrificiu primitiv.

| Idris a răspuns:

Nicidecum, Isus (Pacea fie asupra sa!) nu a fost rastignit asa cum pretind crestinii sau evreii. Allah l-a salvat de planurile acelora care vroiau sa il rastigneasca, acesta fiind mantuit si ridicat la cer.

| BogdanMx a răspuns:

Dumnezeu este o entitate mai desteapta pe tine pe care nu ai cum sa o intelegi. Unui cersetor daca mergi sa ii vorbesti in teoreme matematice v-a spune ceva asemanator ca tine.

| GlowingShadow explică (pentru BogdanMx):

Tu de unde stii ce fel de entitate e Dumnezeu? L-ai vazut, ai stat de vorba cu el, stii pe cineva care a vorbit cu el? Referitor la cersetori s-ar putea sa ai o surpriza daca faci experimentul de a-i intreba de teoreme matematice. In tarisoara noastra sunt chiar si profesori care au ramas pe drumuri.

| Ungureanu_Petru_2000 a răspuns:

Apoi nici viitorul nu mai e ce a fost

| Mihai985624 a răspuns:

. Dincolo de toata discutia referitoare la manipularea populatiei prin religie, cred ca, prin rastignirea lui Iisus, Dumnezeu s-a coborat la nivelul de gandire al oamenilor, pentru a putea fi inteles. Oamenii au fost lasati sa greseasca rastignindu-l pe Iisus, ca mai apoi sa constientizeze singuri sacrificiul facut de Dumnezeu pentru ei. Are sens?

| GlowingShadow explică (pentru Mihai985624):

Omenii a facut greseli si inainte de a-l muta pe cruce pe subsemnatul, si au facut greseli si dupa (Cruciadele sau unele chiar recente ca Hitler de exemplu, ca sa amintim doua dintre sutele de exemple). In concluzie, a avut sens brutalitatea, violenta exemplului?

| GlowingShadow explică (pentru Mihai985624):

Spui ca "Dumnezeu s-a coborat la nivelul de gandire al oamenilor", deci sa inteleg ca oamenii doar prin violenta pot convinsi sa se schimbe? Eu ca om, m-as astepta la mai mult de la un zeu.

| Mihai985624 a răspuns:

Poate ca nu e logic. Nu putem intelege de ce a fost necesară (daca intr-adevar a fost) uciderea lui Iisus

| 11naomi11 a răspuns:

Cine ti-a spus ca zeii lau rastignit pe cruce? Citeste in biblie, ir lucrul acesta a fost dat ca noi sa fim iertati... Multumeste-i si nu iti mai pune intrebari.